Jump to content

James Galway

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
James Galway
Instrument(et)Flute, Tin whistle

Sir James Galway [lexo anglisht: Sër Xhejms Golluej] (lindur më 8 dhjetor 1939) është flautist virtuoz irlandez [1] [2] nga Belfasti, që është mbiquajtur edhe "Njeriu me Flautin e Artë". [3] Ai krijoi një karrierë ndërkombëtare si solist flautist. Në vitin 2005, ai mori çmimin Brit për kontributin e jashtëzakonshëm në muzikë në eventin Class Awards Brit Awards.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galway lindi në Belfastin Verior. I ati, që luante flaut, ishte i punësuar në kantierin detar Harland dhe Wolff deri në fund të Luftës së Dytë Botërore dhe i kalonte turnet e natës duke pastruar autobusët pas luftës, ndërsa nëna e tij, pianiste, punonte si tjerrëse liri. Ai ishte rrethuar nga një traditë e bandave të flautit dhe shumë miq dhe anëtarë të familjes që luanin instrumentin, ai e mësoi flautin nga i ungji në moshën nëntë vjeç dhe iu bashkua grupit muzikor Pipëza dhe daulle. Në moshën njëmbëdhjetëvjeçare Galway fitoi Kampionatin e flautistëve të rinj, të moshuar dhe të hapur në Belfast në një ditë të vetme. Instrumenti i tij i parë ishte një flaut irlandez me pesë çelësa dhe në moshën dymbëdhjetë ose trembëdhjetë vjeç, ai mori një instrument Boehm. Ai e la shkollën në moshën katërmbëdhjetë vjeç dhe punoi si çirak i një riparuesi të pianos për dy vjet. [4] [5] [6] [7]

Edukimi dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai më pas studioi flaut në Kolegjin Mbretëror të Muzikës nën John Francis-in dhe në Shkollën e Muzikës Guildhall nën Geoffrey Gilbert-in. Ai më pas studioi për pak kohë në Konservatorin e Parisit nën Gaston Crunelle-in. Ndërsa ishte në Paris, ai kërkoi mësime nga flautisti i famshëm francez Jean-Pierre Rampal, i cili i ofroi këshilla për të luajtur, por mendoi se tashmë ai ishte bërë një flautist shumë i mirë që të kishte nevojë për të marrë mësime ose nga Rampali ose nga konservatori. Ai u largua nga Parisi për të fituar punën e tij të parë orkestrale duke luajtur flaut në Sadler's Wells Opera në Londër. [4] [8]

Ai kaloi pesëmbëdhjetë vjet si flautist orkestre. Përveç Sadler's Wells, ai luajti me Covent Garden Opera, Orkestrën Simfonike të Londrës dhe Orkestrën Filarmonike Mbretërore . Ai bëri një audicion për Orkestrën Filarmonike të Berlinit nën drejtimin e Herbert von Karajan dhe ishte flauti kryesor në atë orkestër nga 1969 deri në 1975. Për habinë dhe tronditjen e Karajanit, pas një periudhe mosmarrëveshjesh, Galway vendosi që të largohej për të ndjekur karrierë si solist. [9] 

Përveç interpretimeve në repertorin standard klasik, ai luan muzikë bashkëkohore, ku përfshin vepra të reja të flautit të porositura prej tij dhe për të nga kompozitorët, ndër të cilët përmenden: David Amram, Malcolm Arnold, William Bolcom, John Corigliano, John Wolf Brennan, Dave Heath, Lowell Liebermann dhe Joaquín Rodrigo . Albumi James Galway dhe The Chieftains në Irlandë nga Galway dhe The Chieftains arriti numrin 32 në listën e albumeve më të shitura muzikore të Mbretërisë së Bashkuar (UK Albums Chart) më 1987. [10]

Galway vazhdon të japë shfaqje rregullisht dhe është një nga flautistët më të njohur në botë. Regjistrimet e tij kanë shitur mbi 30 milion kopje. [11]

Në vitin 1990, ai u ftua nga Roger Waters për të luajtur në koncertin The Wall - Live in Berlin, të mbajtur në Potsdamer Platz ; ai luajti këngët e Pink Floyd " Mirupafshim Blue Sky " dhe "A ka njeri atje?". Galway interpretoi për ansamblin fitues të Çmimit të Akademisë duke regjistruar kolonat zanore të trilogjisë së filmit Peter Jackson "Lord of the Rings ", të përbërë nga Howard Shore . Në qershor 2008, ai u fut në Hollywood Bowl Hall of Fame së bashku me Liza Minnelli dhe BB King. 

