Dritat e qytezës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dritat e qytezës
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Dritat e qytezës
Origjinali Dritat e qytezës
Vendi i prodhimit Ksamil
Viti i prodhimit 1983
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 78:00
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Fehmi Hoshafi
Skenari Sabri Godo
Muzika e filmit Tasim Hoshafi
Kameramani Niko Treni & Saim Kokona
Drejtori artistik Nuri Metani
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Viktor Çaro
Rabie Hyka
Mina Koxhaku
Vangjel Agora
Aktorët tjerë
Liljana Kumbaro
Karafil Shena
Liza Laska
Todi Rupi

Dritat e qytezës është një film shqiptar i prodhuar në vitin 1983. Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Sabri Godo, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Tasim Hoshafi.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harizi jeton në qytetin e bukur të Ksamilit. Një kushuri i tij, Seferi i cili e viziton, kërkon që edhe ai të mund të jetoj aty. Pas aprovimit, ai shfaq shenja dembleizmi dhe përtacërie për punën, dhe mundohet të përfitojë ndonjë vend të rehatshëm duke falsilikuar raporitin e tij. Duke parë se gjërat nuk po shkonin siç duhet fillon të trillojë histori në kuriz të të tjerëve, ku nuk përjashtohet edhe doktoresha e klinikës, duke dërguar letra anonime. Tana kërkon nga Harizi ta largojë nga shtëpia e tyre, por ai ndihet i detyruar ta pranojë nga opinioni. Ky qëndrim i Harizit, e bën që gruaja e tij Tana, të largohet nga shtëpia. Pasi shqyrton qështjen me qetësi, gjenë forcën që të demaskoj Seferin për sjelljen e tij.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]