Jump to content

Katima Mulilo

Coordinates: 17°30′14″S 24°16′30″E / 17.50389°S 24.27500°E / -17.50389; 24.27500
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Katima Mulilo
Qytet
Lumi Zambezi
Nofka(t): 
Ngweze, Katima
Parimet: 
Luyeme Hamoho (Together we stand)
Katima Mulilo dhe Luhonono
Katima Mulilo dhe Luhonono
Katima Mulilo is located in Earth
Katima Mulilo (Earth)
Koordinatat: 17°30′14″S 24°16′30″E / 17.50389°S 24.27500°E / -17.50389; 24.27500
Vendi Namibia
RegjioniRegjioni Zambezi
Njësia elektoraleKatima Mulilo Urban
Themeluar1935
Sipërfaqja
 • Gjithsej124 sq mi (32,2 km2)
 • Sipërfaqe tokësore124 sq mi (32,2 km2)
 • Sipërfaqe ujore0 sq mi (0 km2)
Lartësia mbidetare
3,120 ft (950 m)
Popullsia
 (2011)[1]
 • Gjithsej28.362
 • Dendësia228,130/sq mi (880,81/km2)
Zona kohoreUTC+2 (CAT)
KlimaBSh

Katima Mulilo ose thjesht Katima është kryeqyteti i Rajonit ZambeziNamibi . Ai kishte 28,362 banorë në 2010, [2] dhe përfshin dy zona zgjedhore, Katima Mulilo Rural dhe Katima Mulilo Urban . Ndodhet në rrugën kombëtare B8 në brigjet e lumit Zambezi në Rripin e Caprivit në një bimësi të harlisur lumore me zogj tropikal dhe majmunë . [3] Qyteti merr reshje mesatare vjetore prej 654 millimetres (25.7 in) . [4]

Qyteti më i afërt Namibian me Katima Mulilo është Rundu, rreth 500 km larg. Rreth 40km në lindje të Katima Mulilo shtrihet fshati Bukalo, ku rruga për në Ngoma degëzohet dhe bashkohet me Namibinë me Botsvanën.

Ekonomia dhe infrastruktura

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E themeluar dhe drejtuar si garnizon për një kohë të gjatë, Katima Mulilo ende tregon shenja të së kaluarës së saj ushtarake. Në qendër të qytetit ishte baza ushtarake e Forcave të Mbrojtjes së Afrikës së Jugut dhe pothuajse çdo shtëpi kishte një strehë për bomba. Qyteti përfitoi nga prania ushtarake për sa i përket infrastrukturës dhe punësimit, dhe ka ende një numër bazash ushtarake që rrethojnë qytetin. [5]

Që nga hapja e urës Katima Mulilo që përshkon lumin Zambezi dhe lidh brezin e bakrit të Zambisë me portin e detit të thellë Namibian në gjirin Walvis në vitin 2004, Katima Mulilo është bërë një qytet bum që tërheq investime të konsiderueshme. Megjithatë, ky zhvillim ka nxitur edhe aktivitete të paligjshme biznesi dhe ka nxitur ngritjen e qyteteve të barakave në një masë që rrezikon stabilitetin social. [6]

Qyteti përmban një Zonë të Përpunimit të Eksportit dhe tregun më të madh të hapur në Namibi. Ekziston një objekt i rëndësishëm ndërkombëtar i energjisë elektrike ndërlidhëse, Caprivi Link Inter-Connector ; inaugurimi i tij ka përmirësuar furnizimin me energji elektrike të qytetit. Projekti i Turizmit Ujor Zambezi Që prej 2010 është ne ndertim e siper. [7] Caprivi Vision, një gazetë nga dhe për Caprivi, botohet në qytet. [8]

Që kur u shpall qytet më 2 tetor 1999, zhvillimi ka qenë i qëndrueshëm, por Katima Mulilo nuk krahasohet ende me qytetet e tjera në Namibi. Pak rrugë janë të mbuluara me katran dhe mungojnë dritat e rrugëve dhe kanalizimi. Shumë banorë i përdorin shkurret për mungesë tualeti dhe ka pasur shumë shpërthime sëmundjesh si diarreja . [9]

Qyteti është prekur nga korrupsioni, keqmenaxhimi financiar dhe grindjet e brendshme mes këshilltarëve. Furnizimi me ujë ka qenë i paqëndrueshëm për shkak të borxhit ndaj furnizuesit kombëtar të ujit, NamWater . [10]

Kalimi i autostradës Trans-Caprivi pranë aeroportit Mpacha të Katima.

