Nina Simone at Town Hall

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nina Simone at Town Hall
Live album nga Nina Simone
Lëshuar më 1959
Inçizuar më live në The Town Hall New York City 15 shtator, 1959
këngët e studios u regjistruan një muaj më vonë
Zhanri Jazz, blues, folk
Label Colpix
Producent(e) Jack Gold dhe Bob Blake
Kronologjia e Nina Simone
The Amazing Nina Simone
(1959)
Nina Simone at Town Hall
(1959)
Nina Simone at Newport
(1960)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
Allmusic5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg[1]


Nina Simone at Town Hall është një album live i vitit 1959 nga Nina Simone. Ai u regjistrua live në The Town Hall, New York, më 15 shtator 1959 dhe u lëshua si albumi i dytë i Simone për studion Colpix Records në të njëjtin vit. Disa nga këngët u kënduan dhe regjistruan live në koncert, por për albumin u ri-regjistruan në studio.

Informacione në lidhje me këngët në këtë album[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "Black Is the Color of My True Love's Hair" (Traditional)
 2. "Exactly Like You" (Jimmy McHugh, Dorothy Fields)
 3. "The Other Woman" (Jessie Mae Robinson)
 4. "Under the Lowest" (Simone)
 5. "You Can Have Him" (Irving Berlin)
 6. "Summertime (Instr.)" (George Gershwin, Ira Gershwin, DuBose Heyward)
 7. "Summertime (Vocal)" (George Gershwin, Ira Gershwin, DuBose Heyward)
 8. "Cotton-Eyed Joe" (Traditional)
 9. "Return Home" (Simone)
 10. "Wild Is the Wind" (Dimitri Tiomkin, Ned Washington)
 11. "Fine and Mellow" (Billie Holiday, Arthur Herzog, Jr.)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]