Engjëjt e Çarlit (film, 2019)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Engjëjt e Çarlit
Logoja e filmit
Titulli origjinal, në anglisht: Charlie's Angels
Regjia ngaElizabeth Banks
Skenari ngaElizabeth Banks
Historia nga
Bazuar nëEngjëjt e Çarlit nga Ivan Goff Ben Roberts
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaBill Pope
MontazhiAlan Baumgarten
MuzikaBrian Tyler

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaSony Pictures Releasing
Data e publikimit
Kohëzgjatja
118 minuta[1]
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti$48–55 milion[2]
Fitimi$73.3 milion[3][4]

Engjëjt e Çarlit është një film komedi aksion amerikan i vitit 2019, shkruar dhe drejtuar nga Elizabeth Banks nga një tregim nga Evan Spiliotopoulos dhe David Auburn. Në të luajnë Kristen Stewart, Naomi Scott dhe Ella Balinska si brezi i ri i Engjëjve që po punojnë për një agjenci private detektivësh të quajtur Agjencia Taunsend. Filmi është pjesa e tretë e serisë së filmave Engjëjt e Çarlit dhe shërben si një vazhdim i historisë që filloi me serialin televiziv me të njëjtin emër nga Ivan Goff dhe Ben Roberts, dhe dy filmat e mëparshëm teatrale, Engjëjt e Çarlit (2000) dhe Engjëjt e Çarlit: Mbytje e plotë (2003).

Zhvillimi i filmit filloi në shtator 2015 kur Sony Pictures zgjodhi të rindizte serialin pas anulimit të rindezjes së televizionit 2011 dhe publikimit të Mbytje e plotë të vitit 2003. Muaj më vonë, Banks iu bashkua projektit si regjisor, producent dhe shkrimtar. Njoftimet për kastin u bënë gjatë gjithë vitit 2018, me vetë Banks të konfirmuar gjithashtu se ishte yll. Fotografia kryesore filloi në shtator 2018 dhe u zhvillua në Gjermani dhe Turqi. Kënga kryesore nga kolona zanore e filmit, "Don't Call Me Angel/Mos më Quaj Engjëll" e realizuar nga Ariana Grande, Miley Cyrus dhe Lana Del Rey, u publikua në shtator 2019, e ndjekur nga kolona zanore dhe publikimet përkatëse të albumit më 1 dhe 8 nëntor.

Engjëjt e Çarlit u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 15 nëntor 2019, nga Sony Pictures Releasing komente të përziera nga kritikët dhe një performancë të dobët në arkë në fundjavë. Ai u rendit nga USA Today dhe Variety si një nga zhgënjimet më të mëdha në arkë të vitit 2019. [5] [6] Filmi përfundimisht fitoi 73.3 milionë dollarë në mbarë botën kundrejt një buxheti të vlerësuar të prodhimit prej 48-55 milionë dollarësh dhe një buxheti të vlerësuar për reklama prej 50 milionë dollarësh.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një ekip Engjëjsh duke përfshirë Xhejnin dhe Sabinën, të udhëhequr nga operativi i lartë Gjon Bozli, kapin përvetësuesin ndërkombëtar Xhoni Smith në Rio de Zhaneiro dhe ia dorëzojnë autoriteteve amerikane.

Një vit më vonë, divizioni Evropian i Agjencisë Taunsend informohet se Elena Hoklin, një inxhiniere dhe programuese e punësuar nga sipërmarrësi Aleksandër Brok, dëshiron të ekspozojë eprorët e saj. Ajo e di se kreu i zhvillimit të Brok, Peter Fleming, po mbulon një të metë në një pajisje të ruajtjes së energjisë që ajo ndihmoi në shpikjen, Kalisto. Ai ka potencialin të shkaktojë konfiskime fatale kur përdoret.

