Jump to content

Don Matteo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Don Mateo eshte nje serie televisiva italiane, prodhuar nga Lux Vide[1] ne bashkepunim me Rai Fiction. Transmetohet ne Rai 1, nga 7 janar 2000.[2]

Seriali e ka fillimin ne 1998[3] ideuar nga regjizori Enrico Oldoini.[4] Dhe prodhuar Lux Vide S.p.A. e Matilde dhe Luca Bernabei ne bashkepunim me Rai Fiction. Protagonisti don Matteo Minelli-Bondini[2] interpretohet nga aktori Terence Hill.[5] Oltre a Hill, aktore kryesore jane Nino Frassica ne rruolin e mareshallit Cecchini, Flavio Insinna ne rrolin e capiten Anceschi, eshte Simone Montedoro ne rrolin e capiten Tommasi.

Si fillim u mendua te titullohej telefilmi (djalli dhe uji i shenjte)[6] me protagonistin Lino Banfi ose Giancarlo Magalli.[7] Ne ate periudhe Terence Hill po pregatitej te interpretonte rrolin e priftit investigues ne Mediaset, me karakter shume te kundert nga personazhi i Don Matteo, por Mediaset nderpret cdo gje, prej nje projekti te ngjashem ne Rai. Nder kohe Lux Video i kerkon Terence Hill, (i lire nga Mediaset), te interpretoje serialin.[8] Ku protagonisti do te quhej Teodoro, por ky emer nuk e bindi aktorin Terence Hill, qe e nderroi me sinonimin e tij Matteo.[9] kuptimi i te dy emrave "dhurate prej zotit". Per here te pare ne kete episod Terence Hill reciton me zerin e tij origjinal: Ne te gjithe serite apo filma, para Don Matteo, aktori Hill ishte dubluar.[10]

drejtuar ngaSeriali i pere xhirohet ne 1998-1999 drejtuar nga Enrico Oldoini. Seriali i dyte xhirohet ne 2001 drejtuar nga Andrea Barzini dhe Leone Pompucci. Seriali i trete xhirohet ne 2002 drejtuar nga Andrea Barzini, Enrico Oldoini dhe Leone Pompucci. Seriali i katert xhirohet ne 2003-2004 drejtuar nga Andrea Barzini dhe Giulio Base. Seriali i peste xhirohet ne 2005-2006 drejtuar nga Giulio Base, Carmine Elia dhe Elisabetta Marchetti.  Seriali i gjashte xhirohet ne2007-2008 drejtuar nga Giulio Base, Fabrizio Costa dhe Elisabetta Marchetti. Seriali i shtate xhirohet ne 2009 drejtuar nga Giulio Base dhe Lodovico Gasparini. Seriali i tete xhirohet ne 2011 drejtuar nga Giulio Base, Carmine Elia, Fernando Muraca dhe Salvatore Basile. Seriali i nente xhirohet ne 2013 drejtuar nga Monica Vullo, Luca Ribuoli dhe Jan Maria Michelini. Xhirimet e serialit te dhjete filluan ne 2015[11] dhe do te perfundojne gjate[12] fillimit te trasmetimit nga 7 janari deri ne 14 prill 2016 çdo te enjte ne RAI 1[13].

Serite e para jane xhiruan ne 14:9[14] duke filluar nga seria e shtate xhirohet ne formatin 16:9, ne HD alta definizione. Autor muzike është Pino Donaggio.[2] Produktori i serialit televiziv është Luca Bernabei.[1] Në 3 maj 2012, në Rai Premium trasmetohet seria e katert e programit Fiction Mania dedikuar serialit Don Matteo.

Protagonisti don Matteo ka një talent të lindur për të hetuar, dhe njohje të thellë të shpirtit njerzor. është prifti i kishës së San Giovanni në Gubbio, transferohet në Spoleto nga seriali i nëntë. Miqësia e thelle, dhe bashkëpunimi me mikun e tij marshalli Nino Cecchini, e mundëson atë në hetimet policisë, duke arritur në zbardhjen e çështjes, falë dhuntisë së tij për të hetuar. Don Matteo është xhentil, i disponueshëm, i dashur me të gjithë, por edhe me personat që arrijnë deri në vrasje. Por ndërhyrjet e tij në hetime, nuk janë shumë të mirpritura nga kapiteni Giulio Tommasi që kërkon gjithnjë ta mbaj larg hetimeve, por më në fund i janë mirnjohës dhuntisë së tij per hetimet.

220 episodiet qe perbejne dhjete serialet te prodhuara deri tani trasmetohen ne Rai 1.[5] Dhe ritrasmetohen nga Rai 1, dhe në të kaluarën nga TV2000 dhe Rai Premium. Seritë vihen në dispozicjon edhe në web-in zyrtar Rai.tv, që propozon një pjes të mirë të nëntë serialeve të prodhuara.

Stagione Episodi Prima TV
Seriali i pare
16 2000
Seriali i dytë
16 2001
Seriali i tretë
16 2002
Seriali i katërt
24 2004
Seriali i pestë
24 2006
Seriali i gjashtë
24 2008
Seriali i shtatë
24 2009
Seriali i tetë
24 2011
Seriali i nëntë
26 2014
Seriali i dhjetë
26 2016
 1. ^ a b Michela Tamburrino, Belen Rodriguez ë la sorpresa che attende Don Matteo Arkivuar 3 prill 2016 tek Wayback Machine, in Il Secolo XIX, 8 aprile 2015.
 2. ^ a b c Stefano Padoan, Don Matteo, l'inossidabile Terence Hill per una serie tv senza rivali, in Kataweb, 23 giugno 2015.
 3. ^ Don Matteo, al via da lunedì le riprese a Gubbio, in Televisionando.it, 21 giugno 2007.
 4. ^ Don Matteo – Lux Vide Arkivuar 3 korrik 2015 tek Wayback Machine, luxvide.it.
 5. ^ a b Salvatore Cau, Dalla prima lettera di don Matteo agli eugubini, in Davidemaggio.it, 4 aprile 2013.
 6. ^ Grazie a Don Matteo Spoleto sbarca su "Tv Sorrisi e Canzoni", in Tuttoggi.info, 22 gennaio 2014.
 7. ^ Don Matteo, Terence Hill: "Non accetto altri ruoli per proteggere il personaggio.
 8. ^ Terence Hill, "Don Matteo" doveva essere Lino Banfi Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine, in La Stampa, 31 agosto 2009.
 9. ^ Silvia Fumarola, Le sette vite di Terence Hill: da Trinità a don Matteo, in la Repubblica, 26 novembre 2009.
 10. ^ Chi ë Terence Hill, il celebre attore ora in TV nei panni di don Matteo Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine, in ilsussidiario.net, 22 febbraio 2014.
 11. ^ Tiziana Lupi, Belen Rodriguez sarà in «Don Matteo» Arkivuar 28 qershor 2015 tek Wayback Machine, in TV Sorrisi e Canzoni, 7 aprile 2015.
 12. ^ Don Matteo 10, slittano le ultime riprese, in ilmessaggero.it, 6 gennaio 2016.
 13. ^ Don Matteo 10 Arkivuar 5 janar 2016 tek Wayback Machine (PDF), in RAI, 27 dicembre 2015.
 14. ^ Don Matteo – Alberto Trevisan, youtube.com.