John Frusciante

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
John Frusciante
Background information
Lindi5 shkurt 1970
OrigjinaAstoria New York City
Zhanretrock alternatif
rock eksperimental
Rock indi
këngëtar
kompozitor
multi-instrumentist
producent
Instrument(et)Pianoja
kitara
Bass
Melodica
Sintisajzeri
LabeliAmerican Recording Warner Bros Records Record Collection
Websitewww.johnfrusciante.com

John Anthony Frusciante i lindur më 5 mars të vitit 1970Astoria (New York), është një këngëtar-kompozitor, multi-instrumentist, dhe producent.

I lindur në një familje muzikantësh, ai është interesuar për muzikën që nga fëmijëria e tij dhe filloi të luajë me kitarë që nga mosha dhjetë vjeçare. Pas kohës së kaluar në Arizona dhe Florida, u zhvendos në Los Angeles për të përfunduar programin mësimor. Në mes të vitit 1980, ai u bë një adhurues i grupit Red Hot Chili Peppers, dhe admiron kitaristin e tyre Hillel sllovak . Në vitin 1988, pas vdekjes së këtij të fundit nga mbidoza e heroinës dhe largimi tij kitaristi zëvendësohet nga Blackbyrd McKnight John. Frusciante bëhet i dëgjuar dhe i njohur nga Flea dhe Anthony Kiedis pastaj u bashkua me grupin.

Ai regjistroi albumin e tij të parë me grupin Red Hot Chili Peppers të quajtur Mother's Milk në vitin 1989 . Në vitin 1991, popullariteti i grupit shpërtheu pas lëshimit të albumit Blood Sugar Sex Magik. Pas këtij suksesi të papritur, John Frusciante i zhytur në varësinë e heroinës dhe kokainës. Në siklet nga profili i lartë i grupit dhe i statusit të tij si rock star, ai u largua për herë të parë nga grupi Chili Peppers Red Hot në vitin 1992, gjatë një koncerti në Japoni.

Pas disa vitesh mungesë në grup dhe një rehabilitim, John Frusciante integrohet për regjistrimin e albumit Californication, në vitin 1999, më pas Frusciante merr pjesë në albume si By the Way dhe Stadium Arcadium, të cilët sjellin angazhim të antarëve të grupit. Ndërkohë, Frusciante gjithashtu kishte edhe një karrierë aktive solo. Ai regjistroi njëmbëdhjetë albume në studio nën emrin e tij në mes të vitit 1994 dhe 2012, bashkëpunon gjerësisht me Omar Rodriguez-Lopez. Ai gjithashtu themeloi grupin Ataxia me Joe Lally dhe Josh Klinghoffer. Kompozimet e tij solo përfshijnë shumë ndikime përfshirë rockin eksperimental, new wave, electronica dhe ambient.

Në vitin 2009, Frusciante shpallë daljen nga grupi Chili Peppers Red Hot definitivisht në mënyrë që të përqëndrohet ekskluzivisht në projekte e tij personale; ai u zëvendësua nga Josh Klinghoffer. Në vitin 2012, ai u bashkua me Rock dhe Roll Hall of Fame, si një ish-anëtar i Chili Peppers Red Hot.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rinia dhe Fillimet (1970-1987)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

John Anthony Frusciante i lindur më 5 mars të vitit 1970 në Queens, New York City. Babai i tij, John Sr, është një pianist i trajnuar nga Shkolla Juilliard, dhe nëna e tij, Gail, është një këngëtare me një talent premtues, por e ka braktisur karrierën e saj që të jetë një nënë për shtëpi[1]. Ai gjithashtu ka dy vëllezër dhe dy motra[2]. Pas një kohe jetese në New York City, familja e Frusciantes u vendosen në Tucson, të shtetit Arizona dhe pastaj në shtetin e Floridës, ku babai i tij punonte si gjyqtar në Broward County[3].

Më pas, prindërit e tij ndahen . Frusciante pastaj u largua me të ëmën në Santa Monika, Kaliforni. Si shumë të rinj të Kalifornisë në atë kohë, ai ndihmon në zhvillimin e punk rock-it me grupe nga [Los Angeles |Los Anxhelosi]. Një pasion për muzikën qysh në moshën nëntë vjeçare, ai admiron grupin The Germs, dhe albumin e tyre (GI)[3].