Elena takohet me operativin Edgar "Bozli" në Hamburg për të kthyer gjetjet e saj, por atentatori Hodak i zë pritë takimit. Pas një ndjekjeje pasuese me makinë, në të cilën Edgar u qëllua për vdekje përpara se makina të hidhet në lumë, vrasësi e lë Elenën të mbytet. Në makinë është edhe e mbrojtura e Edgarit, Xhejn Kano. Ajo e shpëton atë dhe e çon te operativja Rebeka "Bozli" me ndihmën e partneres së saj, Sabina Uilson. Ndërkohë, Gjon, i cili që atëherë është tërhequr nga agjencia, zbulon se Rebeka e ka etiketuar atë me pajisjen e specializuar të gjurmimit të implanteve nënlëkurore të agjencisë pa dijeninë e tij.

Rebeka i ngarkon Sabinës dhe Xhejnit, të cilëve iu bashkua Elena, të depërtojnë në selinë e korporatës së Brokut për të vjedhur prototipet e mbetura të Kalisto përpara se ato të dyfishohen. Elena gjen një, por detyrohet ta përdorë atë për të shpëtuar, duke vrarë aksidentalisht shefin e sigurimit, Ralf, në proces.

Pasi mëson se Fleming mori prototipet e tjera, Rebeka e ndjek atë në Stamboll, ku Xhejni përdor një nga kontaktet e saj të vjetra të inteligjencës, Fatimën, për ta gjetur atë. Fillimisht e kërkojnë në një pistë garash kuajsh, ku duket se nuk gjen blerës.

Më vonë, ata e gjurmojnë atë në një gurore të largët shkëmbi, ku Smithi i gjoja i burgosur zbulohet se është ndërmjetësi i Fleming për shitjen e Kalisto. Hodak është gjithashtu i pranishëm dhe vret Fleming përpara se Engjëjt të prishin shitjen. Rebeka papritur zhduket, duke i lejuar Smith dhe Hodak të arratisen me prototipet.

Duke u kthyer në shtëpinë e tyre të sigurt, Sabina ndan besimin e saj në rritje se Rebeka po punon fshehurazi kundër agjencisë dhe po i manipulon ata për të vjedhur Kalisto për përfitimin e saj. Ndërsa të tre mendojnë për dyshimin e Sabinës, kasaforta bombardohet. Rebeka shfaqet vetëm për t'u qëlluar nga Gjoni, i cili ka ardhur për të 'shpëtuar' Elenën.

Sabina dhe Xhejni arrijnë të mbijetojnë dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nga Fatima. Rebeka rishfaqet dhe shpjegon se Gjoni është tradhtari i vërtetë dhe se ai i ka kaluar dekadat e fundit fshehurazi duke ndërtuar rrjetin e tij brenda agjencisë, pasi u transferua për të pasuar të ndjerin Çarli Taunsend.

Gjoni e çon Elenën në një festë në Chamonix të organizuar nga Brok, i cili zbulon veten si organizatori i përpjekjes për të vrarë Elenën dhe, pa e ditur ai, planin e Gjonit për të armatosur Kalisto. Duke përdorur kolegun e Elenës, Langston si peng, Gjon e detyron atë të programojë një pajisje Kalisto për të vrarë veten dhe Langston përpara se të largohej.

Engjëjt e nxorën planin e tij për shkak të informacionit të dhënë nga Smith, i cili ka dezertuar në anën e tyre. Pra, ata shfaqen dhe shpëtojnë Elenën dhe Langston, megjithëse Elena e kishte çaktivizuar tashmë pajisjen Kalisto. Xhejn hakmerret duke vënë në shtyllë Hodakun në një gozhdë, ndërsa Rebeka e kap Gjonin dhe njerëzit e tij. E pa numëruar, ajo ka shumë Engjëj të tjerë që paraqiten si të ftuar që i nënshtrojnë burrat, pas së cilës Sabina e rrëzon Gjonin me një grusht.

Brok arrestohet për komplot dhe Xhejn dhe Langston fillojnë një lidhje. Elena është rekrutuar si një Engjëll nga Agjencia Taunsend pasi ka kaluar një sërë ushtrimesh rigoroze stërvitore.

