Harvard Law School

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shkolla e Ligjit të Harvard
Harvard Law School
Austin Hall
MotojaVeritas
LlojiUniversitet privat
Themelimi1817
DekaniJohn F. Manning
Studentë1,990
KampusiKembrixh, Massachusetts, ShBA
Faqja zyrtarelaw.harvard.edu

Shkolla e Ligjit të Harvard është një nga shkollat profesionale të Universitetit të Harvardit që ndodhet në Kembrixh, Massachusetts. E themeluar në vitin 1817, ajo është shkolla e ligjit më e vjetër në Shtetet e Bashkuara dhe një nga shkollat më prestigjozët në botë.[1] [2] Ajo renditet e para në botë nga renditjet botërore të Universitetit QS dhe Rangimi i ARWU Shanghai.[3] [4]

Çdo klasë në programin trevjeçar JD ka përafërsisht 560 studentë, çka përbën një ndër shkollat e ligjit më të mëdha në Shtetet e Bashkuara.[5] Madhësia e klasave të Harvardit dhe prestigji e kanë udhëhequr shkollën e drejtësisë për të diplomuar një numër të madh studentësh të shquar në gjyqësor, qeverisje si dhe në botën e biznesit.

Sipas publikimeve të kërkuara nga ABA për vitin 2015, 95% e klasës së vitit 2014 të Harvardit kanë kaluar provimin e jurisprudencës. [6] Të diplomuarit e Shkollës së Ligjit të Harvardit kanë përbërë 568 këshilltarë ligjorë në tre vitet e fundit, duke përfshirë një të katërtën e të gjithë këshilltarëve ligjorë në Gjykatën Supreme, [7] më shumë se çdo shkollë tjetër e ligjit në Shtetet e Bashkuara.

Themelimi i Shkollës së Ligjit të Harvardit tradicionalisht lidhet me financimin e profesoratit të parë të Harvardit në drejtësi, i paguar nga një trashëgimi nga pasuria e Isaac Royall, Jr., një pronar tokash kolonial amerikan dhe një skllavopronar. Sot, Shkolla është shtëpia e bibliotekës më të madhe akademike të ligjit në botë. [8] [9] Dekani aktual i Shkollës të Ligjit të Harvardit është John F. Manning, i cili mori detyrën më 1 korrik 2017. Shkolla e drejtësisë ka 328 anëtarë të fakultetit. [10]

Alumni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Barak Obama

Prestigji i Harvardit dhe madhësia e madhe e klasës i kanë mundësuar asaj të diplomojë një numër të madh të studentëve të shquar. Rutherford B. Hayes, presidenti i 19-të i Shteteve të Bashkuara, u diplomua nga Harvardi. Përveç tij, Barack Obama, presidenti i 44 -të i Shteteve të Bashkuara, u diplomua nga Harvardi dhe ishte president i Revistës së Ligjit të Harvardit . Gruaja e tij, Michelle Obama, është gjithashtu e diplomuar në Shkollën e Ligjit të Harvard.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Badenhausen, Kurt (8 mars 2011). "The Best Law Schools For Getting Rich". Forbes. Marrë më 7 janar 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Bennett, Drake (19 tetor 2008). "Crimson tide". Boston.com. Boston Globe. Marrë më 7 janar 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Top Law Schools in 2016". QS World University Rankings. 2016-03-17. Marrë më 25 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Academic Ranking of World Universities" (në anglisht). 27 shtator 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2019. Marrë më 6 shkurt 2018.
  5. ^ "Best Law Schools". U.S. News & World Report. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2013. Marrë më 7 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Harvard Law School – 2015 Standard 509 Information Report" (PDF). Harvard Law School. Harvard University. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 11 nëntor 2016. Marrë më 7 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Brian Leiter Law School Supreme Court Clerkship Placement, 2000-2010". www.leiterrankings.com. Marrë më 17 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "About". Harvard Law School. Marrë më 7 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "The Harvard Law School Library". Library Tours. International Federation of Library Associations and Institutions. Marrë më 7 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  10. ^ "Harvard Law School". Hls.harvard.edu. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2017. Marrë më 17 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]