Dojrani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një shtëpi e vogël në liqenin e Dojranit dhe një anije peshkimi
Lugina e Dojranit

Dojran ishte një qytet në bregun perëndimor të liqenit të Dojranit në pjesën juglindoreMaqedonisë së Veriut. Sot është një emër kolektiv për dy fshatra në territorin e qytetit të shkatërruar: Dojrani i Ri (i vendosur nga fundi i Luftës së Parë Botërore deri në Luftën e Dytë Botërore) dhe Dojrani i Vjetër, i cili përmban të dy rrënojat e vjetra dhe ndërtimet e fundit, veçanërisht hotelet, vendpushimet dhe restorantet. Dojrani është 170 km nga Shkupi, 59 km nga Strumica dhe rreth 30 km nga Gjevgjelia. Aeroportet më të afërta janë Aeroporti Ndërkombëtar i Selanikut dhe Aeroporti i Shkupit. Qyteti i vjetër i Dojranit ishte shkatërruar plotësisht gjatë Luftës së Parë Botërore dhe pas Luftës së Dytë Botërore u krijuan fshatrat e sotëm.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dojrani, kryesisht Dojran i vjetër, u vendos për herë të parë në kohërat parahistorike dhe regjistrimi i parë i shkruar i qytetit ishte në shekullin e 5-të, në të cilin historiani grek Herodoti, shkroi për paeonët, popullin e lashtë Thrako-Ilir, i cili filloi dhe u zgjerua Qyteti. Herodoti vëren se si paeonët jetonin në vendbanime të arritshme vetëm me anije, vendbanime që ende ekzistojnë sot në perëndim dhe në brigjet veriore të liqenit të Dojranit, në mes të zonave të kallamës dhe vetë liqenit. Ekonomia e Dojran ka qenë gjithnjë e varur kryesisht nga peshkimi dhe suksesi në biznes i atribuohet metodës tradicionale të peshkimit të përdorur nga peshkatarët.

Dojrani ishte selia e një peshkopi katolik romak, derisa u pushtua nga Perandoria Osmane. Më pas ai shërbeu si një titullar.[1]

Sundimi Osman[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë sundimit osman, Dojrani u zhvillua sipas modelit turk të një qyteti islamik. Pjesa e sipërme u ndikua thellësisht nga ndikimi i Turqisë, me rrugë të ngushta; ndërsa pjesa e poshtme mbajti rrënjët e saj Ilire, kalonte me rrugë të gjera dhe me ndërtesa moderne publike. Shtëpitë zakonisht ishin dykatëshe, të rregulluar me amfiteatri, me pamje mbi liqen. Stili i arkitekturës ishte aq i ngjashëm me atë të Selanikut se Dojrani erdhi për t'u njohur si "Selaniku i Vogël". Pazari, pranë liqenit të Dojranit, kishte 300 dyqane dhe punëtori artizanale. Shumë personalitete turke u vendosën atje pasi u tronditën nga bukuria e qytetit.

Arkitektura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amami (Hamami) është një banjë turke e vendosur në pjesën e sipërme të qytetit dhe në të kaluarën ishte e banuar nga popullata turke. Viti që është ndërtuar është i panjohur dhe vetëm pjesët e kullës mbeten. Kisha e Shën Ilijës u ndërtua në vitin 1874 në pjesën veriore të qytetit. Gjendja aktuale e kishës; fragmente të pikturave, sugjeron se muret e kishës fillimisht ishin të mbuluara me afreske. Dojrani është gjithashtu arkeologjik i rëndësishëm për shkak të zbulimeve të shumta të gërmimeve aksidentale ose sistematike, duke përfshirë lehtësimin, pllakat e mermerit me mbishkrimet greke, mbetjet e mureve, monedhat dhe varrezat me epitafe.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Doberus (Titular See)". Catholic-Hierarchy.org. David M. Cheney. Marrë 20 Janar 2018