Jun Fukuyama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jun Fukuyama (福山 潤 Fukuyama Jun, lindi më 26 nëntor 1978) është dublues dhe këngëtar japonezë i cili është bashkë me Axlone. Ai lindi në Fukuyama, Hiroshima, por u rrit në Takatsuki, Osaka. Fukuyama është i njohur për rolin e tij si Lelouch (Code Geass), Ichimatsu Matsuno (Osomatsu-san), Misaki Yata (K), Ren Amamiya/Joker (Persona 5), Kimihiro Watanuki (xxxHolic), Yuuta Togashi (Love, Chunibyo & Other Delusions), Koro-sensei (Assassination Classroom), King (The Seven Deadly Sins) dhe shumë role tjera. Grupi i tij i gjakut është A.

Në vitin 2017, Fukuyama shpalli këngën e tij të parë, së bashku me koncertin. Kënga pritet të dalë më 21 shkurt 2018.[1]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1998
 • Himitsu no Hanazono: Kiseki Toiu na no Mahō (Dikon)
 • Mamotte Shugogetten (Blackboard Eraser, Man)
 • Yoshimoto Muchikko Monogatari (Ronbū Aria Tsushi)
 • Record of Lodoss War: Chronicles of the Heroic Knight (Dark Elf C)
1999
2000
2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018

Filmat anime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ 『Jun Fukuyama Persona Show』
 2. ^ "GRAVION OFFICIAL WEB SITE". Media Factory. Marrë më 18 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Code Geass". Bandai Entertainment. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2009. Marrë më 18 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Production I.G (WORK LIST)". Production I.G. Marrë më 18 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "CODE GEASS Lelouch of the Rebellion R2". Bandai Entertainment. Arkivuar nga origjinali më 16 shtator 2011. Marrë më 18 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Time of Eve" [Navigation instruction: after the introduction, select cast & staff]. timeofeve.com. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2018. Marrë më 18 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "About 作品紹介|RDG". Marrë më 11 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Tomoaki Maeno, Masakazu Morita, Kana Hanazawa Join World Trigger Cast". Anime News Network. 20 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Assassination Classroom TV Anime Casts Jun Fukuyama, Tomokazu Sugita, Shizuka Itou". Anime News Network. 2014-09-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Yuri!!! on Ice TV Anime Casts Jun Fukuyama". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "The Silver Guardian Anime Reveals Main Cast, New Staff, April 1 Premiere". Anime News Network. 24 shkurt 2017. Marrë më 4 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Hero". Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 24 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Sumire Morohoshi to Voice Heroine in Meiji Tokyo Renka Film". Anime News Network. 8 maj 2015. Marrë më 9 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "StarChild:いぬかみっ!THE MOVIE". starchild.co.jp. Marrë më 19 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Production I.G WORK LIST Details". Production I.G. Marrë më 19 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Kato, Hidekazu; Ueta, Minoru (1 shkurt 2008). "xxxHOLiC—A Midsummer Nights Dream". Newtype USA. Vëll. 7 no. 2. Houston: A.D. Vision. fq. 50–51. ISSN 1541-4817. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]