Hirson

Coordinates: 49°55′18″N 4°05′02″E / 49.9217°N 4.0839°E / 49.9217; 4.0839
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hirson
Urchon (Pikardisht)
Hirson (Frëngjisht)
Bashkia e Hirsonit
Bashkia e Hirsonit
Stema Hirson
Hirson is located in Earth
Hirson (Earth)
Koordinatat: 49°55′18″N 4°05′02″E / 49.9217°N 4.0839°E / 49.9217; 4.0839
VendiFranca
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) Jean-Jacques Thomas
Sipërfaqja
1
33.770 km2 (13.039 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
8.685
 • Dendësia260/km2 (670/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Hirson (Pikardisht: Urchon ; Shqip: Hirson) është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Aisnerajonit Hauts-de-France.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hirsoni ndodhet në kufi me Belgjikën. Ndodhet në verilindje të departamentit Aisne, pranë departamenteve Nord dhe Ardene.

Komunat fqinje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hirsoni kufizohet nga tetë komuna: Éparcy, Buire, Neuve-Maison, Mondrepuis, Anor (Nord), Momignies (Belgjikë), Saint-Michel dhe Bucilly.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1911, kishte një fortesë të përhershme dhe 2 artileri baterish pranë bashkimit hekurudhor. Gjithashtu në atë kohë qyteti merrej me prodhimin e shisheve të qelqit, pllakave dhe mallrave prej hekuri dhe kallaji si dhe tjerrje leshi dhe birrë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
17932.023—    
18002.144+0.83%
18062.061−0.66%
18212.231+0.53%
18312.718+1.99%
18362.880+1.16%
18413.005+0.85%
18463.140+0.88%
18513.212+0.45%
18563.203−0.06%
18613.224+0.13%
18663.334+0.67%
18723.951+2.87%
18764.445+2.99%
18814.809+1.59%
18865.743+3.61%
18916.294+1.85%
18966.632+1.05%
VitiPop.±% p.a.
19017.461+2.38%
19068.541+2.74%
19119.638+2.45%
19219.759+0.12%
192611.344+3.06%
193111.403+0.10%
193611.203−0.35%
194610.462−0.68%
195411.134+0.78%
196211.715+0.64%
196811.858+0.20%
197511.986+0.15%
198211.348−0.78%
199010.173−1.36%
199910.337+0.18%
20079.473−1.09%
20129.348−0.27%
20178.813−1.17%
Source: EHESS[1] and INSEE (1968-2017)[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hirson – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale