Jump to content

Martin Hellman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Martin Hellman
Martin Edward Hellman
U lind në
Martin Edward Hellman

(1945-10-02) tetor 2, 1945 (78 vjeç)
New York, Shtetet e Bashkuara
KombësiaAmerikan
ShkollimiNew York University (BSc, 1966)
Stanford University (MS, 1967; PhD, 1969)
Njohur përDiffie–Hellman key exchange
ÇmimetIEEE Centennial Medal (1984)
EFF Pioneer Award (1994)
Louis E. Levy Medal(1997)
Golden Jubilee Awards for Technological Innovation (1998)
Marconi Prize (2000)
National Academy of Engineering Member (2002)
Hamming Medal (2010)
Computer History Museum Fellow (2011) [1]
Turing Award (2015)
Karriera shkencore
FushatKriptografia
Shkencat kompjuterike
Inxhinieria elektrike
InstitucionetStanford University
TezaLearning with Finite Memory (1969)
Këshilltarët e doktoraturësThomas Cover
Studentët e doktoraturësRalph Merkle
Taher Elgamal
Faqja në rrjetee.stanford.edu/~hellman

Martin Edward Hellman (i lindur më 2 tetor 1945) është një kriptologjist amerikan, më i njohur për shpikjen e tij të kriptografisë me çelës publik në bashkëpunim me Whitfield Diffie dhe Ralph Merkle.[2][3] Hellman është një kontribuues për një kohë të gjatë në debatet e privatësisë kompjuterike dhe së fundi është shumë i njohur për promovimin e studimeve të analizës së rrezikut nga kërcënimet bërthamore, duke përfshirë edhe faqen NuclearRisk.org.

Hellman u diplomua nga Shkolla e Lartë e Shkencës Bronx. Në vitin 1966 diplomoi me titullin Bachelor nga New York University, ndërsa në Stanford University ai fitoi një diplomë Master në vitin 1967 dhe një Ph. D. në vitin 1969,[4] të gjitha në inxhinieri elektrike.[2] Nga vitit 1968, deri në vitin 1969, ai ka punuar në Qendrën Kërkimore Watson të IBM-it, ku ai takoi Horst Feistel. Nga 1969 deri në vitin 1971 ai ishte asistent profesor në MIT. Ai iu bashkua Stanfordit në vitin 1971, si një profesor, dhe shërbeu si i tillë deri në vitin 1996, kur ai u bë Profesor Emeritus.[5]

Kriptografia me çelës publik

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime dhe nderime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Martin Hellman 2011 Fellow". Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2013. Marrë më 13 prill 2016. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Martin E. Hellman, Professor Emeritus of Electrical Engineering". Stanford. Marrë më 2016-03-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "dblp: Martin E. Hellman". dblp.uni-trier.de. Marrë më 2016-03-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hellman, Martin (1969).
  5. ^ Martin Hellman's webpage at Stanford University http://www-ee.stanford.edu/~hellman