Katima Mulilo është qyteti terminal i autostradës Trans-Caprivi, dhe autostrada së bashku me shtrirjen e saj në Zambia quhet Korridori Trans-Caprivi . Autostrada Trans-Caprivi u hap në 1999, dhe ura për në Sesheke, dhe bashkë me të i gjithë Korridori Trans-Caprivi, në 2004. [11]

Katima Mulilo nuk është ende e lidhur me rrjetin hekurudhor Namibian . Në tetor 2007, u njoftua një propozim për një lidhje hekurudhore midis Namibisë dhe Zambisë, e cila do të kalonte nëpër qytet. [12] Linja do të bashkonte Grootfontein me Katima Mulilo, më pas do të shkonte për 130km deri në Mulobezi me një 80km përmirësimi i linjës në Livingstone.

Qyteti shërbehet nga Aeroporti Katima Mulilo, i vendosur rreth 18km në jugperëndim, i cili shërbehet me fluturime të rregullta nga kryeqyteti Windhoek.[13]

Emri Katima Mulilo vjen nga SiLozi për shuarjen e zjarrit, duke iu referuar pragjeve të afërta në Zambezi ). [14] Që nga ditët e para (dhe para ardhjes së ndeshjeve për ndezjen e zjarrit), kishte transport lumor me maune (të shtyrë nga vozitës) përgjatë lumit Zambezi nga Livingstone në Sesheke, [15] e tutje, duke kaluar Ujëvarën Ngonye në Sioma, ku u bë një përpjekje. rreth vitit 1905 për të anashkaluar Ujëvarën me një kanal. [16] Barkat u shkarkuan dhe u tërhoqën zvarrë nga qetë rreth Ujëvarës. Rruga vazhdoi për në Mongu, kryeqyteti administrativ i Barotseland, dhe në veri deri në vendbanimin Balovale (tani Zambezi ) në veriperëndim të Zambisë, Kur maunja arriti në Katima Mulilo, zjarri u shua (por prushi u mbajt), dhe maunja u shkarkua dhe më pas u zvarrit zvarrë në pragjet e pragjeve, dhe u ngarkua përsëri përpara se të vazhdonte udhëtimin - por jo përpara se zjarri të rindezej.

Më 28 janar 1935, qendra administrative e Rripit Caprivi u zhvendos nga Schuckmannsburg në Katima Mulilo. Kjo datë supozohet si data e themelimit të Katima Mulilo. Zyra rajonale, e vetmja ndërtesë me tulla dhe llaç në Katima Mulilo në një kohë kur zona përbëhej ekskluzivisht nga pyje të pacenuar, u ndërtua nën një Baobab gjigant që ndodhet pranë zyrave të sotme rajonale të Partisë SWAPO . Në kohët e sotme pema njihet si Pema e Tualetit për shkak të një dhome pushimi të gdhendur në të. [17]

Katima Mulilo ishte shumë pak e populluar në atë kohë. Kishte një shkollë misionare të drejtuar nga adventistët e ditës së shtatë dhe vendbanimet e vogla lidheshin vetëm me shina slitë . Pa asnjë rrugë e as infrastrukturë tjetër ishte e vështirë të administrohej Rripi i Kaprivit nga këtu. Prandaj, administrata e Afrikës së Jugut vendosi të zhvendosë përsëri zyrën rajonale, këtë herë në Pretoria, në 1939. Duke pasur parasysh afërsinë e saj me rrugë të rëndësishme transporti, veçanërisht urën hekurudhore në Ujëvarat Victoria, vendndodhja e Katima Mulilo u bë e rëndësishme strategjike në Luftën e Dytë Botërore e cila shpërtheu menjëherë më pas. Të gjitha furnizimet ushtarake, njerëzit dhe mallrat duhej të futeshin me avion. Makina e parë e qytetit mbërriti në vitin 1940 dhe i përkiste operatorit të brezit ajror. [18]