Në një skenë në mes të krediteve, Elena merr një tatuazh zyrtar të Engjëjve dhe urime nga ish-Engjëlli Keli Garret (Jaclyn Smith), i cili është bërë "Çarli" i ri.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktoret Naomi Scott, Kristen Stewart, dhe Ella Balinska gjatë një interviste për të promovuar filmin në nëntor 2019
 • Kristen Stewart si Sabina Wilson, një Engjëll i egër dhe rebel
 • Naomi Scott si Elena Houghlin, një inxhiniere, programuese dhe krijuese e projektit Kalisto, e cila rekrutohet për t'u bërë një Engjëll
 • Ella Balinska si Xhejn Kano, një ish-agjente e MI6 që u bë një Engjëll
 • Elizabeth Banks si Rebeka "Bozli", një ish-Engjëll që u bë një nga asistentët e Çarlit
 • Djimon Hounsou si Edgar "Bozli" Desënej, një nga asistentët e Çarlit
 • Sam Claflin si Aleksandër Brok, punëdhënësi i Elenës [7]
 • Noah Centineo si Langston, asistent i Elenës
 • Nat Faxon si Peter Fleming, eprori i Elenës
 • Patrick Stewart si Gjon Bozli, asistenti i parë dhe origjinal i Çarlit. Steuart zëvendëson Bill Murray, i cili portretizoi personazhin në pjesën e parë. [8]
 • Chris Pang në rolin e Xhoni Smith, një kontrabandist ndërkombëtar
 • Jonathan Tucker si Hodak, një vrasës
 • Luis Gerardo Méndez si Shenjtori, një punonjës i agjencisë Taunsend i specializuar në armë dhe teknologji
 • David Schütter si Ralf, shefi i sigurisë në korporatën e Brok
 • Hannah Hoekstra si Ingrid, një Engjëll që punon si sekretare në korporatën e Brok
 • Marie-Lou Sellem si Fatima Ahmed, kontakti i Xhejn në Stamboll
 • Robert Clotworthy si zëri i Çarels "Çarli" Taunsend, pronari i agjencisë Taunsend. Clotworthy zëvendëson John Forsythe, i cili shprehu personazhin në seritë televizive dhe pjesët e mëparshme të filmit, pas vdekjes së Forsythe në 2010. [9]

Në film shfaqen Hailee Steinfeld, Lili Reinhart, Aly Raisman, Huda Kattan dhe Chloe Kim si Engjëjt e saporekrutuar; [10] Ronda Rousey, Danica Patrick dhe Laverne Cox si instruktorë të Engjëjve; [11] dhe Michael Strahan si dega e Agjencisë Taunsend në Nju Jork "Bozli". [12] Jaclyn Smith gjithashtu bën një paraqitje të shkurtër si Kelly Garrett, duke ripërsëritur karakterin e saj nga seriali televiziv për paraqitjen e saj të dytë në serinë e filmit, pas paraqitjes në filmin e dytë teatrale. Fotografitë e Kate Jackson, Farrah Fawcett, Cheryl Ladd, Cameron Diaz, Drew Barrymore dhe Lucy Liu si personazhet e tyre përkatës nga seritë televizive dhe pjesët e mëparshme shfaqen gjithashtu në një ekran në zyrën e agjencisë Taunsend në Los Anxhelos. [13]

Produksuoni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç interpretimit të personazhit të Rebeka "Bozli", Elizabeth Banks është regjisorja, shkrimtarja dhe producentja e filmit

Në shtator 2015, Sony Pictures Entertainment njoftoi se po rifillonte ekskluzivitetin e Engjëjt e Çarlit, me Elizabeth Banks në bisedime për të drejtuar filmin, [14] si dhe për të prodhuar, me partnerin e saj në Brownstone Productions, Max Handelman. [14] [15] Evan Spiliotopoulos u punësua për të shkruar skenarin për filmin e rifilluar. [15] Banks u konfirmua zyrtarisht si regjisor i filmit vitin e ardhshëm në prill, [16] dhe rishkruan skenarin, i cili më parë ishte rishkruar nga Jay Basu, së bashku me kontaktet e mëparshme nga Craig Mazin dhe Semi Chellas . [17] Bankat morën kreditimin e vetëm për skenarin, me faturimin "story by" për Spiliotopoulos dhe David Auburn.

