Kantoni Maripasoula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Maripasoula
Canton de Maripasoula
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Guyane
Departamenti Guyane
Arrondissement Saint-Laurent-du-Maroni
Kryeqëndra Maripasoula
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 29.606 km2
Popullsia 17.783 banorë 2007
Dendësia 0,6 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-3
Kodi statistikor INSEE
Kantoni Maripasoula – harta_foto

Kantoni Maripasoula (frëngjisht: Canton de Maripasoula) është një kantondepartamentin Guyane, rajonin GuyaneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Maripasoula. Ka sipërfaqe 29606km2 dhe popullsi 17783 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Maripasoula aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]