Pastel Blues (album)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pastel Blues)
Jump to navigation Jump to search
Pastel Blues
Studio album nga Nina Simone
Lëshuar më 1965
Inçizuar më New York, 21 mars, 1 dhe 6 prill 1964, 19 & 20 maj 1965
Zhanri Blues, vocal jazz, folk
Zgjatja 36:00
Label Philips
Producent(e) Hal Mooney
Kronologjia e Nina Simone
I Put a Spell on You
(1965)
Pastel Blues
(1965)
Let It All Out
(1966)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
Allmusic3.5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar half.svgStar empty.svg[1]
Sputnikmusic4.5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar half.svg[2]


Pastel Blues është një album i këngëtares/pianistes/tekst-shkrueses Nina Simone (1933–2003). Ky studio album u regjistruar në vitin 1964 dhe 1965 në New York City dhe u lëshua në vitn 1965 nga Philips Records. Emri Pastel Blues është disi mashtrues sepse këngët në album inkorporojnë stile të ndryshme muzikore përveç blues, siç janë jazz, soul dhe folk.

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Be My Husband" (Andy Stroud) – 3:20
 2. "Nobody Knows You When You're Down and Out" (Jimmie Cox) – 2:38
 3. "End of the Line" (John Edmondson, Cynthia Medley) – 2:54
 4. "Trouble in Mind" (Richard Jones) – 2:40
 5. "Tell Me More and More and Then Some" (Billie Holiday) – 3:08
 6. "Chilly Winds Don't Blow" (Hermann Krasnow, William Lovelock) – 4:01
 7. "Ain't No Use" (Rudy Stevenson) – 3:00
 8. "Strange Fruit" (Lewis Allan) – 3:29
 9. "Sinnerman" (traditional) – 10:19

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nina Simone
 • Al Schackman
 • Rudy Stevenson
 • Lisle Atkinson
 • Bobby Hamilton

Rënditje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rënditje 1965 Pozicioni më i lartë
Billboard 200 139[3]
Billboard R&B Chart 8[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Allmusic review
 2. ^ g, manos (12 shtator 2014). "Review: CD Nina Simone - Pastel Blues Album". Sputnikmusic. Marrë më 2015-01-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Nina Simone". AllMusic. Marrë më 2012-03-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)