Në moshën dhjetë vjeçare ai vendosi të marrë mësime me një mësimdhënës muzikant i cili paraqite si msim zhanër të Red Hot Chili Peppers, rockin alternativ. Ai gjithashtu ka punuar pjesë me kitaristë të mëdha si Jimi Hendrix, Jeff Beck, Frank Zappa ose Jimmy Page. Me pëlqimin e prindërve të tij, ai e la shkollën në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeçare dhe u zhvendos në Los Anxhelos për të zhvilluar më tej lojën e tij dhe shkathtësin e tij muzikore[4]. Ai më pas u bashkua me institutin muzikantëve në Hollywood, por u largua menjëherë pas një kohe.[1].

Red Hot Chili Peppers (1988-1992)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mother's Milk[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

John Frusciante merr pjesë para së gjithash në një koncert të grupit Chili Peppers Red Hot në moshën pesëmbëdhjetë vjeçare dhe shpejt ai u bë një adhurues i madh i grupit. Frusciante adhuronte shum kitaristin e asaj kohe, Hillel slovak. Më pas, në vitin 1988, ai u bë shokë me bateristin e një grupi punk hardcore të Dead Kennedys, D.H. Peligro[1]. Të dy muzikantët luanin rregullisht, dhe Peligro ftoi mikun e tij Flea, basistin e Chili Peppers Red Hot.

Frusciante pastaj bëri disa marrëveshje me Flea të dy burrat të zhvillojnë një alkimi të menjëhershëme muzikore. Flea më vonë e pranoi që ai luan një udhëheqës riffs bas të Nobody Weird Like Me. Në të njejtën kohë, Frusciante planifikoi të kaloj provë për audicion për grupin e Frank Zappa, por ndryshoi mendimin e tij vetëm para se të nisej, sepse Zappa është kundër përdorimit të drogës. Frusciante ndërkohë, don të administrohet. Ai thotë: "Unë e kam kuptuar se doja të isha një rock star, dhe të merrja drogë dhe të rri me vajza, dhe unë nuk do ta kisha bërë këtë po të mos isha në grupin e Zappa"[nb 1] ·[1] Hillel slovak, idhull i Frusciante dhe kitaristi i Red Hot Chili Peppers, vdiq në vitin 1988 nga një mbidozë . Jack Irons, baterist, në depresion u largua nga grupi. Anthony Kiedis dhe Flea, dy anëtarët e mbetur, megjithatë, vendosën të mos shpërndajnë grupin. Ata zgjedhin për të integruar Peligron me bateri dhe Blackbyrd McKnight, me kitarë. Sidoqoftë,ky i fundit dështon dhe nuk mund ta lidh muzikën e tij me atë të grupit Parlamenti Funkadelic. Flea pastaj pranoi dëgjimin dhe vlersimin e Frusciante me Anthony Kiedis, Flea dëgjon kitaristin e ri. Pas prezantimit të tij, këngëtari dhe basisti i Red Hot Chili Peppers marrin si përfundimin se ai mund të zëvendësojë McKnight. Kur Flea e ka thirrur për ta njoftuar integrimin e tij në kuadër të grupit, Frusciante bërtet nga gëzimi, hidhen kundër mureve të dhomës së tij, duke lënë shenjë të përhershme mbi të me këpucë.[5]. Në atë kohë, Frusciante ishte në prag të nënshkrimit të një kontratë me Thelonious Monster, një grup i rock punk-ut. I angazhuar në grupin Chili Peppers Red Hot, ai vendos të mos vazhdojë kontratën dhe u bashkua me grupin e tij të adhuruar.

