Jump to content

Njësia administrative Qafë-Mali

Coordinates: 42°30′N 20°18′E / 42.5°N 20.3°E / 42.5; 20.3
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Qafë-Mali)

42°30′N 20°18′E / 42.5°N 20.3°E / 42.5; 20.3

Njësia administrative Qafë-Mali

Komuna Qafë Mali është një komunëShqipëri.[1]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Komuna e Qafë Malit është një nga komunat e Rrethit të Pukës në Qarkun e Shkodrës.

Fakte[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetari i komunës Z. HIL KOLA

Sipërfaqja: 143,13 km2. Komuna ka në administrimin e saj 9 fshatra: Armiraj, Srriqe, Mollkuqe, Lajthizë, Lumbardhë, Tuç, Qafë-Mali, Kryezi dhe Orosh.

Pozicioni gjeografik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet si më poshtë :

• Në Veri me komunën Iballë dhe Blerim. • Në Jug me komunën Gjegjan dhe Rrethin Kukës • Në Lindje me komunën Shëmri dhe Fan të Rrethit Mirditë. • Në Perëndim me bashkinë Fushë Arrëz dhe Komunën Rrape.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i popullsisë: 2082 banorë. Numri i familjeve: 567 familje

Toka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Struktura e tokës Njësia Gjithsej Tokë bujqësore (arë) ha 403 Truall +inproduktive ha 107 Livadh +pyll+kullota ha 13803 Totali ha 14313

Agrikultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Blegtoria ka këtë strukturë:

• Gjedhë 280 krerë. • Të imta 983 krerë. • Derra 273 krerë. • Njëthundrakë 15krerë. • Shpendë 2115 krerë. • Bletë ( koshere) 300

Në infrastrukturë :

• Rrugë

Lloji i rrugëve Njësia Gjithsej Asfalt Kalldrëm Pashtruar Të brendshme km 120 0 60 60 Rurale km 63 0 63 0


Në fushën e telekomunikacionit :

• Numri i shërbimeve postare është 1.

Biznesin privat :

• Njësi tregtare 6. • Njësi prodhuese 8. Për punësimin :

• Të punësuar gjithsej 78 persona.

􏰀 Sektori privat 18 persona. 􏰀 Sektori shtetëror 60 persona. • Ndihmë sociale 190 familje. • Asistencë 12 persona.

Sektori arsimor:

Gjithsej Kopshte 1 Shkolla 9-vjeçare 6 Shkolla të mesme 0


Sektori shëndetësor:

Gjithsej Qendra shëndetësore 5 Spitale 0

Shërbimet juridike:

• Noteri nuk ka. • Avokati nuk ka. Shoqata që veprojnë në komunë janë :

• Agropuka • Shoqata e jetimeve • ËOLKSHILFE

Përparësitë e zonës:

• Pyjet dhe përpunimi i lëndës drusore. • Pasuritë minerare. • Zhvillimi i bujqësisë dhe blegtorisë.

Nevojat kryesore:

• Sistemime të infrastrukturës rrugore. • Ndërtim të ujësjellësave të rinj dhe riparimin e atyre ekzistues që janë jashtë funksionit. • Ndërtime dhe rikonstruksion të shkollave dhe qendrave shëndetësore.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]