Jump to content

Dita e Shën Valentinit (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Velentine's Day
(Dita e Shën Valentinit)
Skeda:Valentines day poster 10.jpg
Regjia ngaGarry Marshall
LuajnëJessica Alba
Jessica Biel
Bradley Cooper
Ashton Kutcher
Julia Roberts
Jamie Foxx
Anne Hathaway
Shirley MacLaine
Hector Elizondo
Jennifer Garner
Patrick Dempsey
Eric Dane
Emma Roberts
Taylor Swift
Taylor Lautner
Queen Latifah
Topher Grace
Carter Jenkins
George Lopez
KinematografiaCharles Minsky
MontazhiBruce Green
MuzikaJohn Debney

Kompania prodhuese
New Line Cinema
Shpërndarë ngaWarner Bros.
Data e publikimit
12 Shkurt, 2010
Shteti SHBA
GjuhaAnglisht

Valentine's Day apo Dita e Shën Valentinit është një film komedi nga ShBA, e interpretuar nga artistët më të famshëm amerikan duke filuar nga Jessica Alba, Jessica Biel, Bradley Cooper, Ashton Kutcher, Julia Roberts, Jamie Foxx, Anne Hathaway, Shirley MacLaine, Hector Elizondo, Jennifer Garner, Patrick Dempsey, Eric Dane, Emma Roberts, Taylor Swift, Taylor Lautner, Queen Latifah, Topher Grace, Carter Jenkins, George Lopez, etj.

Filmi më në tepër i dedikohet dashurisë, duke flitur për Shën Valentinin apo ditën e dashuruarve, në këtë filmi secili karakter ka emrin e vet dhe rolin.

Në një aeroplan në Los Anxhelos, Kate Hazeltine (Julia Roberts,), një kapiten në Ushtrisë së SHBA në një ditë leje, mblidhet Holden (Bradley Cooper), i cili është bërë kohët e fundit vetëm përsëri.

Në Los Anxhelos, luleshitës Reed Bennett (Ashton Kutcher) padurim propozon për të dashurën e tij Morley (Jessica Alba), i cili pranon ofertën e tij, shumë të papritur të miqve Reed's Alphonso (George Lopez) dhe (Julia Jennifer Garner). Morley parasysh ndryshimet e saj, dhe Reed zbulon se gjithmonë të tjerët menduan se nuk do të punojë jashtë, dhe ai dëshironte, ata do të kishin thënë atij.

Julia, një mësues shkolle fillore, kohët e fundit ka rënë në dashuri me Dr Harrison Copeland (Patrick Dempsey), por nuk e di se ai është i martuar. Kallam gjen kur Harrison urdhra lule për gruan e tij si dhe për Julia. Kallam paralajmëron Julia (i cili, siç u sugjerua nga Reed, ka në plan të papritur Harrison nga fluturimit në destinacionin e tij të supozuar udhëtim pune), por ajo nuk mund ta besojnë këtë dhe shkon anyway. Megjithatë, në spital, ku ai është dashur të punojë ajo pyet motra medicinale në kundër nëse ai është rreth, dhe ajo thotë se nuk ka. Ajo e pyet nëse Harrison është ende i martuar me një grua me emrin Pamela, dhe pas hezitimi, infermiere tregon të vërtetën e saj. Ajo realizon të vërtetën, dhe e lë tearfully, shkon prapa të Partisë së Kara. Veshur si një Julia kameriere bën një skenë në restorant ku Harrison dines me gruan e tij. Julia skajet e saj skena "me jep te Harrison lodër i dha asaj se në mëngjes. Gruaja Harrison, Pammy njeh toyfrom shikuar filmin.

Një nga studentët Julia's, Edison djalë i ri (Bryce Robinson), urdhra lule nga Reed, që do të dërgohet në Shën Valentinit e tij. Ka një vonesë në shpërndarjen, por Edison këmbëngul se Reed sjell lule të njëjtën ditë. Ata janë për Julia, megjithatë, Julia sugjeron që t'i Edison lule në një vajzë në klasë. Ai jep lule për vajzë në klasën e tij, dhe ajo e pranon atë.

Babysitter Edison's Grace (Emma Roberts) është duke planifikuar takimin e parë e saj seksuale me të dashurin (Alex Carter Jenkins). Hasni planifikuar shkon shtrembër kur Grace's mom sheh Alex zhveshur, të luaj me kitarë e tij dhe prova këngë e tij me shkrim për Grace. Ndërkohë gjyshërit Edison's, Edgar (Hector Elizondo) dhe Estelle (Shirley MacLaine) janë përballur me problemet e një martese të gjatë. Grace shpjegon atyre se ajo dëshiron të ketë marrëdhënie seksuale me Alex, dhe thotë : "Kjo nuk është si ju do të fle me të njëjti person për pjesën tjetër të jetës tuaj." Kjo Estelle telashe dhe të çon tek ajo thënë Edgar rreth një çështje ajo pati me një nga partnerët e tij të biznesit, ndërsa ai ishte larg një kohë të gjatë më parë.

