Jump to content

Gustaph

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gustaph
Caers më 2014
Caers më 2014
Background information
Lindi (1980-07-05) 5 korrik 1980 (44 vjeç)
Leuven, Belgjikë

Stef Caers (i lindur më 5 korrik 1980), i njohur profesionalisht si Gustaph (i stilizuar si GVSTΛPH), është një këngëtar-kantautor, producent dhe trajner vokalesh belg.[2] Ai do ta përfaqësojë BelgjikënFestivalin Evropian të Këngës 2023Liverpool, Mbretëria e Bashkuar me këngën "Because of You".[3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Caers lindi më 5 korrik 1980 në Leuven, Brabant Flamand.[4] Ai e filloi karrierën e tij muzikore ndërsa studionte në Konservatorin Mbretëror të Gentit, duke përdorur fillimisht emrin skenik Steffen.[5] Në vitin 2000, ai shënoi një hit me këngën e tij debutuese "Gonna Lose You", e cila arriti numrin 22 në tabelën e këngëve flamande.[6] Më pas ai publikoi një këngë të dytë, të titulluar "Gjëja më e ëmbël".

Pas këtyre publikimeve, Caers filloi të fokusohej më shumë në shkrimin dhe prodhimin e këngëve.[7] Ai gjithashtu u bë aktiv si vokalist mbështetës, duke ofruar vokale mbështetëse, ndër të tjera, për Lady Linn dhe Willy Sommers. Në fillim të viteve 2010, ai iu bashkua grupit Hercules and Love Affair si një nga vokalistët kryesorë.

Caers (djathtas) duke performuar me Hercules dhe Love Affair në 2012

Caers performoi si vokalist mbështetës për Sennek në Eurovision Song Contest 2018 dhe për HooverphonicEurovision Song Contest 2021.[8] Përveç karrierës së tij si këngëtar, ai punon si trajner vokal, dhe si mësues në Akademinë Mbretërore të Arteve të Bukura (KASK) në Ghent.

Në nëntor 2022, Caers u shpall si një nga shtatë pjesëmarrësit në Eurosong 2023, përzgjedhja kombëtare belge për Eurovision Song Contest.[9] Pjesëmarrja e tij "Because of You" fitoi finalen më 14 janar 2023 dhe do të përfaqësojë Belgjikën në Eurovision Song Contest 2023Liverpool, Mbretëria e Bashkuar.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këngë teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si artist kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
BEL

(FL)

"Gonna Lose You" 2000 22 Non-album singles
"Sweetest Thing"
"Same Thing" 2011
"Jaded"
"Second Coming" (with Adam Joseph) 2020
"Call" (with Lady Linn) 2022
"Because of You" 2023
"The Nail"

Si artist i përfshirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Pozita më e lartë Albumi
BEL

(FL)

"Running" (Blende featuring Gustaph) 2014 Non-album single

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Gustaph gaat naar Eurovisiesongfestival voor België". HLN (në holandisht). 14 janar 2023. Marrë më 15 janar 2023.
  2. ^ Sande, Wendy van de (10 janar 2023). "Maak kennis met 'Eurosong 2023'-kandidaat Gustaph: "Ik wil vooral een positief signaal geven"". Showbizz24.be (në holandisht). Marrë më 15 janar 2023.
  3. ^ "Gustaph wins 'Eurosong 2023' in Belgium with 'Because of You'". Eurovision.tv. EBU. 14 janar 2023. Marrë më 15 janar 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Lien De Greef Stef Caers 'Emotie overheerst alles. Wij zijn samen euforisch en samen triest.'". De Morgen (në holandisht). 18 shkurt 2012. Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2023. Marrë më 15 janar 2023.
  5. ^ "Ex-conservatoriumstudent STEF CAERS". Guido.be (në holandisht). 7 nëntor 2004. Marrë më 15 janar 2023.
  6. ^ "Stef Caers". Ultratop (në holandisht). Marrë më 15 janar 2023.
  7. ^ "Eurosong 2023 : portrait de Gustaph". L'Eurovision au Quotidien (në frëngjisht). 12 janar 2023. Marrë më 15 janar 2023.
  8. ^ Bonneure, Kristien; Vanhelden, Valerie (14 janar 2023). "De stemmen zijn geteld: Gustaph zal ons land vertegenwoordigen op het Eurovisiesongfestival in Liverpool". VRT NWS (në holandisht). Marrë më 15 janar 2023.
  9. ^ Paelinck, Gianni (8 nëntor 2022). "Nog eens Tom Dice op het Songfestival of wordt het Loredana? Deze 7 kandidaten wagen hun kans in Eurosong 2023". VRT NWS (në holandisht). Marrë më 11 janar 2023.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet dhe arritjet
Parardhësi 
Jérémie Makiese
me "Miss You"
Belgjika në Festivalin Evropian të Këngës
2023
Pasardhësi 
TBD