Shën Gregori i Naciancusit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gregori i Naciancusit)
Jump to navigation Jump to search
Shën Gregori i Naciancusit. Andrei Rublev, 1408.

Shën Gregori i Naciancusit (329 - 25 janar, 389) i njohur edhe si Shën Gregori Teologu (emër që përdoret nga kisha e lindjes) ose Gregori i Naciancusit ishte peshkop i Konstantinopojës dhe një teolog i shquar. Kisha katolike e nderon atë si shenjtor, mësues të kishës dhe si at të kishës. Shën Gregori i Naciancusit së bashku me Shën Vasilin e Madh dhe Shën Gjonin Gojëartin janë tre etërit kapadokianë, dhe përbëjnë treshen e shenjtë kapadokiane. Që të tre formuan vendosmërisht teologjinë e qindvjeçarit të 4 me përhapjen e mësimit të Trinisë.

Shën Gregori i Naciancusit nderohet shumë si shenjtor po ashtu nga Kisha ortodokse dhe Kisha katolike e Lindjes.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Teologjia[redakto | redakto tekstin burimor]

Veprat[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]