Jump to content

Harvey J. Alter

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harvey J. Alter
U lind në
Harvey James Alter

12 shtator 1935
Njohur përHepatiti C
ÇmimetÇmimi Karl Landsteiner Memorial (1992)
Çmimi Lasker (2000)
Çmimi Gairdner Foundation International (2013)
Çmimi Nobel për Fiziologji dhe Mjekësi (2020)
Karriera shkencore
FushatVirologjia

Harvey James Alter (lindur më 12 shtator 1935) është një studiues mjekësor amerikan, virolog, mjek dhe laureat i Çmimit Nobel, i cili është i njohur më së shumti për punën e tij që çoi në zbulimin e virusit të hepatitit C.[1] Alter është ish-shefi i sektorit të sëmundjeve infektive dhe drejtori i asociuar për kërkimin e Departamentit të Mjekësisë së Transfuzionit në Qendrën Klinike Warren Grant Magnuson në Institutet Kombëtare të Shëndetit (NIH) në Bethesda, Maryland.

Në mesin e viteve 1970, Alter dhe ekipi i tij hulumtues demonstruan se shumica e rasteve të hepatitit pas transfuzionit nuk ishin për shkak të viruseve të hepatitit A ose hepatitit B. Duke punuar në mënyrë të pavarur, Alter dhe Edward Tabor, një shkencëtar në Administratën Amerikane të Ushqimit dhe Barnave, provuan përmes studimeve të transmetimit në shimpanzetë se një formë e re e hepatitit, e quajtur fillimisht "hepatiti jo-A, jo-B" shkaktoi infeksionet dhe agjenti shkaktar ishte ndoshta një virus. Kjo punë përfundimisht çoi në zbulimin e virusit të hepatitit C në 1988, për të cilin ai ndau Çmimin Nobel në Fiziologji dhe Mjekësi në vitin 2020 së bashku me Michael Houghton dhe Charles M. Rice.[2][3]

Alter ka marrë njohje për hulumtimet që çojnë në zbulimin e virusit që shkakton hepatitin C. Ai u vlerësua me Medaljen e Shërbimit të Dalluar, çmimi më i lartë i dhënë civilëve në shërbimin shëndetësor publik qeveritar të Shteteve të Bashkuara dhe Çmimin Albert Lasker 2000 për Kërkime Mjekësore Klinike.[4][5]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alter lindi në New York City[6] në një familje hebreje.[7] Ai ndoqi Universitetin e Rochester në Rochester, New York dhe fitoi një diplomë Bachelor të Arteve në 1956. Në vitin 1960, Alter mori një diplomë mjekësore nga Universiteti i Rochester[8][9] dhe filloi një qëndrim në Strong Memorial. Trajnimi pasuniversitar i Alters përfshin një rotacion si bashkëpunëtor klinik në Institutet Kombëtare të Shëndetit në Bethesda, Maryland, nga dhjetori 1961 deri në qershor 1964;[10][11] një vit qëndrimi në mjekësi në Universitetin e Sistemit Spitalor të Uashingtonit, Seattle, Uashington,[12] nga korriku 1964 deri në qershor 1965; dhe të punojë si shok i hematologjisë në Spitalin Universitar Georgetown, Washington, D.C., nga korriku 1965 deri në qershor 1966.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alter ka një licencë mjekësore të lëshuar nga Distrikti i Kolumbisë. Për më tepër ai mban certifikim nga subspecialiteti bankar i gjakut i Bordit Amerikan të Patologjisë dhe është anëtar i Kolegjit Amerikan të Mjekëve. Takimet klinike përfshijnë: drejtor, hulumtim të hematologjisë në Spitalin Universitar Georgetown nga korriku 1966 deri në qershor 1969; hetues i lartë në Departamentin e Mjekësisë së Transfuzionit në NIH nga korriku 1969 deri më sot; shefi i sektorit të sëmundjeve infektive në departamentin e mjekësisë së transfuzionit në Qendrën Klinike NIH nga dhjetori 1972 deri më sot; drejtor i asociuar për kërkime në departamentin e mjekësisë së transfuzionit në Qendrën Klinike në NIH nga janari 1987 deri më tani.

Emërimet akademike të Alter përfshijnë: profesor i asociuar klinik i mjekësisë në Spitalin Universitar Georgetown; Profesor ndihmës në Fondacionin Jugperëndimor për Kërkime Biomjekësore në San Antonio, TX; profesor klinik i mjekësisë në Spitalin Universitar Georgetown; dhe një pozicion fakulteti në Programin e Trajnimit të Kërkimit Klinik në NIH.

