Nina Simone Sings the Blues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nina Simone Sings the Blues
Studio album by
Realizuar1967
InçizuarRCA Victor's studio B
ZhanriVocal
Blues
Soul
Jazz
Pop
Folk
EtiketaRCA Victor
ProducentDanny Davis
Nina Simone chronology
High Priestess of Soul
(1967)
Nina Simone Sings the Blues Silk & Soul
(1967)
Vlerësim Profesional
Rezultati i vlerësimit
BurimiVlerësimi
Allmusic5/5 stars[1]
All About Jazz(Highly favorable)[2]
Pop Matters(Favorable)[3]


Sings the Blues (1967) është një album nga këngëtarja/pianistja/tekstshkruesja Nina Simone. Ky ishte albumi i parë i Simone-s për RCA Records pasi më parë kishte regjistruar në studiot Colpix Records dhe Philips Records. Albumi u lëshua sërish në vitin 2006 me disa këngë shtesë, dhe është ri-paketuar në vitin 1991 nga RCA/Novus si një përmbledhje me 17-këngë nën titullin The Blues.

Lista e këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# TitulliShkrimtar(ët) Gjatësia
1. "Do I Move You?"  Nina Simone 2:46
2. "Day and Night"  Rudy Stevenson 2:35
3. "In the Dark"  Lil Green 2:57
4. "Real Real"  Nina Simone 2:21
5. "My Man's Gone Now"  George Gershwin, DuBose Heyward 4:16
6. "Backlash Blues"  Langston Hughes, Nina Simone 2:31
7. "I Want a Little Sugar in My Bowl"  Nina Simone 2:32
8. "Buck"  Andy Stroud 1:52
9. "Since I Fell for You"  Buddy Johnson 2:52
10. "The House of the Rising Sun"  Traditional 3:53
11. "Blues for Mama"  Nina Simone, Abbey Lincoln 4:00

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]