Ai luan me flaut Nagahara, si dhe disa flauta Muramatsu. Conn-Selmer prodhon linjën e tij të flautave, "Galway Spirit Flutes".

Galway është president i shoqarës Flutewise, një organizatë bamirëse globale që mbështet flautistët e rinj, [12] drejtuar nga Liz Goodwin. Në vitin 2003 ai formoi Konsorciumin e Edukimit Muzikor së bashku me Julian Lloyd Webber, Evelyn Glennie dhe Michael Kamen për t'i bërë presion Qeverisë Britanike për të siguruar arsim më të mirë muzikor nëpër shkolla. Ai është Ambasador për Fondacionin Kombëtar për Muzikën e të Rinjve, një organizatë bamirësie në Mbretërinë e Bashkuar. [13] Ai u bë Oficer i Urdhrit të Perandorisë Britanike (OBE) më 1977, dhe u bë kalorës më 2001, muzikanti i parë i frymës që ka marrë atë vlerësim. [14] Ai është një Patron Kombëtar i Delta Omicron, një vëllazëri ndërkombëtare muzikore profesionale. [15]

Në dhjetor 2013 Galway nisi serinë e mësimeve Flauti i Parë, një program interaktiv në internet për studentë fillestarë të flautit nga të gjitha moshat.[16]

Ai ka marrë çmimin Gramophone Lifetime Achievement 2014. [17]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galway është martuar tri herë. Martesa e tij e parë, me një franceze, i dha një djalë. Ai u martua me gruan e dytë, Anna (Annie) Renggli, vajza e një arkitekti të njohur zviceran, më 1972 dhe u transferua nga Berlini në Lucern, Zvicër, qyteti i saj i lindjes. Çifti kishte dy vajza binjake dhe një djalë. Më 1978 ai regjistroi për të një version instrumental të "Annie's Song" të John Denver. Ajo arriti kulmin në nr. 3 në UK Singles Chart. [5] [10]

Pas divorcit të tyre, ai u zhvendos në Meggen, Zvicër, një fshat ngjitur me Lucernën, ku banon tani me gruan e tij të tretë, Jeanne Galway, e lindur në Amerikë, me të cilën u martua më 1984. Ata shpesh bëjnë turne së bashku, duke luajtur duete. Përveç kësaj, ata japin masterklase. [18] [19]

Galway është një i krishterë i devotshëm që viziton lloje të ndryshme kishash kur është në udhëtim dhe lutet para daljeve të tij nëpër koncerte. [20] Ai gjithashtu mban një varëse kryq, për të cilën thotë, "Nuk është zbukurim, por diçka që më kujton se çfarë duhet të bëj dhe si duhet të sillem ".

Në gusht 1977, Galway u përplas nga një motor me shpejtësi në Lucernë, duke thyer krahun e majtë dhe të dy këmbët dhe kërkoi një qëndrim katër muaj në spital. [4] [5] Ai ka në sy defektin nistagmus dhe është mbështetës Rrjetit Nystagmus, një shoqatë bamirëse që mbështet njerëzit me këtë gjendje. [21] Në dhjetor 2009, ai ra në një shkallë në shtëpinë e tij, duke thyer kyçin e majtë dhe duke thyer krahun e djathtë. [22]