Grace's miqtë, Willy (Taylor Lautner) dhe Felicia (Taylor Swift) janë duke përjetuar freskinë e dashurisë të reja, dhe kanë rënë dakord për të "presë" që të kryeni marrëdhënie seksuale. Willy Felicia merr një pjesë të madhe të bardhë Teddy Bear, dhe ajo e merr atë udhë me një këmishë "numrin e saj me fat në të. Ata janë të dy të intervistuar për News, dhe flasin për dashurinë dhe mbështetjen e tyre për njëri-tjetrin.

Sean Jackson (Eric Dane), një closeted lojtar profesionist futbolli, po mendon në fund të karrierës së tij së bashku me Kara tij publicist (Jessica Biel) dhe Paula agjentin e tij (Queen Latifah). Kara, një mik i ngushtë i Julia, është organizimi i saj vjetor "Unë Hate Dita e Shën Valentinit" Partia, por ka nisur të bëhet i interesuar në sport Moore gazetar Kelvin (Jamie Foxx), i cili ka qenë dërguar nga Susan tij prodhues (Kathy Bates) për të mbuluar Ditën e Shën Valentinit për shkak të mungesës së lajmeve sportive, dhe i ndan me ndjenjë të përbashkët të pëlqejnë për Ditën e Shën Valentinit. Paula ka angazhuar kohët e fundit një sekretar të ri të quajtur Liz (Anne Hathaway), i cili ka filluar kohët e fundit daton nëpunës mailroom Jason (Topher Grace). Jason është tronditur e parë kur Liz rezulton të jetë edhe një telefon sex telefon punonjësi (operativ të saj celular në vende të rastit, njerëz të habitshme rreth saj), dhe jo thënë e saj, dhe merr ajo është e mashtrimit, por më vonë e pranon atë.

Në fund, ai është treguar se Holden ishte kohët e fundit vetëm për shkak se ai e thyen me Sean, por Holden shkon mbrapa atij sepse Sean në fund doli në një konferencë për shtyp. Kate Hazeltine kthehet në shtëpi për të përshëndes djalin e saj, Edison. Grace dhe Alex nuk kanë marrëdhënie seksuale dhe kanë në plan të presin atë, pasi aksidente me nënën e saj drejtimin në atë zhveshur me një kitarë. Kara dhe eachother Kelvin puthur. Dy Julia dhe Reed kuptojnë ata kanë ndjenja për njëri-tjetrin dhe puthje mbi urë nga shtëpia e tij. Morley është treguar në këmbë vetëm me qenin e saj. Dr Copeland është treguar shikuar televizor në banesën e tij me një kuti pica bosh, si dhe një anë të zbrazëta krevat, signifying gruaja e tij kuptuar se çfarë po ndodhte, dhe me sa duket e kishte lënë. Willy pika off Felicia në apartamentin e saj dhe ata thonë lamtumirë me një puthje plot pasion, Felicia pastaj shkon në shtëpi me një buzëqeshje të ngrohtë në fytyrën e saj. Estelle dhe Edgar përqafuar në varrezat e famshëm gjatë një film, dhe planin për të thënë e tyre zotohet për njëri-tjetrin përsëri. Filmi përfundon me transmetim nga një mori radio i cili thotë se të gjithë njerëzit duan vetëm të dëgjojnë tri fjalë në ditën e Shën Valentinit: "Let's get zhveshur."

Rezultati në Ditën e Shën Valentinit'ishte përbërë nga John Debney, i cili regjistroi rezultatin e tij me Film Studio Symphony në Rezultatin Sony Etapa. Ai gjithashtu shkroi një këngë për filmin, "Çdo herë që smiled", me çmim-fituese Lyricist Glen Ballard që është bërë nga Carina Round .

fonogram zyrtar të filmit u lirua më 9 shkurt 2010 nëpërmjet Big Machine Records. Ajo përmban këngë kryesor filmit, Jewel's "Ja Gjithmone Qëndro," i cili u lirua si një i vetëm më 19 janar 2010 dhe ka charted në SHBA Billboard 'Hot Country Songs chart. Fonogram gjithashtu përfshin "Sot ishte një përrallë" by Taylor Swift, i cili debutuar në # 2 në SHBA Billboard'Popular 100, duke thyer një rekord për shitjet më të lartë javën e parë me një femër artist.

Aktorët kryesorë (sipas rolit):

Aktori Karakteri
Jessica Alba Morely Clarkson
Kathy Bates Susan Milton
Jessica Biel Kara Monahan
Bradley Cooper Holden Bristow
Eric Dane Sean Jackson
Patrick Dempsey Dr. Harrison Copeland
Hector Elizond Edgar Paddington
Jamie Foxx Kelvin Moore
Jennifer Garner Julia Fitzpatrick
Topher Grace Jason Morris
Anne Hathaway Liz Corryn
Carter Jenkins Alex Jones
Ashton Kutcher Reed Bennett
Queen Latifah Paula Thomas
Taylor Lautner Tyler Harrinnton
George Lopez Alfonso Rodriguez
Shirley MacLaine Estelle Paddington
Brooklynn Proulx Madison Smart
Emma Roberts Grace Smart
Julia Roberts Susan Milton
Kate Hazeltine Susan Milton
Bryce Robinson Edison Smart
Taylor Swift Samantha Kenny