Baltimore (album)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Baltimore
Studio album by
Realizuar1978
InçizuarBruksel, janar 1978, Van Gelder Studios
ZhanriSoul
Jazz
Folk
Pop
EtiketaCTI
ProducentCreed Taylor
Nina Simone chronology
The Great Show Live In Paris
(1974)
Baltimore Fodder On My Wings
(1982)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
Allmusic2.5/5 starsStar full.svgStar half.svgStar empty.svgStar empty.svg[1]
Robert ChristgauB-[2]


Baltimore është një album nga Nina Simone. Pas kompletimit të albumit, Nina e shprehu dëshpërimin e saj për shumë arsye, por më së shumti pasi që nuk i lënë në dorë asaj që të orgaizojë, të zgjedhë këngët ose të zgjedhë kopertinën. Përkundër kësaj, kritikët ishin pozitiv për albumin dhe kjo i dha një gallërim Ninës, karriera e të cilës shkonte drejt shuarjes.[3]

Informacione rreth këngëve në këtë album[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Baltimore" u kompozua nga Randy Newman dhe fillimisht u shfaq në albumin e tij Little Criminals, në vitin 1977.
 • "If You Pray Right" është quajtur edhe "Heaven Belongs To You".

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Baltimore" (Randy Newman) - 4:39
 2. "Everything Must Change" (Benard Ighner) - 3:58
 3. "The Family" (John Hurley, Ronnie Wilkins) - 4:58
 4. "My Father" (Judy Collins) - 4:54
 5. "Music For Lovers" (Bart Howard) - 3:41
 6. "Rich Girl" (Daryl Hall) - 3:11
 7. "That's All I Want From You" (Fritz Rotter) - 2:52
 8. "Forget" (Rocky "Cole" Coluccio, David Matthews) - 2:54
 9. "Balm In Gilead" (Traditional) - 2:24
 10. "If You Pray Right" (Traditional) - 3:18

Personeli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nina Simone - vokal, piano
 • Eric Gale - kitar
 • Gary King - bas
 • Charles Isreals, Homer Mensch, John Beal - bas i dyfisht
 • Jim Madison - bateri
 • Nicky Marrero - trokitje
 • Alan Shulman, Charles McCracken, Jonathan Abramowitz - violonçel
 • Alfred Brown, Emanuel Vardi, LaMar Alsop - violë
 • Barry Finclair, Charles Libove, David Nadien, Harry Glickman, Harry Lookofsky, Herbert Sorkin, Marvin Morgenstern, Max Ellen, Richard Sortomme - violinë
 • Albertine Robinson, Babi Floyd, Debbie McDuffie, Frank Floyd, Joshie Armstead, Maeretha Stewart, Milt Grayson, Ray Simpson - zëra në prapavijë
 • David Matthews - piano tek "The Family" and "Forget"
 • Al Schackman - piano tek "Baltimore"
 • Jerry Friedman - kitarë tek këngët "The Family" dhe "Rich Girl"
 • Will Lee - bas tek"Rich Girl"
 • Andy Newmark - bateri tek "Rich Girl"

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Allmusic Review
 2. ^ Christgau, Robert. "CG: Nina Simone". robertchristgau.com. Marrë më 19 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Review of Baltimore and Fodder On My Wings on Allaboutjazz.com