Geneta mbret

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Geneta mbret
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Geneta
Lloji:
Emri binomial
Geneta poensis
Waterhouse, 1838[2]
Gama e genetës mbret

Geneta mbret ( Genetta poensis ) është një lloji genete,vendas në Republika e Kongos , Guinea Ekuatoriale , Liberi , Gana dhe Bregun e Fildishtë . Siç nuk është regjistruar që nga viti 1946, ai renditet si të dhëna të mangëta në Listën e Kuqe të IUCN . Ndoshta banon vetëm në pyjet me shi tropikale . [1]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Gaubert, P. & Do Linh San, E. (2015). "Genetta poensis". IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T136435A45221269. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Genetta poensis". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 556. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)