Jump to content

Demografia e Turqisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lëvizja e popullsisë nga vitim 1961 deri 2002
Struktura e pop. sipas gjinisë dhe moshës

Turqia është e banuar nga turqit, kurdët, shqiptarët, boshnjakët, arabët dhe të tjerë.

Turqia në vitin 1927 kishte 13.6 milion banorë, ndërsa sipas regjistrimit të fundit të bërë në vitin 1997 kishte 62. million banorë, në vitin 2009 vlerësohet t,i ketë 76,805,524 banorë. (qershor 2009 .)[1]

Lëvizja e popullsisë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për 78 vjetësh ( 1927-2005) popullsia e Turqisë është rritur për 5 herë që tregon për shtimin relativisht të lartë të popullsisë dhe imigrimin prej viseve dhe vendeve rreth saj (Kosovës, Shqipërisë, Maqedonisë, Serbisë, Bosnjës, Bullgarisë e ish BRSS-së). Shtimi natyror i popullsisë në fund të dekadës së tetë ishte 19.7 ‰ lindshmëria 27.4 ‰ dhe vdekshmëria 7.7 ‰, ndërsa gjatë dekadës së nëntë ishte rreth 15 ‰.

Vite numri i banor.
1935 16.158.018
1940 17.820.950
1945 18.790.174
1950 20.947.188
1955 24.064.763
1960 27.754.820
1965 31.391.421
1970 35.605.176
1975 40.347.719
1980 44.736.957
1985 50.664.458
1990 56.473.033
2000 67.844.903
2007 70.586.256

Summary Ethnic Groups

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Number Ethnic Minimum Estimates Maximum Estimates Further information
Balkan
1  Albania 1,500,000 5,000,000 Albanians in Turkey / Albanians
2  Bosnia and Herzegovina 100,000 2,000,000 Bosniaks in Turkey / Bosnians
3  Bulgaria 350,000 750,000 Bulgarians in Turkey / Pomaks in Turkey / Bulgarians
4  Greece 2,000 30,000 Greeks in Turkey / Pontic Greeks / Caucasus Greeks / Greeks
5  Serbia 15,000 60,000 Serbs in Turkey / Serbs
1 Total 2,000,000 7,900,000 Balkan peoples
Caucasus
1  Abkhazia 600,000 600,000 Abkhazians / Abkhaz language
2  Armenia 150,000 5,000,000 Armenians in Turkey / Hidden Armenians / Armenians
3 Stampa:Country data Chechnya 100,000 100,000 Chechens in Turkey / Chechens
4 Stampa:Country data Circassia 150,000 7,000,000 Circassians in Turkey / Circassians
5  Georgia 100,000 1,500,000 Georgians in Turkey / Georgians
6 Stampa:Country data Lazica 45,000 2,250,000 Laz people in Turkey / Laz people
2 Total 1,100,000 16,450,000 Peoples of the Caucasus in Turkey / Peoples of the Caucasus
Central Asia
1  Kazakhstan 10,000 10,000 Kazakhs
2  Kyrgyzstan 1,600 1,600 Kyrgyzs
3 Stampa:Country data Tajikistan 1,000 1,000 Tajiks
4  Turkmenistan 1,500 1,500 Turkmens
5 Stampa:Country data East Turkestan 50,000 50,000 Uyghurs
6  Uzbekistan 45,000 45,000 Uzbeks
3 Total 120,000 120,000 Central Asian peoples
Turkic peoples
1  Azerbaijan 530,000 800,000 Azerbaijanis in Turkey / Azerbaijanis
2  Crimea 150,000 6,000,000 Crimean Tatars in Turkey / Crimean Tatars
3 Stampa:Country data Karachay-Cherkessia 20,000 20,000 Karachays
4  Turkey 40,000 75,000 Meskhetian Turks
4 Total 740,000 6,895,000 Turkic peoples
Iranian peoples
1  Afghanistan 25,000 50,000 Afghans in Turkey / Afghans
2  Iran 500,000 650,000 Iranian diaspora / Persians
3 Stampa:Country data Kurdistan 13,000,000 23,000,000 Kurds in Turkey / Kurdish population / Turkish Kurdistan / Kurds
4 Stampa:Country data Kurdistan 1,000,000 3,000,000 Zaza Kurds / Zaza nationalism / Zaza language
5 Stampa:Country data North Ossetia-Alania 50,000 50,000 Ossetians in Turkey / Ossetians
5 Total 14,600,000 26,750,000 Iranian peoples
European peoples
1  Netherlands 15,000 15,000 Dutch people
2  Germany 50,000 50,000 Germans in Turkey / Germans
3 Stampa:Country data Great Britain 35,000 35,000 Britons in Turkey / British people
4  Italy 35,000 35,000 Levantines in Turkey / Levantines (Latin Catholics)
5  Poland 4,000 4,000 Polish diaspora / Poles
6  Russia 50,000 50,000 Russians in Turkey / Russians
6 Total 190,000 190,000 European peoples
Other Minorities
1 Stampa:Country data African Union 100,000 100,000 Afro Turks / African diaspora / Africans
2 Stampa:Country data Arab League 1,500,000 5,000,000 Arabs in Turkey / Iraqis in Turkey / Arabs
3 Stampa:Country data Assyria 15,000 65,000 Assyrians in Turkey / Assyrian genocide / Assyrians
4  Israel 15,000 18,000 Jews in Turkey / Antisemitism in Turkey / Jews
5 Stampa:Country data Romani 700,000 5,000,000 Romani people in Turkey / Romani people
7 Total 2,330,000 10,200,000 Other Minorities in Turkey
37 Group Grand Total 21,080,000 68,505,000 Minorities in Turkey

struktura kombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Turkish 70-75%, Kurdish 19%, other minorities 7-12%

Sipas të dhënave të vitit 1990,:

turqit përbënin 70-75 % të popullsisë ,

kurdët 19 %

të tjerë 7-12%[2]


Shqiptarët nuk janë shënuar në rezultatet zyrtare, pasi që ata janë regjistruar si turq, edhe pse numri i tyre nuk është i vogël dhe gjenden në shkallë të ndryshme të asimilimit.

Shqipatrët në Turqi mund të vlerësohen së paku 5.5 milion banorë (15.5%-2%), të vendosur më shumë në pjesën evropiane dhe të përparme të Azisë, më shumë në qytete më pak në fshatra. Gjuha turke përdoret në 90% të popullsisë si gjuhë e parë dhe e dytë, pastaj vjen gjuha kurde (20%), arabe 2% etj. Pjesa dërmuese e popullsisë është e fesë islame (99%) sunit dhe 15-25% alavit, ka pakica të krishtera dhe ebreje.

lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Demografia e Turqisë – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

burimi i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "CIA - The World Factbook". Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2017. Marrë më 18 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2017. Marrë më 18 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)