Në korrik 2018, u njoftua se Kristen Stewart, Naomi Scott dhe Ella Balinska do të luanin treshen kryesore të ekipit luftarak dhe se Banks do të shfaqej gjithashtu si një Bozli, me filmin që shfaqte shumë personazhe me atë emër. [18] [19] Doug Belgrad gjithashtu bashkëprodhoi filmin përmes 2.0 Entertainment, së bashku me Elizabeth Cantillon, Banks dhe Handelman. Patrick Stewart u luajt si Bozli i dytë në shtator. [20] Po atë muaj, Luis Gerardo Méndez dhe Jonathan Tucker iu bashkuan kastit të filmit, me Djimon Hounsou të shtuar si Bozli i tretë, [21] [22] [23] ndërsa Bill Pope u shpall si kineast i filmit. [24] Sam Claflin, Noah Centineo, Chris Pang dhe Nat Faxon më vonë iu bashkuan kastit në tetor 2018. [25] [26] [27]

Fotografia kryesore e filmit filloi më 24 shtator 2018. [28] Xhirimet u zhvilluan në ElbphilharmonieHamburg, Gjermani nga 2 deri në 7 tetor. [29] Xhirimet e mëtejshme u bënë në Pazarin e Erëzave, Kursin e Garave Veliefendi dhe Sultanahmet, të gjitha në Stamboll, Turqi në fillim të dhjetorit. [30] [31] [32] Xhirimet përfunduan më 9 dhjetor [33]

Fillimisht i zhvilluar si një rindezje e ekskluzivitetit, filmi në vend të kësaj shërben si një vazhdimësi e ngjarjeve të serive televizive origjinale dhe filmave të drejtuar nga McG. Drew Barrymore, i cili kishte prodhuar dhe luajtur në filmat e mëparshëm, ishte producent ekzekutiv i filmit. Producenti i serisë origjinale dhe i dy filmave të parë, Leonard Goldberg, erdhi gjithashtu si producent ekzekutiv. [34]

Muzika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzikanti Brian Tyler kompozoi partiturën e filmit, [35] ndërsa këngëtarja Ariana Grande bashkë-ekzekutive prodhoi kolonën zanore së bashku me producentin muzikor Savan Kotecha dhe ekzekutivin e regjistrimit Scooter Braun. [36] Grande bashkëpunoi me këngëtaret e tjera Miley Cyrus dhe Lana Del Rey në një këngë të titulluar "Don't Call Me Angel", e cila u publikua si singulli kryesor nga kolona zanore më 13 shtator 2019. Një këngë promovuese, "How It's Done/Si Është Bërë", nga Kash Doll, Kim Petras, Alma dhe Stefflon Don, u publikua më 11 tetor [37] Një këngë e dytë promovuese, "Pantera", nga këngëtarja braziliane Anitta, u publikua më 23 tetor Kolona zanore dhe albumet e partiturave u publikuan më 1 dhe 8 nëntor, respektivisht. [38]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinematografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Engjëjt e Çarlit u publikua më 15 nëntor 2019, nga Columbia Pictures. [12] Para kësaj, Sony Pictures Releasing njoftoi se filmi do të dalë edhe në formatin IMAX në kinema të zgjedhura. [39] Filmi fillimisht ishte caktuar për datën 1 nëntor, por u shty për të shmangur konkurrencën me Terminator: Fati i Errët. [40]

Traileri i parë teatror për filmin u publikua më 27 qershor, [41] i ndjekur nga traileri i dytë më 11 tetor [42] Ndërsa Sony fillimisht kishte menduar të shpenzonte 100 milionë dollarë për të promovuar filmin, kompania uli koston e përgjithshme të promovimit në afërsisht 50 milionë dollarë në dritën e performancës së dobët të filmit gjatë fundjavës së hapjes. [43]

