Jump to content

Marvin Minsky

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marvin Minsky
Minsky in 2008
U lind në
Marvin Lee Minsky

(1927-08-09)gusht 9, 1927
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaAmerikan
ShkollimiPhillips Academy
Harvard University (B.A., 1950)
Princeton University (Ph.D, 1954)
Njohur për
Çmimet
Karriera shkencore
Fushat
InstitucionetMassachusetts Institute of Technology (MIT)
TezaTheory of Neural-Analog Reinforcement Systems and Its Application to the Brain Model Problem (1954)
Këshilltarët e doktoraturësAlbert W. Tucker[10][11]
Studentët e doktoraturës
InfluencedDavid Waltz[nevojitet citimi]
Faqja në rrjetweb.media.mit.edu/~minsky

Marvin Lee Minsky (9 gusht 1927 – 24 janar, 2016) ishte një shkencëtar i shkencës kognitive në fushën e inteligjencës artificiale (IA), bashkë-themelues i laboratorit të inteligjencës artificiale në Massachusetts Institute of Technology, dhe autor i disa teksteve në drejtim të IA dhe filozofi.[13][14][15][16]

Biografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marvin Lee Minsky ka lindur në New York City, nga babai Henry një kirurg i syrit, dhe nëna Fannie, një hebraike, e cila ishte aktiviste e çështjeve sioniste,[16][17]. Në New York City, atje ku ai edhe mori mësimet në Shkollën The Fieldston dhe Bronx High School of Science. Ai më vonë pjesë në Phillips Academy në Andover, Massachusetts. Më pas ai shërbeu në Marinën e Shteteve të Bashkuara nga viti 1944 deri në vitin 1945. Ai u diplomua për titullin BA në matematikë nga Harvard (1950) dhe doktoraturën PhD në matematikë nga Princeton (1954).[18][19] Ai ishte në fakultetin MIT nga viti 1958 deri në vdekjen e tij. Në vitin 1959[20] ai dhe John McCarthy themeluan atë që është e njohur tani si Laboratori i Shkencave Kompjuterike dhe Inteligjencës Artificiale në MIT (MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory).

Bibliografia (të zgjedhura)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1967 – Computation: Finite and Infinite Machines, Prentice-Hall
 • 1986 – The Society of Mind
 • 2006 – The Emotion Machine: Commonsense Thinking, Artificial Intelligence, and the Future of the Human Mind

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Minsky, M. (1961). "Steps toward Artificial Intelligence". Proceedings of the IRE. 49: 8–1. doi:10.1109/JRPROC.1961.287775. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Minsky, M. (1988). "Memoir on inventing the confocal scanning microscope". Scanning. 10 (4): 128–138. doi:10.1002/sca.4950100403. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Pesta, A (12 mars 2014). "Looking for Something Useful to Do With Your Time? Don't Try This". WSJ. Marrë më 24 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Hillis, Danny; McCarthy, John; Mitchell, Tom M.; Mueller, Erik T.; Riecken, Doug; Sloman, Aaron; Winston, Patrick Henry (2007). "In Honor of Marvin Minsky's Contributions on his 80th Birthday". AI Magazine. 28 (4): 109. doi:10.1609/aimag.v28i4.2064 (jo aktiv 2016-02-10). Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 26 janar 2016. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: DOI që nga shkurt 2016 (lidhja)
 5. ^ Minsky, Marvin (1960). "Steps toward artificial intelligence". Arkivuar nga origjinali më 31 dhjetor 2008. Marrë më 13 dhjetor 2006. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Papert, Seymour; Minsky, Marvin Lee (1988). Perceptrons: an introduction to computational geometry. Cambridge, Mass: MIT Press. ISBN 0-262-63111-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 7. ^ Minsky, Marvin Lee (1986). The society of mind. New York: Simon and Schuster. ISBN 0-671-60740-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) The first comprehensive description of the Society of Mind theory of intellectual structure and development. See also The Society of Mind (CD-ROM version), Voyager, 1996.
 8. ^ Minsky, Marvin Lee (2007). The Emotion Machine: Commonsense Thinking, Artificial Intelligence, and the Future of the Human Mind. New York: Simon & Schuster. ISBN 0-7432-7664-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Marvin Minsky". Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2015. Marrë më 19 mars 2016. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Marvin Lee Minsky at the Mathematics Genealogy Project
 11. ^ Stampa:AIGenealogy
 12. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 17 korrik 2011. Marrë më 19 mars 2016. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 13. ^ Marvin Minsky's publications indexed by the DBLP Bibliography Server at the University of Trier
 14. ^ List of publications Arkivuar 8 janar 2020 tek Wayback Machine from Microsoft Academic Search
 15. ^ "marvin minsky – Google Scholar". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ a b Winston, Patrick Henry (2016). "Marvin L. Minsky (1927-2016)". Nature. Springer Nature. 530 (7590): 282–282. doi:10.1038/530282a. PMID 26887486. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Science in the contemporary world: an encyclopedia ISBN 1-85109-524-1
 18. ^ Minsky, Marvin Lee (1954).
 19. ^ Hillis, Danny; John McCarthy; Tom M. Mitchell; Erik T. Mueller; Doug Riecken; Aaron Sloman; Patrick Henry Winston (2007). "In Honor of Marvin Minsky's Contributions on his 80th Birthday". AI Magazine. Association for the Advancement of Artificial Intelligence. 28 (4): 103–110. Arkivuar nga origjinali më 7 maj 2018. Marrë më 24 nëntor 2010. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Horgan, John (nëntor 1993). "Profile: Marvin L. Minsky: The Mastermind of Artificial Intelligence". Scientific American. 269 (5): 14–15. doi:10.1038/scientificamerican1193-35. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]