Dhia e egër

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dhia e egër
Capra aegagrus aegagrus
Capra aegagrus aegagrus
Statusi i ruajtjes
Invalid status (IUCN 2.3)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Artiodactyla
Familja: pidhu
Nënfamilja: Caprinae
Gjinia: Capra
Speciet: C. aegagrus
Emri binominal
Capra aegagrus
Erxleben, 1777
Nënllojet

Capra aegagrus aegagrus
Capra aegagrus blythi
Capra aegagrus chialtanensis
Capra aegagrus cretica
Capra aegagrus hircus
Capra aegagrus turcmenica

Dhia e egër –(lat. Rupicapra rupicapra L.)[1] është një kafshë e egër e ndaluar për gjueti. Dhia e egër jeton në disa vende të botës si dhe në trevat shqiptare.

Nënllojet[redakto | redakto tekstin burimor]

Shpërndarja[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ LIGJI PËR GJUETINË Në amëzën assembly-kosova.org

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]