Media në shtëpi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Engjëjt e Çarlit u publikua në mënyrë dixhitale më 18 shkurt 2020 dhe në Blu-ray dhe DVD më 10 mars. [44]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Charlie's Angels". The Academy of Motion Pictures Arts and Sciences. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2019. Marrë më 21 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura DeadlineTracking
 3. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura BOM
 4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura NUM
 5. ^ Alexander, Bryan (26 dhjetor 2019). "The 5 biggest movie bombs of 2019, from 'Cats' to 'Charlie's Angels'". USA Today. Arkivuar nga origjinali më 18 prill 2020. Marrë më 14 maj 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Rubin, Rebecca; Lang, Brent (23 dhjetor 2019). "The Biggest Box Office Hits and Flops of 2019". Variety. Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2020. Marrë më 14 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Bucksbaum, Sydney (28 qershor 2019). "'Charlie's Angels': Everything You Need to Know About Elizabeth Banks' Feminist Action Reboot". Collider. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2019. Marrë më 29 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Eckardt, Stephanie (13 nëntor 2019). "Sir Patrick Stewart Proves That Fashion Stunting Isn't Just for the Boys". W. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2019. Marrë më 7 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Noronha, Remus (12 nëntor 2019). "'Charlie's Angels': The challenge remains to match John Forsythe's iconic performance as the voice of Charlie Townsend". MEAWW. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2019. Marrë më 7 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Williams, Lexi (16 nëntor 2019). "9 Celebrity Cameos In The 'Charlie's Angels' Reboot You May Have Missed". Elite Daily. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2019. Marrë më 6 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Davids, Brian (14 nëntor 2019). "'Charlie's Angels' Filmmaker Elizabeth Banks on Her Cameo Wish List". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2019. Marrë më 18 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b Kelley, Sonaiya (15 nëntor 2019). "Elizabeth Banks explains the 'Charlie's Angels' end credits cameos and what girl power looks like in 2019". Arkivuar nga origjinali më 16 nëntor 2019. Marrë më 18 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "cameo" defined multiple times with different content
 13. ^ "3 Reasons the New "Charlie's Angels" is Worth Watching". Bleeding Cool. 23 nëntor 2019. Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2020. Marrë më 23 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ a b Verhoeven, Beatrice (15 shtator 2015). "Elizabeth Banks in Talks to Direct New 'Charlie's Angels' Film For Sony". thewrap.com. Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2015. Marrë më 16 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b Ford, Rebecca (16 dhjetor 2015). "'Charlie's Angels' Reboot Lands Writer (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2015. Marrë më 17 dhjetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Robinson, Joanna (13 prill 2016). "Elizabeth Banks to Direct Charlie's Angels Reboot". Vanity Fair. Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2020. Marrë më 19 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ D'Alessandro, Anthony (16 nëntor 2019). "'How 'Charlie's Angels' Fell From Grace At The Box Office With An $8M+ Opening". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2019. Marrë më 20 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Director Elizabeth Banks to play Bosley in Charlie's Angels reboot". Independent Movies. 26 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2019. Marrë më 22 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Kit, Borys (26 korrik 2018). "'Charlie's Angels' Reboot: Naomi Scott, Ella Balinska Join Kristen Stewart". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2018. Marrë më 29 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Kit, Borys; Galuppo, Mia (17 shtator 2018). "Patrick Stewart to Play Bosley in 'Charlie's Angels' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2018. Marrë më 18 shtator 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Kit, Borys (25 shtator 2018). "Luis Gerardo Méndez Joins Kristen Stewart, Elizabeth Banks in 'Charlie's Angels' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2018. Marrë më 25 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ N'Duka, Amanda (26 shtator 2018). "'Westworld' & 'Kingdom' Actor Jonathan Tucker Joins Sony's 'Charlie's Angels' Reboot". Deadline. