Jump to content

Alan Perlis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alan J. Perlis
U lind në(1922-04-01)prill 1, 1922
Pittsburgh, Pennsylvania, SHBA
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaShtetet e Bashkuara
ShkollimiCarnegie Mellon (B.S., Kimi, 1943)
MIT (M.S., Matematikë, 1949; Ph.D., Matematikë, 1950)
Njohur përIT, ALGOL
ÇmimetTuring Award (1966)
Computer Pioneer Award (1985)
Karriera shkencore
FushatShkencat kompjuterike
InstitucionetAssociation for Computing Machinery
Carnegie Mellon University
Yale University
Purdue University
TezaOn Integral Equations, Their Solution by Iteration and Analytic Continuation (1950)
Këshilltarët e doktoraturësPhilip Franklin
Studentët e doktoraturësGary Lindstrom
Zohar Manna
David Parnas

Alan Jay Perlis (1 prill 1922 – 7 shkurt, 1990) ishte një shkencëtar i kompjuterit amerikan i njohur për punën pioniere në gjuhët e programimit dhe si fituesi i parë i Çmimit Turing.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perlis ka lindur në një familje hebreje në Pitsburg, Pensilvani. Në vitin 1943, ai e mori e tij diplomë bachelorkimi nga Carnegie Institute of Technology (tani Carnegie Mellon University). Gjatë Luftës së dytë Botërore, ai i shërbeu Ushtrisë të SH.B., ku ai u interesuar në matematikë. Ai, më pas fitoi edhe një diplomë master (1949) dhe një Ph. D. (1950) në matematikëMIT. Disertacionin e doktoratës është, të titulluar "On Integral Equations, Their Solution by Iteration and Analytic Continuation".

Në vitin 1952, ai mori pjesë në Project Whirlwind.[2] Ai u bashkua me fakultetin në Universitetin Purdue dhe pastaj u zhvendos në Carnegie Institute of Technology në vitin 1956. Ai ishte drejtuesi i matematikës dhe pastaj kreu i parë i Departamentit të Shkencave Kompjuterike. Ai u zgjodh president i Shoqatës për Makineri Kompjuterike në vitin 1962.

Atij u dha Çmimi Turing në vitin 1966, me motivacion, për ndikimin e tij në fushën e teknikave të programimit kompjuterik të avancuar dhe ndërtimin e compiler-it. Kjo është një referencë për punën që ai kishte bërë si një anëtar i ekipit që ka zhvilluar gjuhën e programimit ALGOL.

Në vitin 1971, Perlis u zhvendos në në Yale University duke u bërë udhëheqës i Departamentit të Shkencave Kompjuterike dhe mbajti vendin e Eugene Higgins. Perlis u zgjodh në Akademinë Kombëtare të Inxhinierisë në vitin 1977.

Në vitin 1982, shkroi një artikull, Epigrams on Programming, për revistën e ACM, SIGPLAN, ku përshkruan në një fjali shumë nga gjërat që ai kishte mësuar në lidhje me programin gjatë karrierës së tij. Epigramet janë cituar gjerësisht [3]. Ai mbeti në Yale deri në vdekjen e tij në vitin 1990.

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Publikime, një përzgjedhje:[4]

  • 1965. An introductory course in computer programming (Një kurs hyrës në programimin kompjuterik). Me Robert T. Braden.
  • 1970. A view of programming languages (Një pamje e gjuhëve programore). Me Bernard A. Galler
  • 1975. Introduction to computer science (Hyrje në shkenca kompjuterike)
  • 1981. Software Metrics: An Analysis and Evaluation (Matjet Softuerike: Një Analizë dhe Vlerësim). Me Frederik Sayward dhe Maria Shaw
Rreth Alan Perlis
  • Denning, Peter J. (maj 1990). "Alan J. Perlis—1922–1990: a founding father of computer science as a separate discipline". Communications of the ACM (në anglisht). 33 (5). doi:10.1145/78607.214943.
  • Cheatham, Thomas (1978). "ALGOL session". History of Programming Languages (PDF) (në anglisht). New York, NY: ACM Press. fq. 171. doi:10.1145/800025.1198357. Marrë më 2007-09-18.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ulf Hashagen, Reinhard Keil-Slawik, Arthur L. Norberg (2002) History of Computing: Software Issues. p.26
  2. ^ National Academy of Engineering (1979) "Alan Jay Perlis" in: Memorial tributes.
  3. ^ Computer Science quotations
  4. ^ For a listing of his talks and lectures (1951-1988) see Alan J. Perlis Papers, 1942-1989.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]