Forbidden Fruit (album)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Forbidden Fruit
Forbidden Fruit kopertina
Studio album nga Nina Simone
Lëshuar më 1961
Inçizuar më New York City 1961
Zhanri jazz, blues, folk
Label Colpix
Producent(e) Cal Lampey
Kronologjia e Nina Simone
Nina Simone at Newport
(1960)
Forbidden Fruit
(1961)
Nina at the Village Gate
(1962)

Forbidden Fruit është një album nga këngëtarja/pianistja/tekstshkruesja e xhezit Nina Simone. Isht albumi studio i saj i dytë për Colpix. Seksioni ritmik që e shoqëron atë është treshe e njëjtë si në dy albumet live para dhe pas këtij lëshimi.

Informacione në lidhje me këngët në këtë album[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Rags and Old Iron" (Norman Curtis, Oscar Brown, Jr)
 2. "No Good Man" (Dan Fisher, Irene Higginbotham, Sammy Gallop)
 3. "Gin House Blues" (Fletcher Henderson, Henry Troy)
 4. "I'll Look Around" (George Cory, Douglas Cross)
 5. "I Love to Love" (Herbert Baker, Lennie Hayton)
 6. "Work Song" (Nat Adderley, Oscar Brown, Jr)
 7. "Where Can I Go Without You" (Peggy Lee, Victor Young)
 8. "Just Say I Love Him" (Enzo Fusco, Rodolfo Falvo; Jack Val, Jimmy Dale, Martin Kalmanoff, Sam Ward)
 9. "Memphis in June" (Paul Francis Webster, Hoagy Carmichael)
 10. "Forbidden Fruit" (Oscar Brown, Jr)

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nina Simone - vokal, piano
 • Al Shackman - guitar
 • Chris White - bass
 • Bobby Hamilton - drums

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ All Music Guide to Jazz: The Definitive Guide to Jazz Music Vladimir Bogdanov, Chris Woodstra, Stephen Thomas Erlewine - 2002 12, 1959 / Colpix ***** One of Nina Simone's finest recordings, this Colpix LP features the unique singer/pianist ... she steps out of the soulful supper club style into more earthier settings, as on "House of the Rising Sun," "Forbidden Fruit," "Gin House Blues..."