UPenn Law School

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shkolla e Ligjit UPenn
UPenn Law School
Stema e Universitetit
MotojaLeges sine moribus vanae
LlojiUniversitet privat
Themelimi1850
DekaniTheodore Ruger
Studentë755[1]
KampusiFiladelfia, Pensilvania, ShBA
Faqja zyrtarewww.law.upenn.edu
Silverman Hall

Shkolla e Ligjit e Universitetit të Pensilvanisë (e njohur zakonisht si UPenn Law School) është shkolla e ligjit e Universitetit të Pensilvanisë, një universitet i Ivy League që ndodhet në FiladelfiaPensilvanisë. Ajo është ndër shkollat e ligjit më selektive dhe më të vjetra ligjit në Shtetet e Bashkuara, [3] dhe aktualisht renditet në vendin e 7-të nga US News & World Report.[4] Ajo ofron ciklin e studimeve e Juris Doctor (JD), Master në Drejtësi (LL. M.), Master në të Drejtë Krahasuese (LL. CM.), Master në Shkenca Juridike (ML) dhe gradën Doktor i Shkencave Juridike (SJD).

Çdo vit klasa hyrëse normalisht përbëhet nga rreth 250 studentë dhe pranimi në shkollë është shumë konkurrues.[5] Shkolla e Ligjit cilësohet si një nga shkollat e ligjit "T14", pra shkollat që janë renditur në mënyrë të vazhdueshme si 14 shkollat më të mira të ligjit që nga fillimi i botimit të renditjes nga US News & World Report.[6] [5]

Shkolla e drejtësisë ofron një kurrikulë të gjerë dhe organizon grupe të ndryshme studentësh, qendra kërkimore dhe aktivitete. Studentët publikojnë Revistën Ligjore të Universitetit të Pensilvanisë, revistën më të vjetër ligjore në vend.[7] Ndër alumnit e shkollës përfishen një anëtar i Gjykatës Supreme të SHBA-ve, disa gjyqtarë të Gjykatave Supreme të shteve amerikane dhe të vendeve të huaja, si dhe shumë themelues të studiove të mëdha ligjore, presidentë dhe dekanë universiteti, sipërmarrës biznesi dhe politikanë. [8]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ [1]
  2. ^ Penn Law School Official ABA Data Arkivuar janar 26, 2009, tek Wayback Machine
  3. ^ J. Paul Lomio (5 korrik 2016). "Ranking of Top Law Schools 1987 - 2009 By US News & World Report" (PDF). US News & World Report. Marrë më 5 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Best Law Schools". US News & World Report. Marrë më 26 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Admissions: Entering Class Profile • Penn Law
  6. ^ "Prelaw Handbook Historical US News Rankings". PRELAWHANDBOOK. Marrë më 14 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "University of Pennsylvania Law School Sesquicentennial History", University of Pennsylvania Almanac, accessed 15 Sep 2011
  8. ^ "John Heisman (1869 - 1936)". upenn.edu. Arkivuar nga origjinali më 17 nëntor 2018. Marrë më 17 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]