Knut Abraham

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Knut Friedrich Alexander Abraham (lindur më 4 qershor 1966) është një diplomat dhe politikan gjerman i Unionit Kristian Demokratik (CDU). Që nga viti 2021, ai është deputet i Bundestagut gjerman . [1]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abrahami lindi dhe u rrit në Hamburg . Pas diplomimit në gjimnazin Hansa në Bergedorf në 1985, ai ishte ushtar me kontratë në shërbimin e integruar të NATO-sBrunssum deri në vitin 1987. Më pas ai studioi drejtësi në Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn dhe kaloi provimin e tij të parë shtetëror në drejtësiGjykatën e Lartë Rajonale të Dyseldorfit në 1993. Pasi përfundoi nëpunësin e tij ligjor në Gjykatën e Apelit të Berlinit, ai kaloi provimin e dytë shtetëror në drejtësi në vitin 1998.

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1987 deri në 1996 Abrahami shërbeu si menaxher zyre për Otto von HabsburgBon dhe Berlin . Ai ishte gjithashtu asistent i tij parlamentarParlamentin EvropianBruksel nga viti 1994.

Abrahami më pas ndoqi qendrën e trajnimit të Ministrisë së Jashtme Federale dhe bëri postimin e tij të parë në Ambasadën Gjermane në Helsinki në verën e vitit 1999, ku kaloi Provimin 1 të Karrierës. Nga viti 2000 deri në vitin 2003 ka qenë Sekretar i Parë i Ambasadës Gjermane në Sofje . Më pas ai kaloi në Ministrinë e Jashtme si konsulent në departamentin e NATO-s deri në vitin 2005. Më pas ai punoi si konsulent në departamentet parlamentare dhe të kabinetit dhe shkoi në Kancelarinë Federale në vitin 2006 si zëvendësdrejtor i departamentit për çështjet globale .

Në vitin 2011 ai u emërua Konsull i Përgjithshëm dhe Shef i Departamentit Ligjor dhe Konsullor në Ambasadën Gjermane në Uashington . Gjatë kësaj kohe ai vizitoi rregullisht edhe Jens Soering, një shtetas gjerman i cili kishte qenë i burgosur në Shtetet e Bashkuara për shumë vite. [2]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abraham me kryetaren e parlamentit letonez Inese Lībiņa-Egnere në 2022

Fillimet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abrahami ishte anëtar i Young Union përpara se të bashkohej me CDU në 1985.

Në 2009, 2014 dhe 2019 Abraham kandidoi pa sukses për Parlamentin Evropian . [3]

Deputet i Parlamentit Gjerman, 2021–tani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në zgjedhjet federale gjermane të vitit 2021, Abrahami kontestoi Elbe-Elster – Oberspreewald-Lausitz II, por u zgjodh në Bundestagun e 20-të gjerman përmes listës shtetërore. [4] Në parlament, ai ka shërbyer që atëherë në Komisionin për Punë të Jashtme dhe në Komisionin për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmën Humanitare. [5]

Përveç detyrave të tij në komisione, Abraham është anëtar i delegacionit gjerman në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës (PACE). Në Kuvend, ai shërben në Komisionin për Çështje Juridike dhe të Drejtat e Njeriut. [6]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abrahami jeton në Schönewalde, në rrethin e Dubros. Ai ka pesë fëmijë dhe është i martuar me gruan e tij Marion që nga viti 1996. Ai është i besimit ungjillor luteran. [7]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Deutscher Bundestag – Knut Abraham". Deutscher Bundestag (në gjermanisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
  2. ^ VON MARSHAL, CHRISTOPHER (27 nëntor 2019). ""I lost my faith in 2008"". DER TAGESSPIEGEL. Marrë më 24 korrik 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Medienhaus, Märkisches (6 mars 2019). "Kreistag: Andreas Fuchs führt CDU in Wahlkampf". moz.de (në gjermanisht). Marrë më 22 nëntor 2021.
  4. ^ "Ergebnisse Elbe-Elster – Oberspreewald-Lausitz II – Der Bundeswahlleiter". www.bundeswahlleiter.de. Marrë më 22 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Knut Abraham Bundestag.
  6. ^ Knut Abraham Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE).
  7. ^ "Elected MPs". Deutscher Bundestag. Marrë më 24 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)