Donecki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Donetsk
Донецьк
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Helsinki
Stema_figura
Stema e Donetskut
Flag of Donetsk.svg
Flamur i Donetskut
Vendndodhja
Donetsk is located in Ukraina
Donetsk
Donetsk

Koordinatat: 48°00′10″N 37°48′19″E / 48.00278°V 37.80528°L / 48.00278; 37.80528

Administrimi
Shteti Flamuri Ukraina
Provinca Donetsk
Kryetari i Bashkisë Oleksandr Lukyanchenko
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 358 km2
Lartësia 169 m (m.n.d.)
Popullsia 929,063 banorë
Dendësia 25,95 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1869
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 83000—83490
Prefiksi (+380) 622, 623
Targa AH
Koordinatat 48° 00′ 10″ Veri

37° 48′ 19″ Lindje

Donetsk (Ukrainisht: Донецьк; Rusisht: Доне́цк) është qytet industriale në Ukrainë. Sipas regjistrimit më 2016, qyteti ka pasur 929,063 banorë. Donetsk është qyteti i pestë më i madh në Ukrainë.[1]

Klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Donetsk ka klimë kontinetiale.[2] Temperatura mesatare në janar është −4.1 °C dhe 21.6 °C në korrik.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2009, Donetsk ka pasur mbi 985,000 banorë[3] dhe 1,566,000 banorë në zonën metropolitane më 2004.

Në vitin 1991, një e treta e popullsisë janë indentifikuar si rusë, një e treta si ukrainas, ndërsa të tjerë kanë deklaruar se janë sllavë.[4]

Sipas vitit 2001[5], 87.8% flasin rusisht, 11.1% flasin ukrainisht, 0.1% flasin armenisht dhe 0.1% flasin bjellorusisht.

Binjakëzimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Results / General results of the census / Number of cities. 2001 Ukrainian Census. Arkivuar nga Origjinali në 9 janar 2006. Vizituar në 28 gusht 2006.
  2. ^ Weather in Donetsk (Rusisht). rospogoda.ru. Vizituar në 5 maj 2007.
  3. ^ Gabim në stampën Cite Web: Parametrat url dhetitle janë të detyrueshëm. (uk). Department of Statistics of the Donetsk Region. Arkivuar nga Origjinali në 22 prill 2009.
  4. ^ Jonathan Steele: Eternal Russia: Yeltsin, Gorbachev, and the Mirage of Democracy, S. 217–18, Harvard University Press 1994, ISBN 978-0-674-26837-1 (Lexuar më 13 dhjetor 2016)
  5. ^ About number and composition population of Donets'k Region by data, All-Ukrainian census of the population 2001. State Statistical Service of Ukraine. Vizituar në 14 dhjetor 2016.