Jump to content

Ibrahim Dreshaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ibrahim Dreshaj
Të dhënat vetjake
Emri i plotëIbrahim Dreshaj
Datëlindja24 janar 1997
VendlindjaFuxerna, Lilla Edet, Suedi
Gjatësia1.86 m (6 ft 1 in)
PozicioniQendërmbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
SC Heerenveen
Numri14
Karriera me të rinjtë
2010–2011Norrby
2011–2016Elfsborg
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2016–2019Elfsborg31(0)
2019–SC Heerenveen20(2)
Karriera ndërkombëtare
2014Suedia nën-172(0)
2014–2017Suedia nën-1911(1)
2019–Kosova1(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 12 gusht 2019
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 10 tetor 2019

Ibrahim Dreshaj (lindur më 24 janar 1997) është një futbollist profesionist që luan si qendërmbrojtës për klubin holandez SC Heerenveen dhe ekipin kombëtar të Kosovës. Ai më parë përfaqësonte Suedinë në nivelin ndërkombëtar të të rinjve.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Elfsborg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Debutimi i tij me Elfsborg erdhi më 25 gusht 2016 në një fitore 0–7 më të madhe në Raundin e dytë të 2016–17 Svenska Cupen kundër IK Gauthiod pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 61-të në vend të Joakim Nilsson.[1] Dreshaj bëri paraqitjen e tij të parë në Allsvenskan më 10 shtator pasi u emërua në formacionin fillestar në një barazim 1–1 në shtëpi kundër Kalmar.[2]

Heerenveen[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 31 janar 2019, Dreshaj iu bashkua Eredivisie Heerenveen, me një kontratë tre vjeç e gjysmë.[3] Më 16 shkurt 2019, ai bëri debutimin e tij në një barazim 2–2 në shtëpi kundër PSV pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 79-të në vend të Jizz Hornkamp.[4]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kosovë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 maj 2019, Dreshaj mori një thirrje nga Kosova për ndeshjet kualifikuese të UEFA Euro 2020 kundër Malit të Zi dhe Bullgarisë,[5] por ai nuk është i disponueshëm në këto ndeshje pasi FIFA nuk e lejoi atë të luante për Kosovën për shkak të problemeve me dokumentacione.[6] Më 23 gusht 2019, FIFA dha lejen që Dreshaj të luante për Kosovën.[7]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dreshaj lindi në Suedi nga prindër shqiptarë nga Tuzi, Mali i Zi.[8]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 11 gusht 2019 [9]
Appearances and goals by club, season and competition
Klub Sezoni Liga Kupa Kontinentale Tjera Total
Divizioni Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Elfsborg 2016 Allsvenskan 2 0 1 0 3 0
2017 6 0 2 1 8 1
2018 23 0 0 0 23 0
Total 31 0 3 1 34 1
Heerenveen 2018–19 Eredivisie 6 0 0 0 6 0
2019–20 2 2 0 0 2 2
Total 6 0 0 0 6 0
Totali në karrierë 37 0 3 1 40 1

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Storseger när IFE avancerade i cupen" (në suedisht). IF Elfsborg. 25 gusht 2016. Efter en spelad timme genomförde Elfsborg ett trippelbyte då Henning Hauger, Simon Lundevall och Joakim Nilsson klev ut till förmån för Emir Bajrami och de båda tävlingsdebutanterna i A–laget; Simon Olsson och Ibrahim Dreshaj
  2. ^ "Chockad, men det var riktigt underbart" (në suedisht). Expressen. 10 shtator 2016.
  3. ^ "sc Heerenveen versterkt zich met Ibrahim Dreshaj" (në holandisht). SC Heerenveen. 31 janar 2019.
  4. ^ "sc Heerenveen ziet koploper PSV in slotminuut langszij komen" (në holandisht). SC Heerenveen. 16 shkurt 2019.
  5. ^ "Bernard Challandes publikon listën e futbollistëve për dy ndeshjet e qershorit". Football Federation of Kosovo. 22 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2019. Marrë më 22 maj 2019.
  6. ^ "Challandes: Dy prurjet e reja të Kosovës, s'do të mund të luajnë kundër Malit të Zi". Gazeta Express. 6 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2019. I pyetur nga gazetarët për tri prurjet e reja, Ibrahimaj, Dreshaj dhe Hadergjonaj, Challandes ka thënë se përveç Hadergjonajt, dy lojtarët e tjerë nuk do të paraqiten kundër Malit të Zi. Dresheviq dhe Ibrahimaj, nuk do të paraqiten pasi që ende nuk është kompletuar dokumentacioni i FIFA-s, kurse për Hadergjonaj – ai është gati për të luajtur, ka thënë Challandes
  7. ^ "Ibrahim Dresheviq i gatshëm për ndeshjet e shtatorit". Football Federation of Kosovo. 23 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2019. Futbollisti shqiptar i lindur në Suedi që është përcaktuar të luajë për Kosovën, Ibrahim Dreshaj ka marrë sot edhe zyrtarisht lejën e FIFA-s për ta pëfaqësuar Kosovën në nivel ndërkombëtarë, konfirmon Presidenti i Federatës së Futbollit të Kosovës, Agim Ademi
  8. ^ "Dresheviq nga Tuzi zgjedh Kosovën". Malesia.me. 22 maj 2019. Një nga risitë është edhe futbollisti nga Tuzi, Ibrahim Dreshaj i cili ka zgjedhur të përfaqësoi Kosovën[lidhje e vdekur]
  9. ^ Ibrahim Dreshaj në Soccerway. Marrë më 12 August 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]