Alter erdhi në Qendrën Klinike të NIH si një hetues i vjetër në 1969.[13] Ai mbetet në NIH si shef i sektorit të sëmundjeve infektive dhe drejtor i asociuar i kërkimeve në departamentin e mjekësisë së transfuzionit.[14]

Kërkime mjekësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një studiues i ri në 1964, Alter bashkë-zbuloi antigjenin Australian me Baruch Blumberg.[15] Kjo punë ishte një faktor kryesor në izolimin e virusit të hepatitit B. Më vonë, Alter drejtoi një projekt të Qendrës Klinike për të ruajtur mostrat e gjakut, të përdorura për të zbuluar shkaqet dhe për të zvogëluar rrezikun e hepatitit të lidhur me transfuzionin. Bazuar në punën e tij, Shtetet e Bashkuara filluan programet e kontrollit të gjakut dhe dhuruesve që ulën shkakun e hepatitit për shkak të këtij rreziku nga 30 përqind në 1970 në gati 0.[16]

Në mesin e viteve 1970, Alter dhe ekipi i tij hulumtues demonstruan se shumica e rasteve të hepatitit pas transfuzionit nuk ishin për shkak të viruseve të hepatitit A dhe hepatitit B. Puna nga Alter, në bashkëpunim me Bob Purcell, dhe puna nga Edward Tabor duke punuar njëkohësisht në një laborator tjetër,[17] provoi përmes studimeve të transmetimit në shimpanzetë se një formë e re e hepatitit, e quajtur fillimisht "hepatiti jo-A, jo-B" shkaktoi infeksionet. Kjo punë përfundimisht çoi në zbulimin e virusit të hepatitit C. Në 1988 virusi i ri i hepatitit u konfirmua nga grupi i Alter duke verifikuar praninë e tij në panelin e tyre të ruajtur të ekzemplarëve NANBH. Në prill 1989, zbulimi i virusit jo-A, jo-B, i riemëruar virusi i hepatitit C, u botua në dy artikuj në Science.[18][19][20]

Nderime dhe çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alter në vitin 2000

Alter ka marrë njohje për hulumtimin e tij duke përfshirë Çmimin Albert Lasker 2000 për Kërkime Mjekësore Klinike për punën e tij që çoi në zbulimin e virusit që shkakton hepatitin C. Alter dhe bashkë-dhënësi i tij Michael Houghton u njohën për zhvillimin e metodave të shqyrtimit të gjakut që në thelb eliminoi rrezikun e hepatitit të lidhur me transfuzionin në SH.B.A. Nderime të tjera për hulumtimin e tij mjekësor përfshijnë Medaljen e Shërbimit të Dalluar, çmimi më i lartë i dhënë civilëve në shërbimin shëndetësor publik qeveritar të Shteteve të Bashkuara. Alter është zgjedhur si në Akademinë Kombëtare të Shkencave ashtu edhe në Institutin e Mjekësisë. Në vitin 2002 ai mori Çmimin Presidencial të Shoqërisë Ndërkombëtare të Transfuzionit të Gjakut. Dhe në 2005, ai mori Çmimin e Kolegjit Amerikan të Mjekëve për Punë të Shquar në Shkencë në lidhje me Mjekësinë dhe Çmimin e Parë Ndërkombëtar të Inserm (ekuivalenti francez i NIH).[21]

Duke folur për karrierën e gjatë kërkimore të Alter në kohën e Çmimit Lasker 2000, Harvey Klein, shefi i Departamentit të Mjekësisë së Transfuzionit në Qendrën Klinike vuri në dukje, "Si një studiues i ri, Dr. Alter bashkë-zbuloi antigjenin e Australisë, një çelës për zbulimin e Hepatitit Virusi B Për shumë hetues, kjo do të ishte pika kryesore e një karriere. Për Dr. Alter ishte vetëm një fillim i mbarë."[22]

Alterit iu dha Çmimi Nobel 2020 në Fiziologji ose Mjekësi së bashku me Michael Houghton dhe Charles M. Rice për "zbulime që çuan në identifikimin e virusit [të] Hepatitit C".

