Jump to content

Louise Glück

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Louise Glück
Glück më 1977
Glück më 1977
Occupation
 • Poete
 • eseiste
 • profesoreshë

Louise Elisabeth Glück (22 prill 1943 - 13 tetor 2013) është një poete dhe eseiste amerikane. Ajo ka fituar shumë çmime të mëdha letrare, duke përfshirë Çmimin Pulitzer, Medaljen Kombëtare të Shkencave Humane, Çmimin Kombëtar të Librit, Çmimin Kombëtar të Kritikëve të Librit, Çmimin Bollingen dhe Çmimin Nobel në Letërsi. Nga 2003 deri në 2004, ajo ishte Laureate Poete e Shteteve të Bashkuara . Në vitin 2020, asaj iu dha Çmimi Nobel për Letërsi "për zërin e saj të pagabueshëm poetik që me një bukuri të rreptë e bën ekzistencën individuale universale".[1]

Glück shpesh përshkruhet si një poete autobiografike; puna e saj është e njohur për intensitetin e saj emocional dhe për tërheqjen e shpeshtë të mitit, historisë ose natyrës për të medituar në përvojat personale dhe jetën moderne. Ajo ka lindur në New York City dhe është rritur në Long Island. Ajo filloi të vuante nga anoreksia nervore ndërsa ishte në shkollë të mesme dhe më vonë e kapërceu sëmundjen. Ajo ndoqi kolegjin Sarah Lawrence dhe Universitetin Columbia por nuk mori një diplomë. Përveç karrierës së saj si autore, ajo ka pasur një karrierë në akademi si mësuese e poezisë në disa institucione.

Louise Glück lindi në New York City më 22 Prill 1943. Ajo është e ëma e dy vajzave të mbijetuara të Daniel Glück, një biznesmen, dhe Beatrice Glück (emerta Grosby), një shtëpiake.[2]

Pasi u largua nga Kolumbia pa diplomë, Glück mbështeti veten me punë sekretarie.[3] Ajo u martua me Charles Hertz, Jr, në 1967. Martesa përfundoi në divorc.[4] Në 1968, Glück botoi përmbledhjen e saj të parë me poezi, Firstborn, e cila mori një vëmendje kritike pozitive. Sidoqoftë, ajo pastaj përjetoi një rast të zgjatur të bllokut të shkrimtarit, i cili u shërua vetëm, ka pohuar ajo, pas vitit 1971, kur filloi të jepte mësim poezi në Kolegjin Goddard në Vermont.[5] Poezitë që ajo shkroi gjatë kësaj kohe u mblodhën në librin e saj të dytë, Shtëpia në Marshland (1975), të cilin shumë kritikë e kanë konsideruar si punën e saj të përparuar, duke sinjalizuar "zbulimin e një zëri të veçantë".[6]

Në 1973, Glück lindi një djalë, Noeun, me partnerin e saj, John Dranow, një autor i cili kishte filluar programin e shkrimit të verës në Kolegjin Goddard.[7] Në vitin 1977, ajo dhe Dranow u martuan. Në 1980, Dranow dhe Francis Voigt, burri i poetes Ellen Bryant Voigt, bashkë-themeluan Institutin Kulinar të New England si një kolegj privat, fitimprurës. Glück dhe Bryant Voigt ishin investitorë të hershëm në institut dhe shërbyen në bordin e tij të drejtorëve.

Puna e Glück ka qenë, dhe vazhdon të jetë, objekti i studimit akademik. Gazetat e saj, duke përfshirë dorëshkrime, letërkëmbime dhe materiale të tjera, janë vendosur në Beinecke Rare Book and Manuscript Library në Universitetin e Yale.[8]

Bibliografi e zgjedhur

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koleksione poetike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Kopshti . Botimet Antaeus, 1976.
 • Tetor . Librat Sarabande, 2004. ISBN 1-932511-00-8

Koleksione prozash

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ "Summary of the 2020 Nobel Prize in Literature" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2020. Marrë më 8 tetor 2020.
 2. ^ Morris, Daniel (2006). The Poetry of Louise Glück: A Thematic Introduction (në anglisht). Columbia: University of Missouri Press. fq. 25.
 3. ^ "Louise Glück". National Endowment for the Humanities (NEH) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shkurt 2020. Marrë më 7 prill 2020.
 4. ^ Morris, Daniel. The Poetry of Louise Glück: A Thematic Introduction (në anglisht). fq. 29.
 5. ^ Duffy, John J.; Hand, Samuel B.; Orth, Ralph H. (2003). The Vermont Encyclopedia (në anglisht). UPNE. fq. 138. ISBN 978-1-58465-086-7.
 6. ^ Morris, Daniel. The Poetry of Louise Glück: A Thematic Introduction (në anglisht). fq. 4.
 7. ^ Flagg, Kathryn. "Vermont's Struggling Culinary School Plans Its Next Course". Seven Days Vermont (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 shtator 2018. Marrë më 7 prill 2020.
 8. ^ "Collection: Louise Glück papers | Archives at Yale". archives.yale.edu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2020. Marrë më 7 prill 2020.
 • Burnside, John, The Music of Time: Poetry in the 20th Century, London: Profile Books, 2019,
 • Dodd, Elizabeth, The Veiled Mirror and the Woman Poet: HD, Louise Bogan, Elizabeth Bishop dhe Louise Glück, Columbia: University of Missouri Press, 1992, 
 • Doreski, William, Zëri Modern në Poezinë Amerikane, Gainesville: University Press of Florida, 1995, 
 • Feit Diehl, Joanne, redaktore, On Louise Glück: Change What You See, Ann Arbor: University of Michigan Press, 2005, 
 • Gosmann, Uta, Kujtesa poetike: Vetë harruar në Plath, Howe, Hinsey, dhe Glück, Madison: Farleigh Dickinson University Press, 2011, 
 • Morris, Daniel, Poezia e Louise Glück: Një hyrje tematike, Columbia: University of Missouri Press, 2006, 
 • Upton, Lee, Muza e Braktisjes: Origjina, Identiteti, Mjeshtëria në Pesë Poetë Amerikanë, Lewisburg: Bucknell University Press, 1998, 
 • Vendler, Helen, Pjesa e Natyrës, Pjesa Jonë: Poetë Modernë Amerikanë, Kembrixh: Universiteti i Harvardit Press, 1980, 
 • Zuba, Jesse, Libri i Parë: Karriera Poetike e Shekullit XX në Amerikë, Princeton: Princeton University Press, 2016, 

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Louise Glück Burime Online nga Biblioteka e Kongresit
 • Gazetat Louise Glück . Koleksioni Yale i Letërsisë Amerikane, Libri i Rrallë i Beinecke dhe Biblioteka e Dorëshkrimeve.