Gino Severini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gino Severini (7 Prill 1883 - 26 Shkurt 1966) ishte një piktor italian dhe një anëtar kryesor i lëvizjes Futuriste. Për pjesën më të madhe të jetës së tij ai e ndau kohën e tij midis Parisit dhe Romës. Ai u shoqërua me neoklasicizmin dhe "kthimin në rregull" në dekadën pas Luftës së Parë Botërore. Gjatë karrierës së tij ai ka punuar në një larmi mediash, përfshirë mozaik dhe afresk. Ai tregoi punën e tij në ekspozitat kryesore, duke përfshirë Quadrennialin e Romës dhe fitoi çmime arti nga institucionet kryesore.

Gino Severini
Gino Severini


Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Cortona, ku arriti në moshën tetëmbëdhjetë vjeç në Romë . Këtu Giacomo Balla e njoftoiatë me pikturën pointiliste të cilën ai e thelloi në Paris duke filluar nga 1906 ( Pranvera në Montmartre, 1909 ).

Ai ishte njeri ndër nënshkruesit në 1909 të Manifestit të Futurizmit të shkruar nga Filippo Tommaso Marinetti . Në Paris ai ishte në kontakt me Pablo Picasso, Georges Braque, Juan Gris dhe Guillaume Apollinaire dhe mori pjesë në lindjen dhe zhvillimin e Kubizmit [1] .

1913 ai u martua me Jeanne,e cila ishte vajzën e poetit Paul Fort, ku se bashku paten tre fëmijë: Gina (1915 - 2004), Romana (1937) dhe Jaques (1927-1933) që vdiq para kohe. [2]

Midis tetorit 1917 dhe gusht 1918 ai botoi një seri artikujsh me titull La Peinture d'avant-garderevistën De Stijl .

Theo van Don'tburg përcaktoi stilin psikik të Severinit kubisme (në italisht: kubizëm psikik).

Futurizëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi u transferua në Paris në 1906 për të studiuar pikturën Impresioniste dhe Post-Impresioniste përtej Alpeve, Severini takoi shumë nga eksponentët kryesorë të avangardave artistike të kryeqytetit francez, duke përfshirë Paul Signac, Georges Braque, Juan Gris, Amedeo Modigliani, Pablo Picasso dhe poetët Guillaume Apollinaire, Paul Fort dhe Max Jacob .

Përkundër qëndrimit qe kishte në Paris, ai nuk i ndërpreu kurre kontaktet me Italinë. Në fakt, pasi u bashkua me lëvizjen Futuriste me ftesë të Filippo Tommaso Marinetti, ai është një nga firmëtarët së bashku me Balla, Boccioni, Carrà dhe Russolo në 1910 të manifestit të pikturës futuriste .

1912 ai organizoi ekspozitën e parë të Futuristëve në Galerinë Bernheim-Jeune,ku nxiti Umberto Boccioni dhe Carlo Carrà të bashkoheshin me të në Paris..Më vonë ai morri pjesë në ekspozitat e njëpasnjëshme Futuriste në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara. Në vitin 1913 në Londër, në Galerinë Marlborough, u vendos ekspozita e tij e parë solo, e cila më pas u prezantua në galerinë Der Sturm në Berlin.

Severini luajti një rol të rëndësishëm në lidhjen e qarqeve artistike franceze dhe italiane, veçanërisht midis ndjeshmërisë kubiste dhe futuriste gjate periudhes parisiene.

Kabare i rregullt, Severini ishe i përfaqësuar në një mënyrë shumë efektive dhe origjinale atë botë nate e dritave dhe vallet në kryeveprat e tilla si valle e pan pan al MONICO (1911), hieroglif dinamik të tabarin bal dhe Balerinë në Blu (1912), duke arritur një kaleidoskopik i vizionit në të cilin hapësira dhe koha, e tashmja dhe e kaluara, së bashku dhe në mënyrë të veçantë behen së bashku në një grumbull dritash dhe ngjyrash.

