Jump to content

Jack (One Piece)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jack (ジャック Jakku) është personazh fiktiv në anime dhe manga One Piece. Ai është oficerë ekzekutiv (All Stars) në Ekuipazhin e Bishave dhe një nga tre dorët e djathtë të Kaidos, i njohur si Disaster. Ai konsiderohet udhëheqës të rajonit Kuri të Vendit Wano. Ai është njeri-peshk i llojit Epinephelus lanceolatus.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jack është i dhunshëm, ashtu siq një nga njerëzit e tij u brengos se si do të reagonte Jack kur do ta ndëgjoj për mposhtjen dhe kapjen e Caesar Clown. Ai kërcënoi gjithë banorët e një ishulli nëse nuk merr atë që dëshiron,[1] duke thënë se është faji i tyre që e fshihnin Raizon dhe nuk thonin asgjë. Ai poashtu ka shfaqur dashuri për shkatërrim edhe nëse nuk ka ndonjë mirësi.

Ai është jashtëzakonisht kokëfortë dhe i paarsyeshëm. Kur minkët u përpoqën t'i tregonin atij se Raizo nuk ishte në Zou, Jack nuk pranoi t'i dëgjonte apo t'i besonte, dhe vazhdoi të refuzonte kur Inuarashi i ofroi atij që të kërkonte në ishull pa asnjë rezistencë për të parë atë që kërkonte. Kjo, së bashku me të, duke shpërfillur komentet e ekuipazhit të tij, se sulmimi i varganit të Doflamingo ishte i rrezikshëm, dëshmon se ai refuzon të dëgjojë logjikën, deri në atë moment kur ai bëhet i inatosur kur dikush përpiqet të arsyetojë me të, pa pasur durim për biseda civile. Mungesa e arsyes e Jackit e bën atë shumë kokëfortë dhe të pamatur, pasi ai vendosi të sulmonte një konvoj të katër anijeve Detare, të cilat mbanin marinsa të fuqishme, për të shpëtuar Doflamingon.

Jack nuk duket se ka interes për tituj ose famë, pasi ai u mërzit me vartësit e tij për lëvdata për pozicionin dhe bujarinë e tij. Megjithatë, ai është ende krenar, pasi u zemërua kur lexoi raportin e lajmeve për vdekjen e tij të dukshme. Edhe pse Jack është i qetë, ai u ndrodh kur u shfaq Kaido në formën e tij të dragoit. Në të njëjtën mënyrë, ai ishte mjaft i shqetësuar kur Queen solli Big Mom në Onigashima.

Aftësitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jack ka shpërblim mbi 1 miliardë që tregon se Qeveria Botërore e konsideron atë jashtëzakonisht të rrezikshëm. Pavarësisht nga forca e tij e madhe, Jack nënkuptohet të jetë më i dobët sesa shokët All-Stars King dhe Queen, të cilët të dy e konsideruan atë të dobët. Ai mundi të shpëtoj nga sulmi i marinarëve ku në anije ishin ish-flota e admiralit Sengoku, admirali Issho, zv.admiral Tsuru dhe Bastille, edhe pse kishte pak lëndim.

Ai posedon forcë dhe durim të jashtëzakonshëm, duke luftuar në mënyrë të barabartë me dy sunduesit mink Inuarashi dhe Nekomamushi, për pesë ditë e pesë netë pa marrë pushim; Ndërkohë, Minkët, veçanërisht Inuarashi dhe Nekomamushi, u kthyen çdo dymbëdhjetë orë. Jack u tregua të ketë qëndrueshmëri të jashtëzakonshme, duke mbijetuar duke u goditur nga Zunisha me atë vetëm përkohësisht trokitur jashtë, pavarësisht nga fundosja e të gjithë flotës së tij. Pavarësisht se është përdorues i frutave të detit, Jack nuk humbi ndenja kur ishte nën ujë për një periudhë të gjatë kohore pa ndonjë shenja të dukshme të tendosjes, përveç pamundësisë për të lëvizur; ende është e panjohur se si ka mundësi kjo.

Jack është poashtu shpatar i nivelit të lartë, mjaftë për të sfiduar samurain Shutenmaru, një shpatar jashtëzakonisht i rrezikshëm dhe mundi ta lëndoj Shutenmarun para se beteja të përfundoj edhe pse Shutenmaru mundi t'ia thyej shpatën e tij, Jack ishte ende në gjendje për të luftuar kompetencë me pjesën e mbetur të shkurtër të tehut të saj.

Fruti i Detit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jack ka ngrënë frutin e elefanit të versionit Zoan i lashtë, i cili mund të bëhet mamuth.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jack ishte i pranishëm 20 vjet më parë, së bashku me Queen dhe King, kur Kaido vendosi Kështjellën e Odenit që ta vriste familjen Kozuki. Pasi Piratët e Bishave dominuan Vendin Wano, Jack u bë sundimtar i Rajonit Kuri.[2]

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jack dublohet nga Kenji Nomura në japonisht.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Emri i Jack rrjedh nga pirati i shekullit 18, Calico Jack.
  • Emri i tij rrjedh poashtu nga letra e lojës Fanti (Jack në anglisht).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ One Piece Kapitulli 806 dhe Epizodi 755
  2. ^ One Piece Kapitulli 921