Alan Perlis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alan J. Perlis
LindiPrill 1, 1922(1922-04-01)
Pittsburgh, Pennsylvania, SHBA
VdiqShkurt 7, 1990 (67 vjeç)
New Haven, Connecticut, SHBA
KombësiaShtetet e Bashkuara
FushaShkencat kompjuterike
InstitucionetAssociation for Computing Machinery
Carnegie Mellon University
Yale University
Purdue University
Alma materCarnegie Mellon (B.S., Kimi, 1943)
MIT (M.S., Matematikë, 1949; Ph.D., Matematikë, 1950)
Këshilltarët e doktoraturësPhilip Franklin
Studentët e doktoraturësGary Lindstrom
Zohar Manna
David Parnas
I njohur përIT, ALGOL
Çmime të rëndëshishmeTuring Award (1966)
Computer Pioneer Award (1985)

Alan Jay Perlis (1 prill 1922 – 7 shkurt, 1990) ishte një shkencëtar i kompjuterit amerikan i njohur për punën pioniere në gjuhët e programimit dhe si fituesi i parë i Çmimit Turing.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perlis ka lindur në një familje hebreje në Pitsburg, Pensilvani. Në vitin 1943, ai e mori e tij diplomë bachelorkimi nga Carnegie Institute of Technology (tani Carnegie Mellon University). Gjatë Luftës së dytë Botërore, ai i shërbeu Ushtrisë të SH.B., ku ai u interesuar në matematikë. Ai, më pas fitoi edhe një diplomë master (1949) dhe një Ph. D. (1950) në matematikëMIT. Disertacionin e doktoratës është, të titulluar "On Integral Equations, Their Solution by Iteration and Analytic Continuation".

Në vitin 1952, ai mori pjesë në Project Whirlwind.[2] Ai u bashkua me fakultetin në Universitetin Purdue dhe pastaj u zhvendos në Carnegie Institute of Technology në vitin 1956. Ai ishte drejtuesi i matematikës dhe pastaj kreu i parë i Departamentit të Shkencave Kompjuterike. Ai u zgjodh president i Shoqatës për Makineri Kompjuterike në vitin 1962.

Atij u dha Çmimi Turing në vitin 1966, me motivacion, për ndikimin e tij në fushën e teknikave të programimit kompjuterik të avancuar dhe ndërtimin e compiler-it. Kjo është një referencë për punën që ai kishte bërë si një anëtar i ekipit që ka zhvilluar gjuhën e programimit ALGOL.

Në vitin 1971, Perlis u zhvendos në në Yale University duke u bërë udhëheqës i Departamentit të Shkencave Kompjuterike dhe mbajti vendin e Eugene Higgins. Perlis u zgjodh në Akademinë Kombëtare të Inxhinierisë në vitin 1977.

Në vitin 1982, shkroi një artikull, Epigrams on Programming, për revistën e ACM, SIGPLAN, ku përshkruan në një fjali shumë nga gjërat që ai kishte mësuar në lidhje me programin gjatë karrierës së tij. Epigramet janë cituar gjerësisht [3]. Ai mbeti në Yale deri në vdekjen e tij në vitin 1990.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Publikime, një përzgjedhje:[4]

  • 1965. An introductory course in computer programming (Një kurs hyrës në programimin kompjuterik). Me Robert T. Braden.
  • 1970. A view of programming languages (Një pamje e gjuhëve programore). Me Bernard A. Galler
  • 1975. Introduction to computer science (Hyrje në shkenca kompjuterike)
  • 1981. Software Metrics: An Analysis and Evaluation (Matjet Softuerike: Një Analizë dhe Vlerësim). Me Frederik Sayward dhe Maria Shaw
Rreth Alan Perlis
  • Denning, Peter J. (maj 1990). "Alan J. Perlis—1922–1990: a founding father of computer science as a separate discipline". Communications of the ACM (në anglisht). 33 (5). doi:10.1145/78607.214943.
  • Cheatham, Thomas (1978). "ALGOL session". History of Programming Languages (PDF) (në anglisht). New York, NY: ACM Press. fq. 171. doi:10.1145/800025.1198357. Marrë më 2007-09-18.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ulf Hashagen, Reinhard Keil-Slawik, Arthur L. Norberg (2002) History of Computing: Software Issues. p.26
  2. ^ National Academy of Engineering (1979) "Alan Jay Perlis" in: Memorial tributes.
  3. ^ Computer Science quotations
  4. ^ For a listing of his talks and lectures (1951-1988) see Alan J. Perlis Papers, 1942-1989.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]