Duke dalë në The Nolan Show në qershor 2015, Galway deklaroi se ai e shikon identitetin e tij kombëtar si irlandez. Ai ishte kritik ndaj veprimeve të qeverisë së Irlandës së Veriut gjatë fëmijërisë së tij dhe veçoi figura të shquara Unioniste si Ian Paisley për nxitjen e ndarjes që çoi te Trazirat. Komentet e tij u kritikuan nga politikanë të shquar unionistë, mes tyre Sammy Wilson . [23] Duke e përshkruar Irlandën e Veriut si "pjesa irlandeze e okupuar nga britanikët", Galway shtjelloi më tej se ai do të donte që "Irlanda të ishte Irlandë" dhe se kur njerëzit e pyesin se "nga je", ai thotë "nga Irlanda" dhe kur pyetet nëse ai është "irlandez", ai përgjigjet pozitivisht. [2]

 

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SHENIM: Të gjitha datat e lëshimit për mos-përpilimet e mëposhtme janë marrë nga shënimet e serisë së CD-ve Njeriu me Flautin e Artë - Koleksioni i plotë i RCA (komplet kutish 71 CD dhe 2 DVD) (2014).

Media[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime 
 1. ^ Ferguson, Amanda (5 qershor 2015). "Ian Paisley planted thoughts of violence, says James Galway". The Irish Times. Marrë më 6 shtator 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "James Galway: Ian Paisley Sr indirectly "responsible" for killings in Northern Ireland" (në anglisht). BBC. 5 qershor 2015. Marrë më 6 qershor 2015. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "bbcian" defined multiple times with different content
 3. ^ "THE MAN WITH THE GOLDEN FLUTE". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c Bigio, Robert (dhjetor 2009). "Sir James Galway at seventy". Pan. British Flute Society. Arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2015. Marrë më 6 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "bigio" defined multiple times with different content
 5. ^ a b c Hauptfuhrer, Fred (24 korrik 1978). "The pied piper picked a peck of pop plaudits, but James Galway is a hero of the classical flute too". People. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2015. Marrë më 6 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "people" defined multiple times with different content
 6. ^ "Thoughts on Flutes and Teaching : Buying a flute and how I came by the diamonds on the way". James Galway's website. 25 gusht 1999. Marrë më 6 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Hughes, Kieran (18 qershor 2012). "A sort of homecoming for the man with the golden flute". North Belfast News. Marrë më 26 qershor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Rampal, Jean-Pierre (1989). Music, My Love. Random House. fq. 178. ISBN 0-394-56578-9. He wanted to take lessons with me... visit me on the Avenue Mozart so that I could hear him play... I did little more than encourage him and comment briefly on his playing. I wouldn't call the advice I gave him that of a teacher to a pupil, because he was so good that he didn't need to study at the Conservatory. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Galway, James (1978). An Autobiography. Chappell. ISBN 978-0903443302. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (bot. 19th). London, UK: Guinness World Records Limited. fq. 221. ISBN 1-904994-10-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "British Hit Singles & Albums" defined multiple times with different content
 11. ^ Profile, npr.org, 10 April 2011; accessed 29 July 2015.
 12. ^ Official website of Flutewise
 13. ^ "Celebrity supporters". National Youth Music Foundation. Arkivuar nga origjinali më 31 gusht 2013. Marrë më 29 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Limelight, October 2010, p. 19
 15. ^ "National Patrons & Patronesses". Delta Omicron. Arkivuar nga origjinali më 17 mars 2008. Marrë më 24 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Galway, James. "First Flute". Marrë më 5 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Flautist Sir James Galway wins lifetime award". BBC News. 18 shtator 2014. Marrë më 18 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Lady Jeanne Galway". Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2013. Marrë më 19 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Torres, Chole. "So I Married A... Knight". Hitched. Marrë më 6 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Profile of James Galway on PBS's Religion and Ethics News Weekly
 21. ^ "What is nystagmus?". Nystagmus Network. Arkivuar nga origjinali më 21 nëntor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ McIlwaine, Eddie (31 mars 2010). "James Galway back on the stage after injury". Belfast Telegraph. Marrë më 15 maj 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Williamson, Claire (5 qershor 2015). "Ian Paisley indirectly responsible for killings during Troubles, says flautist Sir James Galway". Belfast Telegraph. Marrë më 5 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Sources
Burimet

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]