Ivica Daçiç

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ivica Dacic.jpg

Ivica Daciq ( lindi në Prizren1 janar 1966 ) është një politikan serb, kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë , Zëvendëskryeministër në çeveri dhe ministrër i Punëve të Brendshme të Serbisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollën fillore e kreu në Zhitoragjë dhe shkollën e mesme në Nish. Fakultetin e Shkencave Politike e kreu në Beograd. Ka qenë president i parë i Rinisë Socialiste të Beogradit më 1990 dhe zëdhënës i Partisë Socialiste të Serbisë nga viti 1992 deri në vitin 2000. Ai ishte kryetar i Këshillit të Qytetit të Beogradit Partisë Socialiste të Serbisë, dhe Zv / President i Partisë Socialiste Serbisë nga viti 2000 deri në vitn 2003 .

Ka qenë deputet federal në Dhomën e Qytetarëve të Kuvendit Federal të Republikës Federale të Jugosllavisë dhe të Kuvendit të Bashkësisë Shtetëror të Serbisë dhe Malit të Zi nga viti 1992 deri në vitin 2004 .

Në dhjetor të vitit 2006 u zgjodh President i Partisë Socialiste të Serbisë .

Pas zgjedhjes së qeverisë së Mirko Cvetkoviq, më 7 korrik 2008 të Parlamenti serb mori funksionin e zëvendëskryeministrit dhe ministrit të Punëve të Brendshme .


Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.