Në vitin 1940, William "Bill" Finaughty themeloi dyqanin e parë në Rripin Caprivi në Katima Mulilo; vendbanimi që rrethonte dyqanin u emërua më pas pas tij. Në vitet 1950 u krijua transporti në lumin Zambezi dhe lejoi lidhjen me shërbimin e trenit në Livingstone . Aeroporti M'pacha, sot Aeroporti Katima Mulilo, u ndërtua në vitin 1965 me një kosto prej 65 milion Rand, një shumë astronomike në atë kohë kur 2 Rand ishte afërsisht i barabartë me 1 Paund stërlina . Një stacion policie u ngrit në vitin 1961. [19]

Katima Mulilo u bë një qytet i veçuar në vitin 1965 kur filloi ngritja e vendbanimit Nghweeze . Administrata e Afrikës së Jugut ishte e pakënaqur me vendbanimin informal Mafulo, ku anëtarët e Unionit Kombëtar Afrikan Caprivi (CANU) po qëndronin dhe po kryenin aktivizëm politik. Si përgjigje ndaj këtij zhvillimi, Nghweeze (rrjedh nga gjuha totela: që fjalë për fjalë do të thotë "më godit me thikë") u krijua për të mundësuar një farë mase kontrolli mbi zezakët duke lejuar vetëm punëtorët vendas dhe familjet e tyre të banonin. Në të njëjtën kohë, pjesët qendrore të Katima Mulilo u shpallën zona e duhur e banimit Katima Mulilo dhe u kufizuan vetëm për të bardhët. Punonjësit me kontratë nga kompania Lewis Construction nga Salisbury ( Harare e sotme) në Rodezinë Jugore ( Zimbabveja e sotme) që ndërtoi Nghweeze kampuan në një zonë që për këtë trashëgimi quhet vendbanimi informal Lewis . Qyteti kishte vetëm 575 banorë në atë kohë, por u rrit në mbi 5,000 deri në vitin 1978. [20]

Në vitin 1971, zona përreth Katima Mulilo u përfshi në Luftën Kufitare të Afrikës së Jugut . Ashtu si në Luftën e Dytë Botërore, ishte një vend strategjik i rëndësishëm, këtë herë për shkak të transportit të trupave brenda dhe jashtë Zambisë dhe Angolës. [21]

Zgjidhja ishte gjithashtu në qendër të konfliktit të Kaprivit në vitet 1990, një konflikt i armatosur midis Ushtrisë Çlirimtare të Kaprivit (CLA), një grup rebel që punon për shkëputjen e Rripit të Kaprivit dhe qeverisë Namibiane. [22] Në orët e para të 2 gushtit 1999, CLA filloi një sulm duke pushtuar stacionin e radios shtetërore dhe duke sulmuar një stacion policie, postën kufitare të Wenelës dhe një bazë ushtarake. Një gjendje e jashtëzakonshme u shpall në krahinë dhe qeveria arrestoi mbështetës të dyshuar të CLA. [23]

Rrethinat më të vjetra janë Nghweeze, ish-qyteza e zezakëve dhe Katima Mulilo Proper, zona e kufizuar për të bardhët gjatë epokës së aparteidit . Butterfly, Cowboy, Choto dhe Mahohoma janë vendbanime joformale të regjistruara të Katima, pjesë të tjera të qytetit quhen Nambweza, Soweto ( So uth– We stern To wnships, një kujtim i periferisë së famshme të Johanesburgut ), New Look, Mabuluma, Lyambai, Bebi, Greenwell Matongo, Macaravan East and West, dhe NHE (nga National Housing Enterprises, një kompani qeveritare strehimi me kosto të ulët që tërhoqi zhvillimin këtu). [24] [25]

Katima Mulilo është e banuar nga anëtarët e Subia, Mafwe, Mbalangwe, Totela, Yeyi dhe Lozi . Stema e qytetit, ende shumë e ngjashme me atë të përdorur nga qeveria Caprivi, i përshkruan këto fise si dy elefantë përballë njëri-tjetrit, duke simbolizuar unitetin dhe bashkëjetesën paqësore të dy krerëve të fiseve . [26]

Katima Mulilo ka një klimë të nxehtë gjysmë të thatë ( Köppen BSh ), në kufi me një klimë subtropikale të lagësht dimërore të thatë ( Cwa ). Pothuajse të gjitha reshjet ndodhin nga nëntori deri në mars, kur moti është i nxehtë dhe i lagësht, megjithëse i moderuar ndjeshëm nga lartësia. Në sezonin e gjatë të thatë midis prillit dhe tetorit, moti mbetet i nxehtë edhe pse më pak i lagësht në fillim dhe në fund, por moti shumë i ngrohtë me mëngjes të ftohtë ndodh në mes të këtij sezoni të thatë gjatë dimrit të Hemisferës Jugore.

