Jump to content

Illkirch-Graffenstaden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ilkirsh-Grafenshtaden
Ìllkìrich-Gràffestàde (Alzasisht)
Illkirch-Grafenstaden (Gjermanisht)
Komunë
Bashkia e Ilkirsh-Grafenshtadenit
Bashkia e Ilkirsh-Grafenshtadenit
Stema Ilkirsh-Grafenshtaden
VendiFranca
Sipërfaqja
1
22.210 km2 (8.575 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
27.087
 • Dendësia1,200/km2 (3,200/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.
Kisha e Shën Simforianit

Illkirch-Graffenstaden ( shqiptimi frëngjisht: [ilkiʁʃ gʁafənʃtadən] ; Alzasisht: Ìllkìrich-Gràffestàde ; Gjermanisht: Illkirch-Grafenstaden ; Shqip: Ilkirsh-Grafenshtaden) është aktualisht një komunëdepartamentin Bas-Rhin në Grand Est. Është periferia e dytë më e madhe e qytetit të Shtrasburgut dhe është ngjitur me të në jug-jugperëndim. Illkirsh-Grafenshtadeni është një nga qytetet me rritjen më të shpejtë ndoshta në Evropë, popullsia e tij është më shumë se dyfishuar në pesëdhjetë vjet (nga 11,648 në 1968 në 26,780 në 2017). [1]

Në të kaluarën Ilkirshi dhe Grafenshtadeni ishin dy fshatra të veçantë. Prandaj, qyteti ndryshon nga qytetet më konvencionale, duke qenë i ngjashëm me dy fshatra të gjatë, njëri në veri të tjetrit, duke krijuar një rrugë kryesore jashtëzakonisht të gjatë me shtëpi tradicionale të vogla gjysmë druri përgjatë rrugës. Ndërtesat moderne priren të respektojnë madhësinë dhe pamjen tradicionale të atyre më të vjetra.

Për nga niveli i popullsisë, Ilkirsh-Grafenshtadeni është komuna e tretë më e madhe në komunitetin urban të Shtrasburgut, e katërta më e madhe në departament dhe e gjashta më e madhe duke marrë së bashku dy departamentet që përfshijnë Alzasë .

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.520—    
18001.621+6.6%
18061.667+2.8%
18211.907+14.4%
18311.766−7.4%
18362.293+29.8%
18412.545+11.0%
18463.187+25.2%
18513.208+0.7%
18564.209+31.2%
18614.437+5.4%
18664.668+5.2%
18714.755+1.9%
18754.739−0.3%
18804.733−0.1%
18855.017+6.0%
18905.228+4.2%
18955.549+6.1%
19006.111+10.1%
19056.313+3.3%
19106.522+3.3%
19216.450−1.1%
19266.979+8.2%
19317.739+10.9%
19367.936+2.5%
19467.774−2.0%
19547.942+2.2%
19629.607+21.0%
196811.648+21.2%
197516.330+40.2%
198219.857+21.6%
199022.307+12.3%
199923.815+6.8%
200726.829+12.7%
201226.379−1.7%
201726.780+1.5%

Komunat më të mëdha ngjitur, si Illkirch-Graffenstaden, janë në mënyrë efektive periferi të jashtme të bashkësisë së Strasburgut . Këto përfshijnë Strasburg-Meinau, Ostwald dhe Geispolsheim. Qyteti shtrihet gjithashtu pranë kanalit Rhône-Rhine i cili këtu kalon midis dy lumenjve. Stacioni Graffenstaden ka lidhje hekurudhore në Shtrasburg dhe Kolmar.

Në këtë zonë janë ndërmarrë gurore të gjera për shumë vite, duke krijuar një numër liqenesh të vegjël në rajon, disa prej të cilëve janë përshtatur për notin rekreativ.

Universiteti Ndërkombëtar i Hapësirës ndodhet në pjesën e kampusit të Universitetit të Shtrasburgut që shtrihet në territorin e Ilkirsh-Grafenshtadenit. 

Pas Luftës së Parë Botërore, punëdhënësi më i madh ishte Société Alsacienne de Constructions Mécaniques (SACM), një biznes i inxhinierisë së rëndë që specializohej në prodhimin e lokomotivave hekurudhore dhe veglave të makinerisë . Fabrika ishte ndërtuar fillimisht përpara aneksimit të Alzasës nga Gjermania, por operohej veçmas si një biznes gjerman midis 1871 dhe 1918 .

Megjithëse inxhinieria e rëndë ende luan një rol në ekonominë vendore, gjysma e dytë e shekullit të XX-të pa një rënie masive në sektor dhe pjesa më e madhe e zonës së vjetër industriale mbulohet sot nga një qendër e madhe tregtare, zyra dhe madje edhe ndërtime banimi. Sot është sektori i tretë ai që siguron pjesën më të madhe të punësimit në zonë. Një tjetër punëdhënës i rëndësishëm janë kazermat Leclerc ( Quartier Leclerc ), shtëpia e Brigadës së 2-të të Blinduar Franceze dhe Batalionit 291-të Gjerman të Këmbësorisë së Lehtë, [2] një njësi e Brigadës Franko-Gjermane .

  1. ^ Évolution et structure de la population en 2017: Commune d'Illkirch-Graffenstaden (67218), INSEE
  2. ^ "291st Light Infantry Battalion Website". Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2016. Marrë më 2016-11-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)