Jump to content

Demografia e Izraelit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hebrenjtë njihen si popull i lashtë i Palestinës. Përmenden në shekullin XII para erës sonë, por fuqinë dhe famën më të madhe e arritën më shekullin XI e X para erës sonë. Pas kësaj periudhe, perandoria e tyre shkatrrohet dhe bie nënsundimin e asirasëve në shek.VIII para erës sonë, të babilnasëve në shekullin VI para erës sonë, të persianëve në shekullin e V para erës sonë, të romakëve në shekullin e II të erës sonë, të bizantit nëshekullin VI-VII, të arabëve në shekullin VII –XI, të turqëve gjat shekujve XVI-XX, përkatësisht deri në fund të Luftës së Parë Botërore, kur nga këto vise i dëboi Britania e Madhe dhe Franca. Gjatë tërë kësaj kohe hebrenjtë kanë qenë të larguar apo të dëbuar nga vendlindja e tyre. Të shpërndarë nëpër tërë botën , hebrenjtë kanë përkarahur idenë e formimit të shtëtit të tyre dhe kthimin e të gjithë hebrenjëve në Palestinë, në të cilën disa shekuj kanë jetuar arabët. Edhe pse numri i të kthyerëve ka qenë i vogël, ekspanzionin e vertëtë arrinë më vonë.

Lëvizja e numrit të popullsisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Izraeli ka nje popullatë prej 7,112,359 banorë.[1] prej të cilëve 76% hebrenjë (5 639 000 banore) dhe 20% arabë izraelit pergjithësishte arabë prej të cilëve nje pjesë janë te krishterë.

struktura moshore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

0-14 vjet: 28% (mashkuj 1,018,229/femra 971,083)

15-64 vjet: 62.2% (mashkuj 2,242,928/femra 2,183,688)

65 e më tepër vjet: 9.8% (mashkuj 303,289/femra393,142) (2008.)

mosha mesatare: 28.9 years

meshkujt: 28.2 years

femrat: 29.7 years (2008 ) [1]

mesatarja e popullsisë: 80.61 vjet

mashkujt: 78.54 vjet

femra: 82.79 vite (2008) [1]

Burime të dhënash

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ a b c "CIA - The World Factbook". Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2016. Marrë më 2 dhjetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)