Isaac Hayden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Isaac Hayden
Isaac Hayden 2013.jpg
Hayden duke u stërvitur me skuadrën e parë të Arsenalit në vitin 2013
Të dhënat personale
Emri i plotëIsaac Scot Hayden[1]
Data e lindjes (1995-03-22) 22 Mars 1995 (26 vjeç)
Vendi i lindjesChelmsford, Angli
Gjatësia1,87 m (6 ft 1+12 in)[2]
PozicioniQëndër-mbrojtës
Mesfushor-mbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualArsenal
Numri42
Karriera në rini
Brentwood Boys FC
2004–2008Southend United
2008–2013Arsenal
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2013–Arsenal0(0)
Ekipi kombëtar
2010–2011Anglia U–162(0)
2011–2012Anglia U–179(1)
2012Anglia U–181(0)
2013–2014Anglia U–195(0)
2014–Anglia U–204(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 19:27, 1 nëntor 2014 (UTC).

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 19:27, 1 nëntor 2014 (UTC)

Isaac Scot Hayden (lindur më 22 mars 1995Chelmsford) është një futbollist anglez i cili luan si qëndër mbrojtës për klubin anglez ArsenalPremier League dhe me Anglinë U–20.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hayden bëri debutimin e tij të plotë me skuadrën e parë të Arsenalit më 25 shtator 2013 duke luajtur në mesfushë në ndeshjen e raundit të tretë të League Cup kundër West Bromwich Albion. Ai e nisi ndeshjen si titullar dhe luajti 84 minuta përpara se të zëvëndësohej me Kris Olsson; Arsenal fitoi nga gjuajtet e penalltive.[3] Më 23 shtator 2014, ai bëri paraqitjen e tij të dytë me Arsenalin, duke luajtur si qëndër mbrojtës në një ndeshje tjetër të raundit të tretë të League Cup, në humbjen 1–2 në shtëpi kundër Southampton.[4]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hayden ka përfaqsuar Anglinë në nivelet U–16, U–17, U–18, U–19 dhe U–20.

Stili i lojës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsène Wenger e ka përshkruar atë si një lojtar kyç i cili ka veti përqëndrimin, forcën dhe inteligjencën. Pozicioni i tij natyral është qëndër mbrojtës, por ai mund të luaj edhe si mesfushor mbrojtës, por ka pasur raste që ka luajtur edhe si mbrojtës i djathtë por edhe si organizator.[5]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi Sezoni Liga FA Cup League Cup Europa Total
Divizioni Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola Ndeshje Gola
Arsenal 2013–14 Premier League 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0
2014–15 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0
Karriera në total 0 0 0 0 2 0 0 0 2 0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Clubs submit retained and released lists". Premier League. 7 qershor 2013. Marrë më 24 shtator 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Barclays Premier League Player Profile". Premier League. 2014. Marrë më 30 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "West Brom 1-1 Arsenal". BBC Sport. 25 shtator 2014. Marrë më 24 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Arsenal 1-2 Southampton". BBC Sport. 23 shtator 2014. Marrë më 24 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Wenger - Why I have selected Hayden". Arsenal F.C. 28 tetor 2013. Marrë më 24 shtator 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]