Jump to content

Kisha katolike në Kosovë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kisha Katolike në Kosovë)
Katolikizmi në Kosovë, regjistrimi i vitit 2011.

Kisha katolike ka një grigjë në Kosovë prej afro 200,000 besimtarësh në një popullasi me afërsisht 2 milion njerëz. 60,000 katolikë të tjerë kosovarë janë jashtë rajonit, kryesisht për punë. Ata janë kryesisht shqiptarë etnikë, me disa kroatë.

Një nga kishat më të vjetra katolikeKosovë është kisha katolike e Vinarcit, në Mitrovicë.[1][2] Dioqeza e Prizrenit-Prishtinë (deri më 5 shtator 2018, një Administrim Apostolik i Prizrenit) është rrethi kishtar i Kishës KatolikeKosovë. Ajo ka qendrën në qytetin e Prizrenit. Ipeshkvi Dodë Gjergji shërben si peshkop dioqezan nga viti 2019. Deri më 2020 Selia e Shenjtë nuk e njeh Kosovën si një shtet sovran.

Arqipeshkvi titullar i Sulci Jean-Marie Speich është Nuncio Apostolik në Slloveni dhe Delegat Apostolik në Kosovë nga viti 19 marsi 2019.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konflikti i Kosovës (1998-1999)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë luftësKosovë, ndodhi vandalizimi i kishave katolike shqiptare. Kisha Katolike e Shën Antonit e vendosur në Gjakovë kishte dëme të mëdha të bëra nga ushtarët serbë jugosllavë.[3] Në Prishtinë, oficerët serbë jugosllavë nxorën murgeshat dhe një prift nga kisha katolike e Shën Antonit dhe instaluan një radar avionësh në kambanore e cila rezultoi në bombardimin e kishës dhe shtëpive përreth nga NATO.[4]

Periudha moderne[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 nëntor 2019, një tërmet goditi Shqipërinë. Kisha Katolike në Kosovë mbajti meshë më 1 dhjetor në të gjithë vendin dhe ajo mblodhi dhurime bamirësie nga famullitë për viktimat e tërmetit dhe familjet e tyre.[5][6]

Kishat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2018. Marrë më 23 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 19 dhjetor 2019. Marrë më 23 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ Bevan, Robert (2007). The Destruction of Memory: Architecture at War. Reaktion books. fq. 85. ISBN 9781861896384. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) "Major damage to the Roman Catholic church of St Anthony in Gjakova, reportedly bombed by NATO, was actually committed by Serbian soldiers."
  4. ^ Schwartz, Stephen (2000). Kosovo: Background to a War. London: Anthem Press. fq. 161. ISBN 9781898855569. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kisha Katolike në Kosovë organizon meshë dhe mbledhje të hollash për të prekurit e tërmetit në Shqipëri". Epoka e Re. 27 nëntor 2019. Marrë më 29 nëntor 2019.
  6. ^ "Kisha Katolike e Kosovës kujton viktimat e tërmetit në Shqipëri". Vatican News. 2 dhjetor 2019. Marrë më 2 dhjetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)