Katima Mulilo qeveriset nga një këshill bashkiak që ka shtatë vende. [27]

Rajoni Zambezi, kryeqyteti administrativ i të cilit është Katima Mulilo, është një bastion i partisë SWAPO në pushtet të Namibisë. Ajo fitoi zgjedhjet e pushtetit vendor të vitit 2010 me 2,197 vota, e ndjekur nga Tubimi për Demokraci dhe Progres (RDP) me 473 vota. [28] SWAPO gjithashtu fitoi zgjedhjet e pushtetit vendor të vitit 2015 me një dërrmues, duke fituar gjashtë vende dhe 1,875 vota. Vendi i mbetur shkoi për Aleancën Demokratike Turnhalle (DTA) e cila fitoi 163 vota. [29]

SWAPO fitoi gjithashtu zgjedhjet e autoriteteve lokale 2020 . Ajo mori 1530 vota dhe fitoi katër vende dhe shumicën në këshillin e qytetit. Një vend i shkoi Lëvizjes Popullore Demokratike (PDM, emri i ri i DTA), Patriotët e Pavarur për Ndryshim (IPC, një parti opozitare e formuar në gusht 2020) dhe Partisë Demokratike Kombëtare (NDP), e cila hyri në 448, 252 dhe 147 vota, përkatësisht. [30]

Kultura dhe arsimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përpara se të themelohej zyrtarisht Katima Mulilo, misionarët tashmë drejtonin shkolla në zonë. Adventistët e Ditës së Shtatë vepruan një të tillë, ashtu si edhe Urdhri i Kapuçinëve . [31] Sot ka një numër shkollash në Katima Mulilo si shkolla e mesme Katima, shkolla e mesme Caprivi, shkolla e mesme Kizito, shkolla e mesme Ngweze, shkolla e mesme Mavuluma dhe shumë shkolla të mesme fillore dhe të mesme. [32]

Katima Mulilo ka dy institute të arsimit terciar, Qendrën Profesionale Zambezi dhe një kampus të Universitetit të Namibisë (UNAM) për trajnimin e mësuesve, më parë Kolegji i Arsimit Caprivi (CCE). Në kohën e bashkimit me UNAM-in, QKF kishte 400 studentë të regjistruar dhe 70 punonjës. [33]

Qyteti strehon Qendrën e Artit Caprivi me bazë në komunitet dhe mban një Festival vjetor Kulturor Caprivi. [34]

