Fatjesa Gegollaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Fatjesa Halil Gegollaj (lindur më 5 nëntor 2001) është një futbolliste profesioniste kroate me origjinë nga Kosova, e cila luan si mesfushor i majtë për klubin kroat Split dhe ekipin kombëtar të Kroacisë .

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme dhe Rijeka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gegollaj luajti futboll me djem në Zmaj deri në momentin kur në moshën 12-vjeçare u bë pjesë e të rinjve të Marjanit, ku pas tre vitesh u transferua në ekipin e të rinjve të Rijekës . Pas një viti ajo u promovua në ekipin e të rriturve të Rijekës për shkak të paraqitjeve të mira me ekipin e të rinjve. [1] Më 1 nëntor 2017, Gegollaj bëri debutimin e saj si futbollist profesionist në barazimin 1–1 jashtë fushe kundër Neretva pasi u emërua në formacionin fillestar. [2] Tetëmbëdhjetë ditë më vonë, ajo shënoi golin e saj të parë për Rijekën në paraqitjen e saj të shtatë për klubin në një fitore të thellë 20–0 në shtëpi ndaj Viktorija-s në Ligën e Parë Kroate të Futbollit për Femra . [3]

Split[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gegollaj para fillimit të sezonit 2018–19 u bashkua me klubin e Ligës së Parë Kroate të Futbollit për Femra Split . Më 23 shtator 2018, ajo bëri debutimin e saj në një fitore 0–5 jashtë fushe kundër ish-klubit të saj Rijeka pasi u emërua në formacionin fillestar. [4] Njëzet ditë më vonë, Gegollaj shënoi golat e saj të parë për Splitin në paraqitjen e saj të dytë për klubin në një fitore 0–8 jashtë fushe ndaj ish-klubit të saj Marjan në Ligën e Parë Kroate të Futbollit për Femra. [5]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 2015, deri në vitin 2020, Gegollaj ka qenë pjesë e Kroacisë në nivel ndërkombëtar të të rinjve, përkatësisht ka qenë pjesë e ekipeve U15, U16, U17 dhe U19 dhe me këto skuadra ka luajtur 25 ndeshje. Më 1 Prill 2019, Gegollaj u emërua si pjesë e skuadrës së Kroacisë për Turneun Ndërkombëtar të Wuhanit 2019 . [6] Gjashtë ditë më vonë, ajo bëri debutimin e saj me Kroacinë në ndeshjen e playoff-it të vendit të tretë të turneut ndërkombëtar Wuhan 2019 kundër Rusisë, pasi hyri si zëvendësuese në minutën e 82-të në vend të Ana Dujmović . [7]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gegollaj lindi në Prizren, FR Jugosllavi ( Kosova e sotme) nga prindër shqiptarë kosovarë që jetonin dhe punonin në Makarska, Kroaci . [8]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 15 November 2020 [9]
Klubi Sezoni Liga Kupa [a] Kontinentale [10] Total Ref
Divizioni Aplikacionet Golat Aplikacionet Golat Aplikacionet Golat Aplikacionet Golat
Rijeka 2017–18 Liga e Parë Kroate e Futbollit për Femra 17 2 - 17 2 [11]
Ndarë 2018–19 14 3 1 0 - 15 3 [12]
2019–20 14 4 1 1 0 0 15 5 [13]
2020–21 8 1 1 0 1 0 10 1 [9]
Total 53 10 3 1 1 0 57 11
Totali i karrierës 53 10 3 1 1 0 57 11
 1. ^ Cup appearances are partially missing

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 22 September 2020
Skuadra kombëtare Viti Aplikacionet Golat
Kroacia
2019 1 0
2020 1 0
Total 2 0

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Skromna i samozatajna Makaranka najveća je nada dalmatinskog nogometa: 'Nema tih štikli koje mogu zamijeniti moje kopačke'" [Modest and self-effacing Makaranka is the greatest hope of Dalmatian football: 'There are no heels that can replace my football boots'] (në kroatisht). Slobodna Dalmacija. 26 dhjetor 2018.
 2. ^ "ŽNK Neretva – Rijeka 1:1" [WFC Neretva – Rijeka 1:1] (në kroatisht). Croatian Football Federation. 1 nëntor 2017.
 3. ^ "Rijeka – ŽNK Viktorija 20:0" [Rijeka – WFC Viktorija 20:0] (në kroatisht). Croatian Football Federation. 19 nëntor 2017.
 4. ^ "Rijeka – ŽNK Split 0:5" [Rijeka – WFC Split 0:5] (në kroatisht). Croatian Football Federation. 23 shtator 2018.
 5. ^ "ŽNK Marjan – ŽNK Split 0:8" [WFC Marjan – WFC Split 0:8] (në kroatisht). Croatian Football Federation. 13 tetor 2018.
 6. ^ "Hrvatska ženska reprezentacija na turniru u Kini" [Croatian women's national team at the tournament in China] (në kroatisht). Croatian Football Federation. 1 prill 2019.
 7. ^ "Ruskinje pobijedile Hrvatsku u dvoboju za treće mjesto" [The Russians beat Croatia in a duel for third place] (në kroatisht). Croatian Football Federation. 8 prill 2019.
 8. ^ "Prizrenasja Fatjesa Gegollaj po mahnitë me futboll në Kroaci" [Prizrener Fatjesa Gegollaj is amazing with football in Croatia]. Gazeta e Prizrenit. 21 shkurt 2020.
 9. ^ a b "1. HNLŽ (2020–21)" [CWFFL (2020–21)] (në kroatisht). Croatian Football Federation. Marrë më 15 nëntor 2020.
 10. ^ Fatjesa Gegollaj në Soccerway Edit this at Wikidata
 11. ^ "1. HNLŽ (2017–18)" [CWFFL (2017–18)] (në kroatisht). Croatian Football Federation. 20 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 24 korrik 2018.
 12. ^ "1. HNLŽ (2018–19)" [CWFFL (2018–19)] (në kroatisht). Croatian Football Federation. 24 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2019. {{cite news}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 24 mars 2019 (Ndihmë!)
 13. ^ "Women's First League (2019–20)". Croatian Football Federation. 5 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 5 gusht 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fatjesa Gegollaj në Soccerway Edit this at Wikidata
 • Fatjesa Gegollaj at the Croatian Football Federation