Ishulli i Man

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ellan Vannin
Isle of Man
Ishulli i Man
Flag of the Isle of Mann.svg Emblema - Ishulli i Man
Flamuri Stema
Vendndodhja - Ishulli i Man

Ishulli i Man ose Mannin është një territor vetëqeverisës, i cili ndodhet në Detin e Irlandës. Kreu i shtetit është Mbretëresha e Mbretërisë së Bashkuar, Elizabeth II, e cila mban titullin Lordi i Manit. Kurora përfaqësohet nga një Toger Guvernator. Ishulli nuk është pjesë e Mbretërisë së Bashkuar, por marrëdhëniet e jashtme, mbrojtja, dhe qeverisja themelore e Ishulli janë përgjegjësi e saj.

Ishulli ishte vend kelt deri sa ra nën pushtimin e Norsëve1079. Kjo ka lënë trashëgimi nga qeveria e Tynwaldit tek shumë emra vendesh. Pas një periudhe të sundimit nga mbretërit e Anglisë dhe Skocisë, Manksët ranë nën sundim feudal të Kurorës Angleze. Lordshipi iu dorëzua Kurorës Britanike1764, por ishulli kurrë nuk u bë pjesë e Mbretërisë së Bashkuar. Kjo e shpjegon pozicionin e saj si Varësi e Kurorës.

Ishulli i Man nuk është pjesë e Bashkimit Evropian, por si rezultat i Traktatit të Hyrjes1972, ekziston lëvizja e lirë e mallrave mes dy vendeve.[1]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Historia e Ishullit të Man.

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Njësitë administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Gjeografia e Ishullit të Man.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Ekonomia e Ishullit të Man.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Demografia e Ishullit të Man.

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Kultura në Ishullin e Man.
Telekomunikacioni
Transporti
Ushtria
Turizmi

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet e të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ [1] the Isle of Man website