Jump to content

Edmílson Gomes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Edmílson

Edmílson në stërvitje me Barcelonën në vitin 2008
Të dhënat vetjake
Emri i plotëJosé Edmílson Gomes Moraes
Datëlindja (1976-07-10) 10 korrik 1976 (47 vjeç)
VendlindjaTaquaritinga, Brazil
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)
PozicioniMesfushor mbrojtës
Qëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
São Caetano (konsulent teknik)
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1993–1994XV Jaú58(3)
1995–2000São Paulo72(1)
2000–2004Lyon104(3)
2004–2008Barcelona71(0)
2008Villarreal6(0)
2009Palmeiras22(0)
2010–2011Real Zaragoza29(1)
2011Ceará11(2)
Gjithsej373(10)
Karriera ndërkombëtare
2000–2007Brazil39(1)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase

Edmílson, emri i plotë i të cilit është José Edmílson Gomes de Moraes, lindi më 10 korrik të vitit 1976Taquaritinga, Brazil, është futbollist brazilian me prejardhje italiane. Ka luajtur si mbrojtës qendror/mbrojtës mesfushor në São Paulo FC, Olympique Lyonnais dhe tani në FC Barcelona[1]

Edmílson fitoi kampionatet në São Paulo, Francë dhe Spanjë me ekipet São Paulo F.C., Lyon dhe Barcelona. Pas kalimit në Evropë ka fituar kampionatet vendore në secilën nga gjashtë sezonet e tija (katër me ekipin francez Lyon dhe dy me ekipin spanjoll Barcelona).

Kariera në klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barcelona[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë karierës në FC Barcelona Edmílson pësoi dy lëndime të rënda, por ishte në gjendje të shërohet tërësishtë dhe të luaj një rol të rëndësishëm në suksesin e ekipit si në ligën vendore ashtu edhe në ndeshjet evropiane. Ai ka pasaprot italiane gjë që i mundëson të luajë në BE si lojtar evropian.

Kariera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edmílson fitoi vendin për të luajtur për Brazilin18 korrik të vitit 2000 dhe fitoi Kampionatin Botërorë të Futbollit në vitin 2002. U detyrua të largohet nga kombëtarja braziliane në Kampionatin Botërorë të Futbollit në vitin 2006 për shkak të një lëdimi në gju gjatë tajnimit para fillimit të garimit.

Shpërblime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ www.footballdatabase.com - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]