Jump to content

Gourdon, Lot

Coordinates: 44°44′14″N 1°22′57″E / 44.7371°N 1.3825°E / 44.7371; 1.3825
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gordon
Gordon (Occitan) Gourdon (French)
Nënprefekturë dhe komunë
Bashkia e Gordonit
Bashkia e Gordonit
Stema Gordon
Gourdon, Lot is located in Earth
Gourdon, Lot (Earth)
Koordinatat: 44°44′14″N 1°22′57″E / 44.7371°N 1.3825°E / 44.7371; 1.3825
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLot
QarkuGourdon
KantoniGourdon
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Jean-Marie Courtin[1]
Sipërfaqja
1
45.520 km2 (17.575 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.959
 • Dendësia87/km2 (230/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
46127 /46300
Lartësia130–323 m (427–1,060 ft)
(avg. 263 m or 863 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Gourdon ( shqiptimi frëngjisht: [ɡuʁdɔ̃] ; Ocitanisht: Gordon; Shqip: Gordoni) është një nënprefekturë e departamentit Oltrajonin e OcitanisëFrancën Jugperëndimore. Në vitin 2019, komuna kishte një popullsi prej 3,981 banorësh.

Qyteti i vogël, jo shumë larg Rokamadurit, ndodhet afër departamentit Dordonjë në rajonin Nouvelle-Aquitaine . Gordoni ka një të kaluar të pasur parahistorike, që mund të shihet ende sot përmes një përqendrimi të lartë të vendeve parahistorike. Është kryeqyteti i Bouriane, pjesë e rajonit natyror të Quercy, e cila shtrihet deri në lumin Dordonjë dhe fqinje me Perigordin .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteza shtrihet në mes të komunës, mbi bregun e djathtë të lumit Bléou, një degë e përroit Céou, e cila formon pjesën më të madhe të kufirit jugor të komunës. Stacioni Gourdon ka lidhje hekurudhore me Brive-la-Gaillarde, Cahors dhe Toulouse.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19684.803—    
19754.728−1.6%
19824.899+3.6%
19904.851−1.0%
19994.882+0.6%
20074.636−5.0%
20124.406−5.0%
20174.094−7.1%

Monumentet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.