Megjithë admirimin e tij për muzikën e grupit, Frusciante nuk mendon që është një kitarist Funk. Ai thotë: "Unë nuk isha me të vërtetë një muzikant funk përpara se të bashkohet me grupin. Kam mësuar çdo gjë të nevojshme që të lidhem në mënyrë muzikore me Flea duke studiuar lojën e Hillelit Slovak mora çdo gjë nga ai."[nb 1]

Disa javë pas integrimit të Frusciante, grupi vendosi të ndahet nga beteristi tyre D.H. Peligro. Në të vërtetë, ky i fundit përdori drogë pa ndalesë, dhe shfaqjet e tij muzikore vuanin. Chad Smith zuri vendin e tij në bateri dhe kuarteti ishte gati për të regjistruar albumin e ri Mother's Milk.[6]. Fillimisht, John Frusciante nuk ndihej në gjendje të ketë sukses tek Slovak. Përveç kësaj, prodhuesi Michael Beinhorn dëshiron kitarisëm në një stil unik të ngushtë të Heavy metal, e cila nuk është pjesë e ndikimeve të grupit. Së fundi, Kiedis dhe Flea shpenzojnë kohën e tyre duke e bërë shaka me kitarist e ri, edhe pse Kiedis ka një admirim të fortë për të. Regjistrimi është i vështirë për Frusciante por përfundon në kushte të mira.

Blood Sugar Sex Magik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas suksesit të albumit Mother's Milk, grupi vendosi të ndërpresë çdo bashkëpunim me Michael Beinhorn. Anthony Kiedis kishte zgjedhur si produktor të ri Rick Rubin, dhe përgatitej për të regjistruar albumin e tij të ri. Me kërkesë të Rick Rubin, Frusciante dhe të tjerët u vendosën në Laurel Canyon rezidencë në kodrat mbi Los Angeles në maj të qershorit 1991. Gjatë kësaj periudhe është gjiruar edhe dokumentari për Funky Monks.[nb 1]

Regjistrimi është bërë shpejtë, albumi ishte planifikuar për muajin shtator. Tashmë në atë kohë, Frusciante konsumonte lëndë narkotikë me Flea. Gjatë gjashtë javëve të regjistrimit, Frusciante bëri më shumë se gjysmën e muzikave të albumit. Albumi Blood Sugar Sex Magik vjen nga 24 shtatori në vitin 1991 nën etiketën Warner Bros Records dhe shpejt fitoi një sukses të madh.[7].

Frusciante dhe Kiedis shkojnë në Evropë për të kryer promovimin e albumit. Megjithatë, stërvitjet dhe intervistat me pyetje të shumta nga gazetarët bëjnë vështirësi për kitaristin që dëshiron të shkojë në Los Angeles. Presion nga mediat për shkak të suksesit të albumit që është i pakapërcyeshëm, dhe kjo duke qenë në gjendje të zhytur në heroinë. Frusciante kërkon Kiedis-it të kthehet në Shtetet e Bashkuara për të gjetur të dashurën e tij në atë kohë, ai ra dakord. Pra, Kiedis vetëm kryen promovimin evropian Blood Sugar Sex Magik. Turneu që pasoi ishte triumfues për grupin. Megjithatë, sikleti i John Frusciante rritet. Përveç kësaj, ai thotë se dëgjonë disa zëra duke i thënë atij që të largohet nga grupi.

Ndërkohë, grupi Red Hot Chili Peppers simpatizojnë Smashing pumpkins dhe Pearl Jam, të cilët bëjnë lojërat e tyre të para në turne. Grupi gjithashtu merr pjesë në Saturday Night Live, një shfaqje amerikane e transmetuar drejtpërdrejt në televizion. Provat shkojnë keq për grupin nga Frusciante i cili është nën ndikimin e heroinës dhe Kiedis merr në dorë kalimin e tij para kamerave. Kështu, ndërsa Red Hot Chili Peppers duhen të interpretojnë titullin Under the Bridge, Frusciante nuk fillon këngën saktë dhe Kiedis këndon gabim. Për të gjithë grupin, kjo mbrëmje ishte një dështim, por shitjet e albumit vazhdojnë të rriten dhe grupi është i mirëpritur gjithmonë.

Sidoqoftë, Frusciante vazhdoi së dëgjuari zëra duke i thënë atij që të largohet nga turneu.[8]. Statusi i rock star e mundon atë gjithnjë e më shumë. Ai vendosi të largohet nga grupi Red Hot Chili Peppers, më 7 maj 1992, kur banda luante në Tokjo, ai nuk pranon të shkojë në skenë dhe shpallë anëtarëve të tjerë të grupit largimin e tij.,[9]. Kiedis e bindë atë për të luajtur një natë përsëri, ai ra dakord, por Frusciante u kthye në Shtetet e Bashkuara të nesërmen dhe grupi ishte i detyruar të anulojë koncertet e tyre të ardhshëm. Kiedis pastaj thrret Arik Marshall, i cili ka luajtur me Red Hot Chili Peppers deri në vitin 1993. Grupi pastaj rekruturon kitaristin e grupit Jane's Addiction, Dave Navarro pë të arritur suksesin e Frusciante.

