Dritan Hila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dritan Hila.jpg

Dritan Hila (Tiranë, 28 gusht 1966) është një ish-diplomat dhe palo-publicist shqiptar.

Jeta dhe arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Tiranë më 28 gusht 1966, i biri i Ylli Hilës dhe Vahidesë[1], i ati ka qenë hetues i Sigurimit të Shtetit[2]. Është diplomuar në vitin 1989 në Universitetin e Tiranes në Fakultetin Ekonomik, në Degën Sfere Qarkullimi. Mbas diplomimit, ka punuar për një periudhe kohe si ekonomist pranë enteve shtetërore. Që nga viti 2000 rekrutohet në trupën diplomatike shqiptare, ku ka kryer detyra te ndryshme në Ministrinë e Punëve te Jashtme te Republikës se Shqipërisë.

Karriera diplomatike dhe konflikti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitet 2002 deri 2004, ka qene i akredituar si konsull i Shqipërisë në Bari (Itali), ndërsa në periudhën 2005-2006, ka qene i akredituar si konsull i Shqipërisë në Milano (Itali).

Në shkurt te vitit 2011, pas një konflikti gati gjashte mujor, që kishte lidhje me çështje si "Marrëveshja e Shelfit Detar Midis Republikës se Shqipërisë dhe Republikës Greke", e njohur nga publiku shqiptar si "Marrëveshja e Detit", dhe që u hodh poshtë nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë; me inaktivitetin e shtetit Shqiptar ndaj ndërhyrjes se qarqeve greke në regjistrimin etnik te popullsisë që do behej në kuadër te censusit te përgjithshëm te tetorit te vitit 2011 ; me qëndrimin indiferen te shtetit shqiptar pet te kundërshtuar raportin e europarlamentarit zviceran Dick Marty, në te cilin akuzoheshin qeveria shqiptare dhe ish UÇK-ja për trafik organesh, largohet nga shërbimi diplomatik. Qe nga kjo periudhe, fillon betejën gjyqësore me Ministrinë e Jashtme Shqiptare, te cilen e ka fituar.

Karriera gazetareske[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hila, fillon te jete prezent ne shtypin shqiptar që në vitin 2008, ku ka trajtuar probleme te ndryshme te politikes se jashtme, si dhe te trajtoje raportet që duhet te kishte Shqipëria me subjekte te ndryshme ndërkombëtare.

Ka shkruar në gazetat Shqip, Gazeta Shqiptare, Revista MAPO, Gazeta MAPO dhe gazeta Shekulli. Gjithashtu ka qene prezent në televizionet Top Channel, News 24, Ora News dhe Scan, si opinionist. Aktualisht drejton emisionin "Arena" në kanalin televiziv "Ora News".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Padi radhitur nga faqja online e Gjykatës së Apelit, Tiranë.
  2. ^ Tufa, Agron (20 mars 2017). "Polemikë me Dritan Hilën". Tema. Marrë më 27 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)