Enveitg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Invec
Komunë
Inveci i parë nga shtegu i Serresit, me Cerdanyan spanjolle në sfond
Inveci i parë nga shtegu i Serresit, me Cerdanyan spanjolle në sfond
Stema Invec
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiPyrénées-Orientales
QarkuPrades
KantoniLes Pyrénées catalanes
NdërkomunalitetPyrénées Cerdagne
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Bernard Gros[1]
Sipërfaqja
1
30.520 km2 (11.784 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
637
 • Dendësia21/km2 (54/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
66066 /66760
Lartësia1,179–2,579 m (3,868–8,461 ft)
(avg. 1,231 m or 4,039 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Enveitg ( shqiptimi frëngjisht[ɑ̃vɛtʃ]  ( dëgjoni); Katalanisht: Enveig, shqiptimi katalan: [əmbɛtʃ] ; Shqip: Inveci) është një komunëdepartamentin Pyrenees-OrientalesFrancën jugore. [2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Enveitg ndodhet në kantonin Pirenejtë Katalanë dhe në qarkun e Pradesit.

Harta e Invecit dhe komunave përreth

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni i trenit Latour-de-Carol-Enveitg është ngjitur me fshatin. Stacioni dallohet për shërbimin e tre rrugëve të veçanta ( SNCF nga Toulouse, RENFE nga Barcelona dhe Treni i verdhë nga Villefranche-de-Conflent), secila me një matës të pistës të ndryshëm . Kjo kërkon që të ndërrohen trenat. Gjithashtu, përpara anëtarësimit të Spanjës në Bashkimin Evropian dhe Marrëveshjes Shengen, kryheshin dikur kontrolle doganore dhe imigracioni; këto nuk janë më të nevojshme, kështu që njerëzit e punësuar dikur janë tërhequr, duke çuar në një rënie të popullsisë dhe aktivitetit. Një tjetër stacion në komunë është stacioni Béna Fanès, në linjën për në Villefranche-de-Conflent.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1968520—    
1975518−0.4%
1982553+6.8%
1990545−1.4%
1999621+13.9%
2007623+0.3%
2012665+6.7%
2017641−3.6%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ INSEE commune file