Varësia narkotike dhe karriera solo (1992-1997)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me hyrjen në grup, Frusciante zhvillon një varësi nga droga, e cila ishte në rritje gjatë viteve. Gjithashtu ai e përdor marihuanë me Flea që nga viti 1988 dhe përdor heroinë pas daljes së albumit Sugar Sex Magik Bloodd. Pas kthimit në Los Angeles, Frusciante bënë depresion, duke menduar se ai kurrë nuk do të jetë në gjendje për të luajtur kitarë apo të shkruaj këngë[10]. Gjatë muajve në vijim, ai u përqëndrua në pikturim, dhe regjistron grupe të përbëra nga këngë të shkruara në shtëpi, në dhomat e hotelit, dhe gjatë regjistrimit të Blood Sugar Sex Magik. Për të qetësuar sëmundjen e tij, Frusciante konsumonte gjithnjë e më shumë drogë, duke përfshirë heroinë dhe kokainën.

Ai thotë: "Çdo gjë më bëri të vuaj, kështu që vendosa një ditë të kaloj jetën time nën heroin dhe kokain, sepse kjo ishte e vetmja mënyrë që të ndjehem i lumtur. ". Në vitin 1992, Frusciante jeton me të dashurën e tij në kodrat mbi Los Angeles. Flea megjithatë mban kontakte me të dhe viziton shtëpinë e tij. Sidoqoftë, varësia e tij nga droga e bën të paqëndrueshëm dhe të rrezikshëm për vetveten: ai ka shkaktuar lëndime të shumta në krah dhe ka kërcënuar për të djegur shtëpinë e tij. Përveç kësaj, në tetor të vitit 1993, shoku i tij i ngushtë River Phoenix vdiq nga një mbidozë droge, por Frusciante nuk ndryshon zakonet dhe vazhdon të administrohet nga droga[11].

Në mars të vitit 1994, John Frusciante ka lëshuar albumin e tij të parë solo të titulluar Niandra Lades and Usually Just a T-Shirt. Disa muaj para lëshimit të tij, shumë nga miqtë e tij të till si Flea, Johnny Depp, Gibby Haynes dhe Perry Farrell e inkurajone atë për të regjistruar një album solo. Disku është lëshuar nën etiketën e American Recordings përbëhet prej të dhënave nga grupet e përbëra në shtëpi. Ky album është i ndarë në dy pjesë: e para është regjistruar gjatë seancave për Blood Sugar Sex Magik, në mes të majit dhe qershorit të vitit 1991 e dyta është në mes të fund vitit 1991 dhe në fillim të vitit 1992. Niandra Lades and Usually Just a T-Shirt përmban një atmosferë psychedelic të ndotur me shumë efekte të kitarës dhe një këngë të dobët.[11].

Dalja e tij është një dështim komercial për kitaristin me vetëm 45,000 kopje të shitura[nb 1] Frusciante futet në konflikt me emërtimin e Red Hot Chili Peppers, Warner Bros Records, të cilët kërkonin të drejtat e autorit të këngëve të tij. Në të vërtetë, kitaristi nuk ishte më pjesë e grupit, por dispozitivi në kontratën e lidhur me largimin e Frusciante nuk u këputen dhe parashikohej se të drejtat janë për shtëpinë e prodhimit. Sidoqoftë, John Frusciante shfaq një opozitë për të cilën thotë se Warner Bros Records mbajnë të drejtat e autorit. Kështu përfundimisht caktojnë të drejtat e tij në etiketën e Rick Rubin American Recording.[12].