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u martua me Barbara Bailey; ata kanë dy fëmijë, Mark, gjithashtu mjek dhe Stacey, një mësues. Ai aktualisht është i martuar me Diane Dowling dhe ka dy fëmijë nga gruaja, Lydia Rodin dhe Erinn Torres, dhe nëntë nipër e mbesa.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ McHenry Harris; Randall E. Harris (2013). Epidemiology of Chronic Disease (në anglisht). Jones & Bartlett Publishers. ISBN 978-0-7637-8047-0.
 2. ^ "Press release: The Nobel Prize in Physiology or Medicine 2020" (në anglisht). Nobel Foundation. Marrë më 5 tetor 2020.
 3. ^ Wu, Katherine J.; Victor, Daniel (5 tetor 2020). "Nobel Prize in Medicine Awarded to Scientists Who Discovered Hepatitis C Virus - Harvey J. Alter, Michael Houghton and Charles M. Rice were jointly honored for their decisive contribution to the fight against blood-borne hepatitis, a major global health problem". The New York Times (në anglisht). Marrë më 6 tetor 2020.
 4. ^ "The Lasker Foundation". Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2008. Marrë më 6 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Harvey J. Alter Curriculum Vitae" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 shtator 2005. Marrë më 21 prill 2006.
 6. ^ Henrichsen, Colleen (21 shtator 2000). "NIH Clinical Center scientist a Lasker Award recipient". Press release (në anglisht). NIH. Marrë më 20 tetor 2009.
 7. ^ Alter, Harvey J. (2014). "The road not taken or how I learned to love the liver: A personal perspective on hepatitis history". Hepatology (në anglisht). 59 (1): 4–12. doi:10.1002/hep.26787. ISSN 1527-3350. PMID 24123147. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2021. Marrë më 6 tetor 2020.
 8. ^ "Rochester graduate awarded 2020 Nobel Prize for 'landmark achievement' against hepatitis". NewsCenter (në anglishte amerikane). 5 tetor 2020. Marrë më 5 tetor 2020.
 9. ^ Freile, Victoria E. (6 tetor 2020). "UR graduate Harvey Alter awarded Nobel Prize in fight against Hepatitis". Democrat and Chronicle (në anglishte amerikane). Marrë më 6 tetor 2020.
 10. ^ Alter, Harvey J. (2014). "The road not taken or how I learned to love the liver: A personal perspective on hepatitis history". Hepatology (në anglisht). 59 (1): 4–12. doi:10.1002/hep.26787. ISSN 1527-3350. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2021. Marrë më 6 tetor 2020.
 11. ^ National Institutes of Health (U.S.). Clinical Center (1958). Report of program activities : National Institutes of Health. Clinical Center (në anglisht). NIH Library. Bethesda, Md. : The Center.
 12. ^ Alter, Harvey J.; Klein, Harvey G. (2008-10-01). "The hazards of blood transfusion in historical perspective". Blood (në anglisht). 112 (7): 2617–2626. doi:10.1182/blood-2008-07-077370. ISSN 0006-4971. PMC 2962447. PMID 18809775.
 13. ^ "Principal Investigators". NIH Intramural Research Program (në anglisht). Marrë më 5 tetor 2020.
 14. ^ "Jewish Physician Among Winners Of Nobel Prize For Medicine". Voz Iz Neias (në anglisht). Marrë më 6 tetor 2020.
 15. ^ "The NIH Almanac". Department of Health and Human Services (në anglisht). National Institutes of Health. 4 qershor 2009. Marrë më 20 tetor 2009.
 16. ^ "2005 NIH profile" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2006. Marrë më 21 prill 2006.
 17. ^ Tabor, E.; etj. (1978). "Transmission of non A, non B hepatitis from man to chimpanzees". The Lancet (në anglisht). 311 (8062): 463–466. doi:10.1016/S0140-6736(78)90132-0. PMID 76018.
 18. ^ Abdel-Ghaffar, Tawhida Y; Sira, Mostafa M; El Naghi, Suzan (2015-12-08). "Hepatitis C genotype 4: The past, present, and future". World Journal of Hepatology (në anglisht). 7 (28): 2792–2810. doi:10.4254/wjh.v7.i28.2792. ISSN 1948-5182. PMC 4670951. PMID 26668691.{{cite journal}}: Mirëmbajtja CS1: DOI i lirë i pashënjuar (lidhja)
 19. ^ Kuo, G.; Choo, Q. L.; Alter, H. J.; Gitnick, G. L. (1989). "An assay for circulating antibodies to a major etiologic virus of human non-A, non-B hepatitis". Science (në anglisht) (1989 Apr 21, 244(4902):362-4). doi:10.1126/science.2496467.
 20. ^ Choo, Q. L.; Kuo, G; Weiner, A. J.; Overby, L. R. (1989). "Isolation of a cDNA clone derived from a blood-borne non-A, non-B viral hepatitis genome". Science (në anglisht) (1989 Apr 21, 244(4902):359-62). doi:10.1126/science.2523562.
 21. ^ "Prof. Harvey J Alter". Sheikh Hamdan Bin Rashid Al Maktoum Award for Medical Sciences (në anglisht). Marrë më 6 tetor 2020.
 22. ^ "Clinical Center News October 2000". Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2006. Marrë më 6 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]