Njerëz të shquar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ "Table 4.2.2 Urban population by Census years (2001 and 2011)" (PDF). Namibia 2011 – Population and Housing Census Main Report. Namibia Statistics Agency. fq. 39. Marrë më 24 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Inambao, Chrispin (dhjetor 2010). "Businesses mushroom". New Era (në anglisht).
 3. ^ "Katima Mulilo" (në anglisht). The Cardboard Box. Marrë më 24 dhjetor 2010.
 4. ^ Menges, Werner (26 maj 2011). "Rainy season was one for the record books". The Namibian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2011.
 5. ^ Inambao, Chrispin (dhjetor 2010). "Katima owes its growth to SADF". New Era (në anglisht).
 6. ^ Zeller, Wolfgang (mars 2009). "Danger and Opportunity in Katima Mulilo: A Namibian Border Boomtown at Transnational Crossroads" (PDF). Journal of Southern African Studies (në anglisht). Institute of Development Studies, University of Helsinki. 35 (1): 133–154. doi:10.1080/03057070802685619. {{cite journal}}: |hdl-access= ka nevojë për |hdl= (Ndihmë!)
 7. ^ Inambao, Chrispin (dhjetor 2010). "Katima owes its growth to SADF". New Era (në anglisht).
 8. ^ "About us". The Caprivi Vision (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2011.
 9. ^ "Town Council Dismisses in vote buying bid?". The Caprivi Vision (në anglisht). n.d. Arkivuar nga origjinali më 8 korrik 2011. Marrë më 26 dhjetor 2010.
 10. ^ Dentlinger, Lindsay (12 maj 2004). "Towns face chance for change". The Namibian (në anglisht).
 11. ^ "Trans–Caprivi Corridor" (në anglisht). Walvis Bay Corridor Group. Arkivuar nga origjinali më 24 dhjetor 2013. Marrë më 24 dhjetor 2010.
 12. ^ "Railways Africa – NEW NAMIBIAN EXTENSION". Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2012. Marrë më 4 shkurt 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Katima Mulilo" (në anglisht). The Cardboard Box. Marrë më 24 dhjetor 2010.
 14. ^ "Katima Mulilo" (në anglisht). Namibia 1on1. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2018. Marrë më 24 dhjetor 2010.
 15. ^ "Betty Clay | 1936 - 1939 Newly-wed". www.spanglefish.com (në anglisht). Marrë më 2021-08-25.
 16. ^ MacMillan, Hugh; Hugh, Macmillan (27 maj 2005). An African Trading Empire: The Story of Susman Brothers & Wulfsohn, 1901–2005 (në anglisht). Bloomsbury Academic. ISBN 9781850438533.
 17. ^ Inambao, Chrispin (dhjetor 2010). "A historical perspective—from rural backwater to vibrant town". New Era (në anglisht).
 18. ^ Inambao, Chrispin (dhjetor 2010). "A historical perspective—from rural backwater to vibrant town". New Era (në anglisht).
 19. ^ Inambao, Chrispin (dhjetor 2010). "Rapid growth to urban centre". New Era (në anglisht).
 20. ^ Inambao, Chrispin (dhjetor 2010). "Rapid growth to urban centre". New Era (në anglisht).
 21. ^ Matjila, Andrew N (dhjetor 2010). "Down memory lane". New Era (në anglisht).
 22. ^ "Caprivi Liberation Front". fas.org (në anglisht). Marrë më 13 gusht 2008.
 23. ^ "Civil supremacy of the military in Namibia: A retrospective case study" (në anglisht). NamibWeb. Marrë më 8 nëntor 2008.
 24. ^ Inambao, Chrispin (dhjetor 2010). "Businesses mushroom". New Era (në anglisht).
 25. ^ Sanzila, George (25 qershor 2013). "Taps and sewerage for Chotto and others". New Era (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2013. Marrë më 25 qershor 2013.
 26. ^ Inambao, Chrispin (dhjetor 2010). "Rapid growth to urban centre". New Era (në anglisht).
 27. ^ "Know Your Local Authority". Election Watch (në anglisht). Nr. 3. Institute for Public Policy Research. 2015. fq. 4.
 28. ^ "Press Release Local Authority – Caprivi – Katima Mulilo" (në anglisht). Electoral Commission of Namibia. Arkivuar nga origjinali më 25 janar 2018. Marrë më 24 janar 2018.
 29. ^ "Local elections results" (në anglisht). Electoral Commission of Namibia. 28 nëntor 2015. fq. 7. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2015. Marrë më 7 tetor 2017.
 30. ^ "Publication of results and particulars in respect of general elections for local authority councils: Electoral Act, 2014" (PDF). Government Gazette of the Republic of Namibia (në anglisht). Nr. 7497. Government of Namibia. 1 prill 2021. fq. 21.
 31. ^ Inambao, Chrispin (dhjetor 2010). "A historical perspective—from rural backwater to vibrant town". New Era (në anglisht).
 32. ^ "Caprivi Schools" (në anglisht). Association of Regional Councils in Namibia. Arkivuar nga origjinali më 22 korrik 2011. Marrë më 25 dhjetor 2010.
 33. ^ Magadza, Moses (9 maj 2010). "Namibia: Teacher colleges merge with university" (në anglisht). University World News.
 34. ^ "Katima Mulilo" (në anglisht). The Cardboard Box. Marrë më 24 dhjetor 2010.
 35. ^ http://monochromemagazine.net/2017/11/22/model-update-lorna-mabuku/