Ndërsa Frusciante mbetet i zhytur në varësinë e drogës, një artikull i quajtur New Times LA e përshkroi si një "skelet në këmbë". Krahët e tij janë me të vërtetë me shumë pasoja nga përdorimi i drogës. Frusciante kaloi tre vitet e ardhshme në shtëpinë e tij në kodrat e Los Angeles. Çdo mur i saj është i mbuluar me mbishkrime[13]. Ndërkohë, Johnny Depp dhe Gibby Haynes, miqtë e tij të ngushtë, e vizitonin atë dhe e filmojnë një dokumentar të shkurtër, të titulluar Stuff, për gjendjen e mjerueshme të Frusciante në vendin e tij. Në muajt e ardhshëm, shtëpia e tij mori flakë dhe ai pësoi disa lëndime të rënda . Përveç kësaj, përmbledhja e tij e kitaraeve dhe shumë albume janë shkatërruar në zjarr. Në vitin 1996, John Frusciante ishte viktimë e një mbidozë që ka shpëtuar vdekjen.

Në vitin 1997, ai vendosi publikimin e albumit të tij të dytë solo. Më 26 gusht të vitit 1997, Smile from the Streets You Hold publikohet nën Records Birdman. Frusciante pranon se paratë e ngritura nga shitja e kësaj CD-je do të përdoren për të blerë drogë[14]. Kjo u karakterizua nga një atmosferë e errët, mistike, shumica e këngëve janë shkruar nga Frusciante para regjistrimit të albumin. Dy këngë janë bashkë shkruar me shokun e tij të ngushtë River Phoenix.[15].

Detoksifikimi dhe integrimi në Red Hot Chili Peppers[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor të vitit 1997, John Frusciante jep një Intervistë për gazetën Guitar Player, në të cilen ai pranon se ndjehet më mirë. Megjithatë, fjalimi i tij ende konsiderohet qesharak duke parë nivelin e varësisë së tij nga droga[11]. Në të njëjtin vit, ndërsa ai kishte akoma probleme serioze me drogë dhe alkool, ai vendos të marrë përgjegjësinë e shëndetit të tij në dorë . I këshilluar nga miku i tij i vjetër Bob Forrest, anëtar i grupit Thelonious Monsters, ai shkoi në janar të vitit 1998 në klinikën e Las Encinas, në një qendër të trajtimit të drogës në Pasadena, Kalifornia. Ai gjithashtu merr kujdesje dhe riparim të dhëmbëve shumë të dëmtuar gjerësisht nga droga[1], dhe një transplantim të lëkurës në krahët e tij. Një muaj më vonë, Frusciante lë klinikën në shëndet të mirë.

Pas përvojës së tij, ai vendosi të ndryshojë tërësisht zakonet e tij të kaluara. Shëruar nga varësia e drogës, ai ndryshon në një mënyrë jetën duke tentuar asketizmin. Për më tepër, ai rrënjësisht ndryshon ushqimin dhe praktikat e tij Joga dhe Vipassana Bhavana Në mënyrë që të përqëndrohet në muzikë, Frusciante zgjodhi maturin seksuale. Ai bëri këto ndryshime që të ndihej më i shëndetshëm dhe për të mos shmangur një rikthim të mundshëm të përdorimit të drogës. Pavarësisht nga e kaluara e tij si një i droguar, Frusciante nuk i sheh këto vite si një "periudhë e errët" në jetën e tij. Ai konsideron se tani jeton në një "rilindje në të cilën ai zbrazi shpirtrat e tij. "

Në prill të vitit 1998 grupi Red Hot Chilli Peppers ndahet nga kitaristi Dave Navarro me të cilin kishin regjistruar One Hot Minute në vitin 1995.[11]. Ndërsa grupi ishte në prag të shpërbërjes Flea i proposon Kiedis-it të integrojnë John Frusciante të liruar nga varësia e narkotike. Anthony Kiedis miraton kurse Flea shkon tek Frusciante për ti shpallur lajmin John Frusciante i jep përgjigjen se asgjë nuk do ta bënte më të lumtur Frusciante bashkohet zyrtarisht me Red Hot Chilli Peppers dhe grupi planifikon regjistrimin e albumit të ri.

