Frances E. Allen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Frances Elizabeth "Fran" Allen
U lind në (1932-08-04) 4 gusht 1932 (91 vjeç)
Kombësiaamerikane
ShkollimiState University of New York at Albany,
University of Michigan
Njohur përinformatikë me performancë të lartë, informatikë paralele, compiler, optimizim
ÇmimetTuring Award (2006)
Computer Pioneer Award (2004)
Computer History Museum Fellow (2000)
Karriera shkencore
FushatShkenca kompjuterike
InstitucionetIBM, New York University[2]

Francis Elizabeth "Fran" Allen (e lindur më gusht 4, 1932, Peru, New York, SHBA) është një shkencëtare e kompjuterit amerikane dhe një pioniere në fushën e compiler-ëve të optimizuar. Arritjet e saj përfshijnë punën thelbësore në compiler-ët, kodin e optimizuar, dhe paralelizmin. Ajo gjithashtu kishte një rol në punimin inteligjent në gjuhët e programimit dhe kodet e sigurisë për Agjencisë Kombëtare të Sigurisë.[3][4]

Allen ishte femra e parë në IBM Fellow dhe në vitin 2006 u bë femra e parë që të fitoi Çmimin Turing.[5]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Allen u rrit në një fermë në Nju Jork dhe u diplomua nga The New York State College for Teachers (tani Universiteti Shtetëror i Nju Jorkut në Albany, SUNY) diplomoj me titull B. Sc. në matematikë në vitin 1954.[6] Ajo diplomoj me titullin M. Sc. në matematikë në Universitetin e Miçiganit në vitin 1957 dhe filloi mësimdhënien në shkollë në Peru, New York.[7] E zhytur në borxh, ajo iu bashkua IBM-it më 15 korrik, 1957 dhe planifikoj të qëndroj derisa ta paguaj kreditin e shkollimit të saj, por përfundoi duke qëndruar në gjithë karrierën e saj 45-vjeçare.

Allen ishte profesore në Universitetin e Nju Jorkut nga 1970-73.[2] Allen u bë femra e parë në IBM Fellow, në vitin 1989. Në vitin 2007, çmimi IBM Ph.D. Fellowship Award u krijua në nder të saj.[citim i duhur]

Çmime dhe nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Abbate, Janet (2 gusht 2001). "Oral-History:Frances "Fran" Allen". IEEE Global History Network. New Brunswick, New Jersey: IEEE History Center. Interview #573. Marrë më 19 qershor 2012. I was born August 4th, 1932, and I grew up on a farm, up in upstate New York. The town is Peru, New York. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "First woman to receive ACM Turing Award". prnewswire.com. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ IBM Corporation, "IBM Fellow becomes first woman to receive A. M. Turing Award"
  4. ^ Crump, Micheal, "Frances Allen's Computer Tipping" Arkivuar 28 shtator 2009 tek Wayback Machine, UAB Kaleidoscope magazine, University of Alabama at Birmingham, September 21, 2009.
  5. ^ Jr, S.; Guy, L. (2011). "An interview with Frances E. Allen". Communications of the ACM. 54: 39. doi:10.1145/1866739.1866752. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Lohr, Steve (August 6, 2002).
  7. ^ Lasewicz, Paul (April 5, 2003).

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]