Nga kubofuturizmi te klasicizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prej vitit 1921, në të cilën ai boton traktatin Du cubisme au classicisme ("Nga Kubizmi te Klasicizmi"), Severini kalon nga një estetikë "kubututurist" në një pikturë që mund të thuhet si "neoklasike" me ndikime metafizike,duke provuar të jetë një mates i mirë i një ndjenje të përhapur në të gjithë Evropën pas traumës së madhe të Luftës së Parë Botërore.

Evolucion klasicist është plotësisht pjesë e asaj prirjeje, shumë e larmishme brenda saj (duke filluar nga Picasso, në Derain, në De Chirico ), e cila përcaktohet " kthimi në rend ", një prirje analoge me atë "kthim në profesion", prezantuar nga një artikull i famshëm nga Giorgio De Chirico botuar në 1919 në revistën Valori plastici .

Nga viti 1924 deri më 1934, gjithashtu duke ndjekur një krizë fetare, ai iu përkushtua pothuajse ekskluzivisht artit të shenjtë në afreske të mëdha dhe mozaikë, veçanërisht për kishat zvicerane të Semsales dhe La Roche .

1923 ishte i pranishëm në Bienalen Romake dhe më vonë mori pjesë në dy ekspozita të lëvizjes artistike Novecento në Milano (1926 dhe '29) dhe një në Gjenevë (1929). Në vitin 1930 ai u pranua në Bienalen e Venecias . Ai u transferua në Romë, ku mori pjesë në Quadriennale në 1931 dhe në 1935, vit në të cilin fitoi Çmimin e Madh për pikturë, duke paraqitur një dhomë të tërë kushtuar tij.

Ai kthehet në Paris, ku krijon një dekoratë të madhe për Ekspozitën Universale dhe më vonë qëndron midis Francës dhe Romës.

Periudha e dytë e pasluftës dhe kthimi në futurizëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Luftës së Dytë Botërore ai kthehet në temat e periudhës së tij Futuriste, duke rishkruar disa nga veprat e tij Futuriste në çelësin e dekorativizmit abstrakt.

1949 - 1950, Severini u bashkua me projektin për koleksionin e rëndësishëm Verzocchi, me temën e punës, duke dërguar, përveç një autoportreti, veprën Simboli del lavoro . Ky koleksion momentalisht gjendet në Galerinë e Arteve Qytetare të Forlì .

Ai u zhvendos përfundimisht në Paris, ku do të ketë një karrige në mozaik me Riccardo Licata si ndihmës.

Më 26 Shkurt 1966 ai vdiq në shtëpinë e tij në nr. 11 të rrugës Schoelcher. Më 15 prill të të njëjtit vit eshtrat e tij transferohen në Cortona e cila njohet si vendlindja e tij.

Arkivi Severini-Franchina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gino Severini kishte ndarë studion romake me dhëndrin e tij, skulptorin Nino Franchina, burrin e vajzës së tij Gina, në Via Margutta . Pas vdekjes së dhendrrit te tij ( 1987 ) studio u bë selia e arkivit Severini-Franchina . Ai mblodhi dokumente, fotografi origjinale dhe objekte të shumta personale të mbajtura nga trashëgimtarët të cilët janë përpjekur të ruajnë gjendjen origjinale të vendit sa më shumë që të jetë e mundur. Arkivi, në personat e historianëve të artit Alessandra Franchina dhe Valentina Raimondo, jane përfshirë prej vitesh me studimin dhe promovimin e punës së dy artistëve.

Nderime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Urdhri i Madh i Oficerit të Republikës Italiane [3]

