High Priestess of Soul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
High Priestess of Soul
Studio album by
Realizuar1967
InçizuarNew York, 1965–1966
ZhanriJazz, blues, folk, R&B
Gjatësia35:51
EtiketaPhilips
ProducentHal Mooney
Nina Simone chronology
Wild Is the Wind
(1966)
High Priestess of Soul Nina Simone Sings the Blues
(1967)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
Allmusic5/5 stars[1]


High Priestess of Soul është një album nga këngëtarja e xhazit, pianistja dhe tekstshkruesja Nina Simone (1933–2003). Këngët janë të shoqëruara nga një bandë e madhe të drejtuar nga Hal Mooney. Albumi përmban këngë të njohura (siç është "Don't You Pay Them No Mind") dhe këngë popullore dhe fetare në lidhje me afrikano-amerikanët të shkruara nga vetë Simone (siç është "Take Me to the Water" dhe "Come Ye").

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Don't You Pay Them No Mind" (Richard Ahlert, Robert Scott) – 3:05
 2. "I'm Gonna Leave You" (Rudy Stevenson) – 2:15
 3. "Brown Eyed Handsome Man" (Chuck Berry) – 2:02
 4. "Keeper of the Flame" (Charles Derringer) – 3:21
 5. "The Gal from Joe's" (Duke Ellington, Irving Mills) – 2:43
 6. "Take Me to the Water" (Nina Simone) – 2:49
 7. "I'm Going Back Home" (Rudy Stevenson) – 2:47
 8. "I Hold No Grudge" (Andy Badale, John Clifford) – 2:17
 9. "Come Ye" (Nina Simone) – 3:34
 10. "He Ain't Comin' Home No More" (Andy Badale, John Clifford) – 3:06
 11. "Work Song" (Nat Adderley, Oscar Brown, Jr.) – 3:03
 12. "I Love My Baby" (Andy Stroud) – 4:00

Rënditjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rënditja 1967 Pozicioni më i lartë
Billboard R&B Chart 29[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Allmusic review
 2. ^ "Nina Simone". AllMusic. Marrë më 2012-02-21. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)