Kjustendil (rajon)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kjustendil
Bullgarisht | Област Кюстендил
——   Rajon   ——
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Vendndodhja e rajonit në Bullgari
Shteti: Flag of Bulgaria.svg Bullgaria
Kryeqëndra: Kjustendil
Komuna: 11
Guvernanti: Lyubomir Anchev
Sipërfaqja: 3,084 km2
Popullsia: 135,664 banorë
Dendësia: 43.990 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: KH
ISO 3166-2: BG-10
Faqja Zyrtare: www.kn.government.bg

Rajoni Kjustendil (bullgarisht: Област Кюстендил) është një nga 28 rajonet e Bullgarisë.Rajoni (oblasti) është i ndarë në 11 komuna me një sipërfaqe prej 3,084 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 135,664 banorë.[1][2][3] Qendra ekonomike dhe kulturore e rajonit prej nga merr dhe emrin rajoni është qyteti Kjustendil.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së rrethit në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Kjustendil
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 199,936 193,571 197,096 198,876 190,714 181,347 162,534 152,714 149,187 145,577
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]

Komunat[redakto | redakto tekstin burimor]

Komunat

Rajoni ka 9 komuna:

Komuna Bullgarisht Pop.[4]
Boboševo Бобошево 3.016
Bobov dol Бобов дол 10.266
Dupnica Дупница 54.671
Kočerinovo Кочериново 4.506
Kjustendil Кюстендил 74.395
Nevestino Невестино 2.738
Rila Рила 3.424
Sapareva banja Сапарева баня 8.165
Trekljano Трекляно 547

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b (Anglisht) Instituti Kombëtar i Statistikës bullgare - Krahinat dhe komunat bullgare në 2009
  2. ^ a b (Anglisht) Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ a b pop-stat.mashke.org
  4. ^ (Bullgarisht) Popolazione al 15.03.2009 da Главна Дирекция: Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - Direzione Generale: Anagrafe e Servizio Amministrativo


Koordinatat:42°15′ Veri 23°00′ Lindje 42.25° Veri 23° Lindje