Denizli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Denizli
Qytet
Komuna Denizli
Komuna Denizli
Popullsia
 • Gjithsej557.300
{{{postal_code_type}}}
20x xx

Denizli është qytet industrial në pjesën jugperëndimore të Turqisë. Ndodhet në rajonin Aegean.

Qyteti ka popullsi prej 577,000 (2013). Ky numër ka ndryshim shumë të madh krahasuar me vitin 2007 që kishte 389,000 banorë, për shkak të bashkimit të 13 komunave dhe 10 fshatrave kur zona nën juridiksionin e Komunës Denizli u rrit gati pesëfish dhe popullsia rreth 50 përqind.

Denizli ka parë zhvillim ekonomik në dekadat e fundit, për shkak të prodhimit të tekstilit dhe eksporteve.[2][3]

Moti është i nxehtë në Denizli në verë, ndërsa në dimër mund të jetë shumë i ftohtë me dëborë në malet që rrethojnë qytetin. Disa vite, borë mund të vërehet në zonat urbane. Burimet dhe vjeshtat janë me shi, klimë të butë, të ngrohtë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona është zënë që nga kohët parahistorike. Në antikitet, ajo ishte një qytet i rëndësishëm grek, i quajtur Attouda (Αττούδα), që ekzistonte përmes qyteteve të lashta greke dhe romake; ajo ishte afër qyteteve (Hierapolisi dhe Laodicea në Lycus) dhe lulëzoi gjatë periudhës bizantine.

Qyteti u pushtua nga turqit. Banorët e Laodikes u vendosën gjithashtu këtu në periudhën Selçuk.[4]

Qyteti jetonte në paqe për shekuj me radhë pa u përfshirë në luftëra në mënyrë të drejtpërdrejtë. Pas Luftës së Parë Botërore gjatë Luftës së Pavarësisë, forcat greke arritën të afroheshin si Sarayköy, një qytet i vogël 20 km në veriperëndim të Denizlit, por nuk u përplas në Denizli.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industria e tekstilit në Denizli u rrit me shpejtësi në vitet 1980 dhe 1990, si një treg i brendshëm ashtu edhe për eksportet. Peshqirët, rroba të banjës dhe tekstilet e tjera në shtëpi janë produkte të lidhura me Denizlin. Firmat më të mëdha në qytet përfshijnë Değirmenci dhe Funika (sidomos për rroba të banjës).

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti Denizli Çardak ndodhet rreth 45 minuta me vozitje prej qendrës së qytetit.

Njerëz që jetojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Turkey: Major cities and provinces" (në anglisht). citypopulation.de. Marrë më 2015-02-08.
  2. ^ Bernard Fingleton; Ayda Eraydın; Raffaele Paci; Bilge Armatlı Köroğlu; Burak Beyhan (2003). Regional Economic Growth, SMEs and the Wider Europe ISBN 0-7546-3613-5, Chapter 11: The changing role of SMEs in the regional growth process: The case of Denizli. Ashgate Publishing. fq. 229. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Hüseyin Özgür, Universiteti Pamukkale. "Integration of a Local Economy to the Global and European Markets through Export–Led Growth and Specialized Textile Products Export: Home Textile Production in Denizli – Turkey" (PDF). Universiteti i Lodzhit. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 30 qershor 2007. Marrë më 2007-04-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ John Freely, The western shores of Turkey: discovering the Aegean and Mediterranean coasts, 2004. ISBN 1-85043-618-5. p. 182.
  5. ^ "Kardeş Şehirler". Bursa Büyükşehir Belediyesi Basın Koordinasyon Merkez. Tüm Hakları Saklıdır. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2016. Marrë më 2013-07-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)