Pikturale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • top në veprim
 • Bois of Boulogne (1907)
 • Pranvera në Montmartre (1909)
 • Pan pan vallëzimi në Monico (1911)
 • Hieroglif dinamik i bal tabarinit (1912), Nju Jork, Muzeu i Artit Modern
 • Tango Argjentinase (1912)
 • Balerin blu (1912),[lidhje e vdekur]
 • Dancer in Pigalle (1912)
 • La chahuteuse (1912)
 • Veri-Jug (1912-13), GAM i Torinos
 • Akoma jetë me gazetën Lacerba, (1913), Saint-Étienne, Musee Municipal d'Art et d'Industrie
 • Peisazhi i qytetit me drita artificiale (1913)
 • Restorant Le në Montmartre (1913)
 • Pranvera në Montmartre (1913)
 • Format zgjeruese (rreth vitit 1914 )
 • Parajsa tokësore (1914 ca. )
 • Mare = Balerinë (1914), Koleksioni Peggy Guggenheim, Venecia
 • Lancers italianë në një galop (1915)
 • Armored Train (1915), New York, RS Zeisler Collection
 • Portreti i Paul Forte (1915)
 • Milliner (1915)
 • La Danseuse (1915)
 • Materniteti, vaj në kanavacë, (1916), Cortona, Muzeu i Akademisë Etruske
 • Tuneli (1917)
 • Dy Pierrots (1922)
 • Portreti i Gina Severini (1934)
 • Portret Arlequin de Nino Franchina (1936)
 • Simbolet e Punës (1949-1950)
 • Makinë për të bërë çorapeMozaikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Artet, 1933, V Triennale di Milano
 • Dhjetë Urdhërimet, Palazzo di Giustizia, Milano
 • Historia e shërbimeve të postës dhe telegrafit, Palazzo delle Poste, Alessandria
 • Via Crucis, Cortona, 1947
 • San Marco, Cortona, kisha e San Marco, 1961

Shkrime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gino Severini, Du cubisme au classicisme J. Povolozky & Co., Paris, 1921 (botim italisht: Gino Severini, Dal cubismo al classicismo, Milano, Abscondita, 2001. ISBN 9788884163134 )
 • Gino Severini, Arsyetimi mbi Artet Figurative, Hoepli, Milano, 1936 (Botimi i dytë i rishikuar dhe i shtuar me një hyrje të re, Hoepli, 1942)
 • Gino Severini, Art i pavarur, art borgjez, art shoqëror, Danesi, Romë, 1944
 • Gino Severini, Jeta e tërë e një piktori, (me dy vëllime të pritshme vetëm një u shfaq me nëntitullin "Vëllimi i parë Roma - Paris") Garzanti, Milano, 1946 (Ripublikuar, rishikuar dhe rritur, nga Edizioni di Comunità në 1965, nga Feltrinelli në 1983 dhe nga Abscondita në 2008, me titullin Jeta e një piktori )
 • Gino Severini Témoignages - 50 përgjigje, Art Moderne, Romë, 1963
 • Gino Severini, Tempo i "Përpjekja moderne" Jeta e një piktori (autobiografi) redaktuar nga Piero Pacini Vallecchi Editions Firence 1968

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ che teorizzò in Dal cubismo al Stampa:Chiarire. Estetica del compasso e del numero, del 1921, mentre i suoi amici pittori rivivranno nell'autobiografia Tutta la vita di un pittore, del 1946
 2. ^ [lidhje e vdekur]
 3. ^ http://www.quirinale.it/elementi/DettaglioOnorificenze.aspx?decorato=263763

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Piero Pacini, Gino Severini. Vizatime dhe Gdhendje të zgjedhura dhe shënuara nga Piero Pacini, La Nuova Italia, Firence . 1977
 • G. Mascherpa, Gino Severini, RAS 1983
 • Maurizio Scudiero, Kartolina - Futurizëm, Botimet e Kartolinave, Romë, 1985
 • Furio Arrasich, Katalogu i Illustratorëve të Kartolinave Italiane, Botimet e Kartolinave, Romë, 1990
 • Enrica Amelotti / Maria Luisa Caffarelli / Mario Mantelli / Silvana Serra, Ai mozaik në shesh - Gino Severini në Palazzo delle Poste në Alessandria, Botimet Amnesia / WR Ediprint, Alessandria, 1990
 • Alessandro Masi, Tonino Sicoli, "South Zang South: Umberto Boccioni, Giacomo Balla, Gino Severini and Southern Futurism ", Edimond, 2009

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Gino Severini, frammenti di vita parigina". Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2017. Marrë më 28 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • (në frëngjisht). {{cite web}}: Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); Është injoruar "Opere di Gino Severini nelle collezioni pubbliche francesi d'arte moderna e contemporanea" (Ndihmë!); Është injoruar "https://www.videomuseum.fr/fr/search/SEVERINI%20Gino%E2%86%B9SEVERINI%20Gino" (Ndihmë!)