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2018. Marrë më 27 shtator 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Kroll, Justin (28 shtator 2018). "Djimon Hounsou Joins 'Charlie's Angels' as One of the Bosleys (EXCLUSIVE)". Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2019. Marrë më 28 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "'Matrix' and 'Baby Driver' Cinematographer Bill Pope Joins 'Charlie's Angels'". 15 shtator 2018. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2018. Marrë më 15 shtator 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Kroll, Justin (1 tetor 2018). "Sam Claflin Joins 'Charlie's Angels' Reboot (EXCLUSIVE)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2018. Marrë më 1 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Kroll, Justin (2 tetor 2018). "Noah Centineo Joins 'Charlie's Angels' (EXCLUSIVE)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2018. Marrë më 2 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Kroll, Justin (23 tetor 2018). "'Charlie's Angels' Reboot Adds Nat Faxon, Chris Pang (EXCLUSIVE)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2019. Marrë më 23 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ Hermanns, Grant (25 shtator 2018). "Production Begins on New Charlie's Angels Movie! - ComingSoon.net". ComingSoon.net. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2018. Marrë më 25 shtator 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ Coesfeld, Franziska (8 shtator 2018). "Drei neue Engel für Hamburg - Hamburger Abendblatt". Hamburger Abendblatt. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2018. Marrë më 2 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Charlie'nin Melekleri Mısır Çarşısı'nda". Posta (në turqisht). 3 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2018. Marrë më 5 dhjetor 2018.
 31. ^ "Kristen Stewart, Veliefendi Hipodrumu'nda" (në turqisht). NTV. 4 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2018. Marrë më 5 dhjetor 2018.
 32. ^ "Charlie'nin Melekleri Sultanahmet'te" (në turqisht). A Haber. 10 dhjetor 2018. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2018. Marrë më 12 dhjetor 2018.
 33. ^ Maggie Dela Paz (10 dhjetor 2018). "Elizabeth Banks' Charlie's Angels Reboot Wraps Production". ComingSoon.net. Arkivuar nga origjinali më 11 dhjetor 2018. Marrë më 10 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Informations on Charlie's Angels on the movie's official site". Charlie's Angels movie. 2019. Arkivuar nga origjinali më 27 qershor 2019. Marrë më 19 maj 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Brian Tyler to Score Elizabeth Banks' 'Charlie's Angels'". Film Music Reporter. 6 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2019. Marrë më 23 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Minsker, Evan (11 tetor 2019). "Ariana Grande Details Charlie's Angels Soundtrack: Nicki Minaj, Chaka Khan, Normani, More". Pitchfork. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2019. Marrë më 11 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Kash Doll, Kim Petras, ALMA & Stefflon Don – How It's Done, arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2019, marrë më 11 tetor 2019 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "'Charlie's Angels' Score Album Details". Film Music Reporter. 31 tetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2019. Marrë më 1 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Parlevliet, Mirko (1 nëntor 2019). "Charlie's Angels IMAX Poster and the Soundtrack Is Now Available". Vital Thrills. Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2019. Marrë më 2 nëntor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ D'Alessandro, Anthony (28 mars 2019). "'Charlie's Angels' Flies To Mid-November". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 28 mars 2019. Marrë më 22 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Perry, Spencer (27 qershor 2019). "The New Charlie's Angels Trailer is Here!". ComingSoon.net. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2020. Marrë më 27 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ B. Alan, Orange (11 tetor 2019). "Charlie's Angels Trailer #2 Goes to Work with a Covert Group of Exceptional Women". MovieWeb. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2019. Marrë më 11 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ White, Adam (18 nëntor 2019). "Charlie's Angels: Sony 'reducing marketing' for reboot after disastrous opening at US box office". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2019. Marrë më 5 dhjetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ Reimann, Tom (21 janar 2020). "'Charlie's Angels' Digital and Blu-ray Release Date, Bonus Features Revealed". Collider. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2020. Marrë më 23 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)