Nina Simone and Her Friends

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nina Simone and Her Friends
Studio album by
Realizuar1959
InçizuarNew York City, 1957
Zhanrixhez
EtiketaBethlehem
Nina Simone chronology
Little Girl Blue
(1958)
Nina Simone and Her Friends The Amazing Nina Simone
(1959)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
Allmusic4.5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar half.svg[1]


Nina Simone and Her Friends është një album i lëshuar nga labeli Bethlehem Records me këngët e këngëtares së xhezit Nina Simone, Carmen McRae dhe Chris Connor. Të tre artistët e kishin lënë këtë studio regjistrimi dhe kishin nënshkruar kontrata me studio të tjera në kohën që Bethlehem lëshoj këtë album.

Informacione për këngët e këtij albumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "I Loves You Porgy", versioni i kësaj kënge në albumin "Little Girl Blue" ishte pjesë e top 20 hiteve të rënditjes së Billboard për vitin 1957.
 • "African Mailman", një këngë instrumentale.

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Side A
 1. Nina Simone – “He's Got the Whole World in His Hands” (Tradicionale)
 2. Chris Connor – “Cottage for Sale” (Willard Robison, Larry Conley)
 3. Carmen McRae – “Old Devil Moon” (Burton Lane, E.Y. Harburg)
 4. Nina Simone – “I Loves You Porgy” (George Gershwin, Ira Gershwin)
 5. Chris Connor – “Try a Little Tenderness” (Jimmy Campbell, Reg Connelly, Harry M. Woods)
 6. Carmen McRae – “You Made Me Care” (Chuck Darwin, Paulette Girard)
Side B
 1. Nina Simone – “For All We Know” (J. Fred Coots, Sam M. Lewis)
 2. Chris Connor – “What Is There to Say?” (Vernon Duke, E. Y. Harburg)
 3. Carmen McRae – “Too Much in Love to Care” (Carmen McRae)
 4. Nina Simone – “African Mailman” (Nina Simone)
 5. Chris Connor – “Good Bye” (Gordon Jenkins)
 6. Carmen McRae – “Last Time for Love” (Carmen McRae)

Personeli (vetëm për këngët e Simone)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]