Californication është regjistruar në vitin 1999. Kthimi i Frusciante me kitarë i kishte dhënë harmoni grupit dhe regjistrimit të diskut. Frusciante zbulon tjerëve stilin e jetës së tij të re, dhe shpalos dashurinë të pakushtëzuar për muzikën. Bateristi Chad Smith thot se « Ai merr frymë artin dhe muzikën ditë dhe natë,kjo është arsyeja e jetës së tij.» Frusciante e ka pranuar shum herë se puna e kryer me albumin Californication ishte e preferuara e tij. Ky album ishte një sukses i madh për adhuruesit, dhe Frusciante njeh përsëri një reputacion ndërkombëtar[16]. Gjatë turneut, Frusciante vazhdoi të shkruajë këngët e tij, për të nxjerrë një album të ri solo[11].Pas dy concerteve ai regjistron albumin solo To Record Only Water for Ten Days[17]. Edhe pse Frusciante nuk ishte më i varur nga droga në atë kohë, albumi përmbante të njëjtin stil si dy të parët, përzierje mes teksteve melankolike dhe të fshehta[18].Megjithatë zëri ishte më me kalitet se sa albumet e tij të mëparshëm duke përfshirë në të ndikime electro dhe new wave. Në të vërtetë, përveç shumë efekteve me kitarë, John Frusciante eksperimenton edhe përdorimin e sintisajzerit. Për herë të parë në karrierën e tij solo, kitaristi organizon turneun e tij, gjendja e tij fizike ishte shumë më e përmirësuar. Në të njëjtin vit, Frusciante dhe pjesa tjetër e grupit ishte përgatitur për regjistrimin e një albumi të ri në studio të titulluar By the Way[19].

Në atë kohë, Frusciante konsideronë atë periudhë si më të mirën e jetës së tij. Ashtu si me Californication, ai filloi të shkruaj këngë gjatë kryerjes së albumit By the Way. për të pregaditur të dhënat e albumit të tij të ardhshëm në studio. By the Way doli më 9 korrik të vitit 2002 në Shtetet e Bashkuara.[20].

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red Hot Chili Peppers[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ataxia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Omar Rodríguez-López[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d I realized that I wanted to be a rock star, do drugs and get girls, and that I wouldn't be able to do that if I was in Zappa's band Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Shënime" defined multiple times with different content

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e "John Frusciante". johnfrusciante.com. James Rotondigic. Arkivuar nga origjinali më 21 gusht 2007. Marrë më 2 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "John Frusciante Biography". stadiumarcadium.com. Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2015. Marrë më 2 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Biography John Frusciante". invisible-movement.net. Arkivuar nga origjinali më 1 dhjetor 2014. Marrë më 2 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Chilipeppers". Tattooed Love Boys. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2007. Marrë më 2 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |work= (Ndihmë!)
 5. ^ "Biography". sing365. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2014. Marrë më 2 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Mother's Milk`Overview" (në anglisht). allmusic.com. Marrë më 12 mars 2011.
 7. ^ "Blood Suagr Sex Magic". allmusic.com. Marrë më 2 shtator 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "John Frusciante: Perso e Ritrovato" (PDF) (në anglisht). selvaggio. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2007. Marrë më 2 qershor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 9. ^ "Largimi nga grupi". Marrë më 2 shtator 2014.[lidhje e vdekur]
 10. ^ "'Niandra LaDes & Usually Just a Tshirt" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2007. Marrë më 2 shtator 2014.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 11. ^ a b c d e "John Frusciante Biography - fq.2" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2013. Marrë më 2 shtator 2014.
 12. ^ "Blood on the Tracks" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 tetor 2014. Marrë më 2 shtator 2014.
 13. ^ "Blood Sugar Sex Magic: Damaged Genius John Frusciante is Back, Again!" (në anglisht). Marrë më 2 shtator 2014.
 14. ^ "Smile from the Streets You Hold" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2007. Marrë më 2 qershor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 15. ^ "river-phoenix" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 mars 2013. Marrë më 2 qershor 2014.
 16. ^ "John Frusciante biography" (në anglisht). Greg Prato. Marrë më 2 shtator 2014.
 17. ^ "To Record Only Water for Ten Days" (në anglisht). Melissa Giannini. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2004. Marrë më 2 qershor 2014.
 18. ^ "To Record Only Water for Ten Days" (në anglisht). Neva Chonin. 2001. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2007. Marrë më 2 shtator 2014.
 19. ^ "Red Hot Chili Peppers" (në anglisht). Greg Kot. 2010. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2010. Marrë më 2 qershor 2014.
 20. ^ "By the Way > Overview" (në anglisht). Marrë më 2 qershor 2014.


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]